Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karlovy Vary – město lásky. Které slavné osobnosti zde prožívaly milostná vzplanutí a kdo zde měl přísně utajenou svatbu? Šokující odhalení. Tajnosti slavných

01.05.2017
Karlovy Vary – město lásky. Které slavné osobnosti zde prožívaly milostná vzplanutí a kdo zde měl přísně utajenou svatbu? Šokující odhalení. Tajnosti slavných

Foto: madisson.cz

Popisek: Romantickou pozdní lásku básníka Johanna Wolfganga Goetheho k sedmnáctileté dívce připomíná v Karlových Varech mimo jiné i hotel Ulrika

Málokde se tak daří navazovat milostné vztahy tak, jako v lázeňských městech. Ať už jde o náhlá vzplanutí na jednu jedinou noc, pár dnů nebo celý život. Typickým příkladem jsou Karlovy Vary. Okouzlující atmosféra města, plná romantických zákoutí, a především mnoho lákavých příležitostí v minulosti očarovaly mnoho známých osobností.

Karlovarské archivy skrývají cenné poklady, které se postupně daří odtajnit. Zdejší novinář Jaroslav Fikar, podobně jako několik jeho kolegů, historii města zcela podlehl a ve své nové knize Karlovarské příběhy publikuje své nejnovější objevy. Zjistil například, že v dubnu 1945 se ve Varech, v luxusní vile Margareta, konala přísně  utajená svatba ruského generálporučíka Andreje Andrejeviče Vlasova s německou zdravotní sestrou Adelaidou Biellenbergrovou. A to přesto, že Vlasov byl již jednou ženatý a nerozvedl se, údajně byl přesvědčen, že jeho první manželka byla v Rusku popravena. Velká láska však měla tragický konec, necelý měsíc nato byl Vlasov zatčen a s manželkou se již nikdy neviděli. V srpnu 1946 byl odsouzen za vlastizradu a popraven.

Generál Ruské osvobozenecké armády Andrej Andrejevič Vlasov

Generál Ruské osvobozenecké armády Andrej Andrejevič Vlasov

Wolfgang, Amálie a Ulrika

A dobře neskočilo ani osudné milostné vzplanutí geniálního německého básníka Johanna Wolfganga Goetha. Ten se ve svých čtyřiasedmdesáti letech se zamiloval do sedmnáctileté Ulriky von Levetzow. Jejich vztah je dodnes předmětem mnoha spekulací. Ulrika celý život tvrdila, že mezi nimi nikdy nebylo žádné milostné pouto, přestože se několik let scházeli v Mariánských Lázních, Lokti i v Karlových Varech. A právě zde ho v roce 1823 půvabná dívka definitivně odmítla. Je ovšem velmi zajímavé, že se nikdy neprovdala, přestože údajně dostala nejméně dvanáct nabídek k sňatku. A stejně tak není od věci připomenout, že Goethe se v lázních seznámil také s Ulričinou matkou Amálií, dvořil se jí a obdivoval ji jako „ženu božské krásy“. Nakonec ale více podlehl půvabu její dcery. Tu naopak v básních opěvoval coby „čarokrásný a zázračný jev“, zatímco manželku Christinu popisoval pouze jako „květinu ve stínu“.

Johann Wolfgang Goethe a jeho Ulrike – sousoší najdete nedaleko mariánskolázeňského Lesního pramene

Johann Wolfgang Goethe a jeho Ulrike stojí nedaleko mariánskolázeňského Lesního pramene

I když Goethe zdejší kraj navštívil mnohokrát (a jak dokazuje jeho dílo, byl jím doslova fascinován), poté co mu Ulrika dala vale, odcestoval do Výmaru a do Čech se již nikdy nevrátil. Svoji bolest a zklamání popsal v básni Mariánskolázeňské elegie. Jeho poslední životní lásku ve Varech připomíná několik objektů, které byly po básníkovi i křehké Ulrice pojmenovány.

Dorothea a Božena?

Avšak Amálie a Ulrika nebyly zdaleka jediné ženy, které v lázních německému géniovi učarovaly. Již v roce 1808 se ve Varech setkal s krásnou, teprve patnáctiletou vévodkyní Dorotheou Kuronskou a jejich setkání si zaznamenal do deníku. Dorothea se poté stala vyhledávanou krasavicí, mimo jiné jí podlehl hrabě Karel Jan Clam-Martinic a výsledkem vášnivého vztahu bylo, že se páru v roce 1816 narodila nemanželská dcera. Tato skutečnost je mnoho let předmětem šokující verze, že šlo o Barboru Panklovou alias Boženu Němcovou.

Dorothea von Biron, poslední princezna kuronská, na portrétu francouzského malíře Josepha Chaborda...

Dorothea von Biron, poslední princezna kuronská, na portrétu Josepha Chaborda...

Faktem zůstává, že původ nejslavnější české spisovatelky stále zůstává záhadou a oficiální životopis, který nám byl léta ve škole vtloukán do hlavy, je plný vážných nesrovnalostí. Někteří badatelé již sice vyvrátili, že by Němcová mohla být nemanželskou dcerou kněžny Kateřiny Zaháňské, známé z Babičky. Ale historička Helena Sobková je přesvědčená, že se Němcová  narodila jako nemanželské dítě kněžnině mladší sestře Dorothee. Svoje přesvědčení dokazuje řadou zajímavých faktů a otázek. Například se podivuje, že se ztratil její rodný list, že dcera kočího a pradleny měla soukromého učitele a později pravidelně navštěvovala kněžnu Zaháňskou na zámku, kde se jí dostalo velké pozornosti a dalšího vzdělávání.

...daguerrotypie Boženy Němcové asi z roku 1854

...daguerrotypie Boženy Němcové asi z roku 1854

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová