Vracíme se před rok 1989? Mnohé tomu nasvědčuje. V Česku se šíří udávání, cenzura a nejrůznější zákazy. Výsledek koalice s KSČ?
03.06.2017
Foto: Facebook
Popisek: Miliardář Andrej Babiš
Karlovarský kraj v době totality nechvalně proslul různými cenzurními i jinými zákazy a tato tradice se zde plíživě navrací. Dokazuje to čerstvý případ ze Sokolova, kde byla tento týden zakázána projekce filmu o Andreji Babišovi, a to nejen v kině, ale také na zdejším gymnáziu. Podobně jako v době totalitních časů se však potvrdilo, že zakázané ovoce chutná nejvíc, a pokus zmařit předem plánovanou akci pod různými záminkami skončil fiaskem.
Zákazem, za nímž údajně stojí členové hnutí ANO (ovládající společně s ČSSD, ODS a KSČ sokolovskou radnici) totiž vyvolali o film ještě větší zájem. Náhradní projekce závažného snímku Selský rozum se nakonec uskutečnila na místní evangelické faře, a pro nedostatek místa se dokonce promítalo i na venkovní obrazovce. Navíc zde byla představena kniha Žlutý baron. Také ona pojednává o Andreji Babišovi.

Z filmu Selský rozum
Zakázáno – ANO!
O úspěchu celé akce informuje sobotní vydání Deníku Referendum. Právě členové jeho redakce organizují turné po českých městech a propagují na něm svoji knihu Žlutý baron i film Selský rozum. Deník rovněž popisuje, s jakými problémy se snaha uspořádat akci v Sokolově setkala. Nejprve se mělo ve zdejším Kulturním domě (který je příznačně nejen pomníkem totalitní architektury, ale i kultury) konat promítání dokumentu Selský rozum. Pod záminkou odstávky elektřiny však bylo zrušeno. Redaktoři Referenda ale zjistili, že v budově fungoval normální provoz, když se zde v osvíceném sále konala výuka taneční školy. Poté se snažili zorganizovat svoji akci v aule zdejšího gymnázia, ale ta však byla údajně zmařena hejtmankou Janou Vildumetzovou, členkou hnutí ANO. Zda za zákazem stála právě ona či ne, budeme dále zjišťovat. Každopádně je kraj zřizovatelem sokolovského gymnázia a podle vedoucí zdejšího odboru školství Moniky Havlové zákon neumožňuje prezentaci či konání akcí s politickým podtextem na půdě krajem zřizovaných škol nejen v době školní výuky, ale i po ní.
Podobnost čistě náhodná?
Poté co bylo promítání zrušeno i na gymnáziu, se po celém Sokolově objevil na plakátech, zvoucích na tuto akci, nápis „Zakázáno“. A s dodatkem, že se projekce překládá na evangelickou faru. Něco podobného se ve městě odehrálo před rokem 1989, kdy zdejší Státní bezpečnost zmařila manifestaci lidí na náměstí tím, že odstřihla mikrofony, a lidé pak našli útočiště právě na faře. Pro úplnost dodejme, že Selský rozum odmítli promítat také v Přerově. I v tomto případě vzniklo podezření, že za zákazem stojí zdejší členové ANO.

Obálka knihy Žlutý baron
Žlutý baron a uhlobaron
Snímek Zuzany Piussi a Víta Janečka mapuje fatální dopady podnikání Andreje Babiše na český venkov, a především kontraproduktivní dopad evropských dotací, které Babiš dostává ve velkém. Kniha Žlutý baron se pak zaměřuje na Babišův byznys s řepkou a vypráví i o tom, jak se ho lidé bojí. Prezentace této knihy i dokumentu vyvolala v Sokolově spontánní debatu, při níž občané zmiňovali vliv zdejšího ‘uhlobarona‘, oligarchy Františka Štěpánka, spojeného se zdejší organizací ANO. Časopis Týden před časem přinesl článek, nazvaný Velekmotr z okresu na severu ovládá tamní politiky. Všechny. V něm konstatuje, že Štěpánek, miliardář a hlavní vlastník Sokolovské uhelné, spolupráci s politiky dotáhnul k dokonalosti v hnutí ANO, kterému nadiktoval celou kandidátku.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová