Prvomájové oslavy a neradostný pohled na česká města a vesnice. Kdo si přivlastnil Svátek práce a kdo slavil nejvíc? To jsou ale paradoxy...
02.05.2017
Foto: Václav Fiala
Popisek: Šlechta v Karlových Varech
Češi za sebou mají další prodloužený víkend. Těžko říci, proč je u nás vlastně volným a svátečním dnem, když ho naprostá většina lidí nejenže neslavila, ale ani nemohla, protože neměla příležitost se nějakých oslav vůbec zúčastnit. A podobné to bylo i s magickou Svatojakubskou nocí. Zatímco se ve většině sousedních evropských zemí magický večer, připadající na poslední dubnový den, uctívá ve velkém, lidé se loučí se zimou, pálí čarodějnice a stavějí májky, u nás se tato tradice z většiny malých obcí úplně vytratila.
Neradostné srovnání nabízí například českoněmecké pohraničí. U našich sousedů bylo možné z neděle na pondělí spatřit téměř na každém kopci a v každé vesnici obrovské ohně, připomínající jeden z největších pohanských svátků. Zato u nás jsou zapálené ohně v menších obcích stále méně časté. Mimo jiné to souvisí s tím, že postupně zanikají různé vesnické spolky a především hospody, které se na organizování podobných akcí podílely. Naštěstí pořád existují výjimky. Kromě Karlových Varů, kde se tradičně pálí čarodějnice hned na několika místech, se působivé rituály Svatojakubské noci uskutečnily například v Chodově nebo v horských Abertamech.
Živý kraj? Nebo spíš mrtvý?
Žalostná bilance platí i v případě prvomájových oslav. Svátek práce si již zcela přivlastnily politické strany, které na jeho úkor propagují především svůj volební program a činí tak spíš ve větších městech. Jinak je možnost oslavit krásný první máj společně s ostatními velmi omezená. Příkladem je prvomájový program v Karlovarském kraji. Portál Živý kraj oslavy Svátku práce vůbec nepřipomíná. Ten, kdo se jich chtěl případně zúčastnit, musel pracně hledat nějakou možnost na plakátovacích plochách. Většinou však marně. Výjimkou bylo několik jiných originálních a chvályhodných akcí, konaných právě prvního května. V Chebu a Mariánských Lázních uspořádali Vítání ptačího zpěvu a na Božím Daru zase zorganizovali v rámci projektu Ukliďme Česko akci, nazvanou S láskou k lesu. Za pozornost stála také Česko-německá pouť porozumění, která se konala ve Skokách.
To jsou paradoxy
Nakonec se o prvním květnovém víkendu nejvíc a nejlépe bavila šlechta, která se v tomto termínu tradičně sjela do Karlových Varů. Urození aristokraté prokázali svůj mimořádný smysl pro humor i to, že nejsou žádnou uzavřenou elitní sektou. Na zdejším vyhlášeném závodišti uspořádali nejen zábavné dostihy, ale také soutěž o nejatraktivnější klobouk. Mimořádné podívané se mohl zúčastnit každý, kdo měl zájem. Kloboukovou přehlídku nakonec vyhrála odvážná dáma, která si na hlavu nasadila tác se sklenicemi na sekt. Sraz evropské šlechty, kterého se každý rok zúčastní několik stovek aristokratů z celé Evropy, se ve Varech koná již od roku 1997 a těší se stále větší oblibě. Šlechtické rody se však u pramenů setkávaly odjakživa a proslavily západočeské lázně po celém světě.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová