Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prvomájové oslavy a neradostný pohled na česká města a vesnice. Kdo si přivlastnil Svátek práce a kdo slavil nejvíc? To jsou ale paradoxy...

02.05.2017
Prvomájové oslavy a neradostný pohled na česká města a vesnice. Kdo si přivlastnil Svátek práce a kdo slavil nejvíc? To jsou ale paradoxy...

Foto: Václav Fiala

Popisek: Šlechta v Karlových Varech

Češi za sebou mají další prodloužený víkend. Těžko říci, proč je u nás vlastně volným a svátečním dnem, když ho naprostá většina lidí nejenže neslavila, ale ani nemohla, protože neměla příležitost se nějakých oslav vůbec zúčastnit. A podobné to bylo i s magickou Svatojakubskou nocí. Zatímco se ve většině sousedních evropských zemí magický večer, připadající na poslední dubnový den, uctívá ve velkém, lidé se loučí se zimou, pálí čarodějnice a stavějí májky, u nás se tato tradice z většiny malých obcí úplně vytratila.

Neradostné srovnání nabízí například českoněmecké pohraničí. U našich sousedů bylo možné z neděle na pondělí spatřit téměř na každém kopci a v každé vesnici obrovské ohně, připomínající jeden z největších pohanských svátků. Zato u nás jsou zapálené ohně v menších obcích stále méně časté. Mimo jiné to souvisí s tím, že postupně zanikají různé vesnické spolky a především hospody, které se na organizování podobných akcí podílely. Naštěstí pořád existují výjimky. Kromě Karlových Varů, kde se tradičně pálí čarodějnice hned na několika místech, se působivé rituály Svatojakubské noci uskutečnily například v Chodově nebo v horských Abertamech.

Živý kraj? Nebo spíš mrtvý?

Žalostná bilance platí i v případě prvomájových oslav. Svátek práce si již zcela přivlastnily politické strany, které na jeho úkor propagují především svůj volební program a činí tak spíš ve větších městech. Jinak je možnost oslavit krásný první máj společně s ostatními velmi omezená. Příkladem je prvomájový program v Karlovarském kraji. Portál Živý kraj oslavy Svátku práce vůbec nepřipomíná. Ten, kdo se jich chtěl případně zúčastnit, musel pracně hledat nějakou možnost na plakátovacích plochách. Většinou však marně. Výjimkou bylo několik jiných originálních a chvályhodných akcí, konaných právě prvního května. V Chebu a Mariánských Lázních uspořádali Vítání ptačího zpěvu a na Božím Daru zase zorganizovali  v rámci projektu Ukliďme Česko akci, nazvanou S láskou k lesu. Za pozornost stála také Česko-německá pouť porozumění, která se konala ve Skokách.

To jsou paradoxy

Nakonec se o prvním květnovém víkendu nejvíc a nejlépe bavila šlechta, která se v tomto termínu tradičně sjela do Karlových Varů. Urození aristokraté prokázali svůj mimořádný smysl pro humor i to, že nejsou žádnou uzavřenou elitní sektou. Na zdejším vyhlášeném závodišti uspořádali nejen zábavné dostihy, ale také soutěž o nejatraktivnější klobouk. Mimořádné podívané se mohl zúčastnit každý, kdo měl zájem. Kloboukovou přehlídku nakonec vyhrála odvážná dáma, která si na hlavu nasadila tác se sklenicemi na sekt. Sraz evropské šlechty, kterého se každý rok zúčastní několik stovek aristokratů z celé Evropy, se ve Varech koná již od roku 1997 a těší se stále větší oblibě. Šlechtické rody se však u pramenů setkávaly odjakživa a proslavily západočeské lázně po celém světě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová