Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Doplatí unikátní hotel Thermal na filmový festival? Nejspíš ano. Ministr Herman, který ho pravidelně navštěvuje, mu odepřel památkovou ochranu. Upřednostnil své zájmy?

16.05.2017
Doplatí unikátní hotel Thermal na filmový festival? Nejspíš ano. Ministr Herman, který ho pravidelně navštěvuje, mu odepřel památkovou ochranu. Upřednostnil své zájmy?

Autor: kviff.com

Popisek: Karlovarský hotel Thermal

Je nezpochybnitelným faktem, že karlovarský hotel Thermal byl v sedmdesátých letech minulého století vybudován především pro potřeby mezinárodního filmového festivalu. Unikátní objekt, postavený ve stylu brutalismu podle návrhu vynikajících českých architektů Věry a Vladimíra Machoninových, slouží festivalovým potřebám skvěle, nyní však potřebuje generální opravu. Když se objevily zprávy, že by chtěl stát jako vlastník objektu část hotelu rozdělit a prodat, vznikl velký poprask. A stejně je tomu nyní, kdy ministerstvo kultury odmítlo, aby byl Thermal zařazen mezi kulturní památky.

Když se začátkem května objevila v médiích zpráva, že se hotel památkou nestane, a tudíž nebude v případě stavebních zásahů či oprav podléhat přísnějším  pravidlům a dohledu památkářů, pobouřila nejen řadu odborníků, ale také vnučku architektů Machoninových Marii Kordovskou. Ta v prohlášení pro média uvedla, že ministr Herman upřednostnil své politické zájmy před kulturními hodnotami, které má chránit, a dokonce ho obvinila, že porušil své povinnosti. Podle známého architekta Davida Vávry u nás takových objektů není mnoho, maximálně kolem pěti. Také historik architektury Lukáš Beran je přesvědčen, že jde o vynikající dílo české architektury a významnou veřejnou stavbu. To si však zřejmě nemyslí ministerstvo kultury.

Kdo tahá za nitky?

Vzhledem k tomu, že ministr Herman patří k VIP návštěvníkům MFF, lze se oprávněně domnívat, že více než naléhání památkářů podlehl tlaku festivalového vedení. A nejen on. Jeho kolega ve vládě, ministr financí Andrej Babiš (do jehož resortu hotel patří), se dokonce před časem rozhodl, že prodá bazénovou část Thermalu s „nejlepším pozemkem“ ve Varech nějakému arabskému šejkovi, a vyvolal tím obrovskou vlnu negativních reakcí. K odpůrcům této varianty patří i prezident MFF Jiří Bartoška. Poté co se s ministrem Babišem sešel, podařilo se mu ho však přesvědčit, aby se bazén neprodával. Loni po skončení festivalu oznámil, že po dalším ročníku MFF, tedy letos, začne generální oprava celého komplexu. Tu by samozřejmě prohlášení Thermalu za památku výrazně zdrželo. Na druhé straně však tak jako tak bude rekonstrukce určitým omezením podléhat, protože hotel stojí v památkové zóně Karlových Varů.

Ministr kultury Daniel Herman a Dagmar Havlová na filmovém festivalu

Ministr kultury Daniel Herman a Dagmar Havlová na filmovém festivalu

Prokletý Thermal?

Připomeňme, že hotel Thermal čelí značným problémům již od svého vzniku. Napřed kvůli autorům Machoninovým, kteří se ocitli na indexu, po roce 1989 se zase dokonce uvažovalo o jeho zbourání. Celá léta se o něm psalo také v souvislosti s nepodařenou privatizací, která se vlekla celých šestnáct let. Veřejnou soutěž původně vyhrála firma Jasmín, cenu půl miliady, kterou za hotel nabídla, však nikdy nezaplatila. V posledních letech zase Thermal pronásledují skandály kolem personálních šachů, které zde byly provedeny. Během krátké doby byli vyměněni tři ředitelé, ten prozatím poslední rezignoval z osobních důvodů letos. Pro stát je tento prokletý objekt značným břemenem, jeho opravy již stály stovky milionů korun a další jsou odhadovány na 750 milionů.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace