Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karlovarští fiakristé zůstali bez práce a bez peněz. Jejich potíže řeší politici. A je zle...

04.05.2017
Karlovarští fiakristé zůstali bez práce a bez peněz. Jejich potíže řeší politici. A je zle...

Autor: karlovy-vary.cz

Popisek: Víkendové zahájení lázeňské sezóny v Karlových Varech se zřejmě bude muset bez oblíbených kočárů obejít

Provozování kočárové dopravy, která patří k romantickému koloritu Karlových Varů, je celá léta předmětem různých sporů. Občanům města ani turistům se nelíbilo, že kočárová stání byla dříve umístěna v blízkosti hlavní pošty, kde způsobovala nepříjemný zápach. Navíc bylo centrum města znečišťováno a kočáry často brzdily dopravu. Ochráncům zvířat zase vadilo, že koně stojí v létě na prudkém slunci. Problémy nyní vygradovaly, když je začali řešit politici a rozhodli, že od prvního května kočáry stojí.

Zájmy Cechu fiakristů hájí opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa). Ten nám sdělil, že se svou iniciativou snaží minimalizovat dobu prodlení, po kterou karlovarští fiakristé nemohou provozovat své živnosti, nemají tak žádný finanční příjem, ale jejich životní náklady a náklady na chov koní jim zůstaly. Stejně tak v době zahájení lázeňské sezony nemohou fiakristé plnit smluvené zakázky hotelů a cestovních kanceláří, které projížďky ve svých pobytových balíčcích nabízejí.

Kočáry stojí

V této souvislosti připomíná, že lázeňská sezona trvá pouze půl roku a mimo ni jezdí fiakry pouze sporadicky, takže nemohou kumulovat výdělek na zimu. Kotek proto vyzval své kolegy v zastupitelstvu, aby ho podpořili v žádosti o svolání mimořádného zastupitelstva, kde by naléhavou situaci řešili. Upozorňuje také na to, že hlídka městské policie prvního května zabránila fiakristům v jízdě městem, a od toho dne kočáry stojí. Karlovarští fiakristé se proti tomu rozhodli nahlas protestovat a prostřednictvím Kotka se obrátili na média.

Nerovné podmínky

Na Kotkovu žádost prozatím zareagoval klub ČSSD prohlášením, které zaslal také nám: „Klub ČSSD má zájem na tom, aby kočárová doprava v Karlových Varech byla zakotvena stejně jako mnoho dalších služeb, které město Karlovy Vary prostřednictvím transparentních smluvních podmínek podporuje. Není však možné dávat signál z radnice, který by ukazoval, že město podporuje nerovné podmínky při podnikání, vytváří precedenty pro vybrané skupiny, které neplní základní podmínky smluv, neplatí nájemné, porušují povinnosti a domáhají se pardonu, který nikdo nedostal. V případě koňské dopravy byl smluvní vztah ukončen pro neplacení nájemného stejně jako s každým, kdo v minulosti včas a řádně neplnil závazky vůči městu. Dále město postupovalo stejně jako ve všech obdobných případech, vypsalo výběrové řízení a vybralo nejvyšší nabídku za pronájem koňských stanovišť,“ uvádí se v prohlášení klubu ČSSD, podepsaném radním Michalem Riškem.

Štvavá kampaň?

Poněkud překvapivě však klub ČSSD reaguje na výzvu Jiřího Kotka, aby bylo svoláno mimořádné zastupitelstvo: „Odmítáme se zapojovat do štvavých kampaní některých zastupitelů, kteří si berou fiakristy jako rukojmí. Děláme maximum pro to, aby bylo opět možné legálně provozovat kočárovou dopravu v Karlových Varech v nejkratším možném termínu. Odmítáme nést odpovědnost za kohokoli, kdo se domáhá precedentních ústupků, které způsobil vlastní vinou, ale jsme připraveni vždy v rámci principu legality pomoci.“ To se však podle fiakristů neděje. Hrozí proto, že se víkendové slavnostní zahájení lázeňské sezóny obejde bez typických kočárů.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace