Překvapení sezóny odhalil Státní hrad a zámek Bečov. Expozici doplnil briliantový diadém Eleonory Beaufort-Spontin
03.05.2017
Foto: zamek-becov.cz
Popisek: Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou
Státní hrad a zámek Bečov odtajnil nový přírůstek do sbírky svých pokladů. Přímo v interiérech zámku budou návštěvníci moci spatřit briliantový diadém z majetku rodu Beaufort-Spontin, který se po všech osudových zvratech vrátil zpátky na Bečov, a doplnil tak kolekci místních pamětihodností – relikviář sv. Maura, hodnotnou sbírku vín a koňaků z 19. století a v neposlední řadě také architektonický cenný areál s unikátně dochovaným středověkým hradem.
Novodobá historie zapomenutého diadému začíná nalezenými konfiskačními záznamy po druhé světové válce na zámku v Křimicích. Tento zámek poblíž Plzně byl záhy pronajat Škodovým Závodům, proto byl veškerý movitý majetek z panství převezen na zestátněný zámek Kozel, kde byl diadém v padesátých letech uchováván v papírové krabici s dalšími cennými předměty ve složce tzv. cizích státních příslušníků. Inventární seznamy z počátku let šedesátých, které se o diamantové korunce zmiňují jako o „rozlomené čelence z bílého kovu, neznámého původu, vyložené bílými kameny, z nichž tři již chybí“, ukazují, že skutečná identita předmětu nebyla plnohodnotně známa a jeho hodnota byla hrubě podhodnocena – dlouhou dobu se mělo dokonce za to, že se jedná o divadelní atrapu.

Příběh klenotu se přitom začal psát již ve druhé polovině 19. století, kdy byl diadém vyroben, podle techniky zlatnické práce patrně na území dnešního Německa, Rakouska nebo Belgie. Stylizovaná, vysokokarátová diadémová čelenka, zhotovená ze žlutého zlata se silnou vrstvou stříbra, osazená v současnosti 540 diamanty, patřila v první polovině 20. století Eleonoře Camille Marii Henriëtte de Beaufort-Spontin. Tato šlechtična se narodila v roce 1891 v Paříži Marii Melanie princezně de Ligne-Lamoral, jež pocházela z nejvyšších francouzsko-belgických šlechtických kruhů, a Friedrichu Georgi Beaufort-Spontin, jehož otec Alfred Beaufort-Spontin zakoupil v roce 1838 relikviář sv. Maura. Právě Eleonořin otec měl k Bečovu silný vztah a již od svých patnácti let o zámek pečoval, vybavoval jeho interiéry a často zde také pobýval. A byl to právě on, kdo sem v roce 1889 převezl relikviář sv. Maura.

Značnou část svého dětství a dospívání na Bečově prožila také jeho dcera, majitelka diadému Eleonora. Po otcově smrti otce v roce 1916 ale odešla do kláštera, z kterého se na Bečov v roce 1927 opět vrátila a nechala si zde postavit rekreační letohrádek v alpském stylu, dnes známý jako vila Komtesa. Pravděpodobně často navštěvovala svou sestruMarii Theresii Ernestine, provdanou za tehdejšího majitele Křimického zámku. Vyloučené tedy není , že zde čelenku při jedné ze svých návštěv zanechala. Historické okolnosti, za kterých diamantová korunka měnila majitele, není prozatím možné přesně zrekonstruovat a zůstávají nadále badatelským zájmem správy SHZ Bečov. Cena šperku byla soudním znalcem Vladimírem Koberou ohodnocena na téměř dva miliony korun, historický význam, síla příběhu vážícího se k Bečovu, objevení a znovunavrácení šperku však nelze penězi prakticky vyčíslit.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL