Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karlovy Vary – město lásky. Které slavné osobnosti zde prožívaly milostná vzplanutí a kdo zde měl přísně utajenou svatbu? Šokující odhalení. Tajnosti slavných

01.05.2017
Karlovy Vary – město lásky. Které slavné osobnosti zde prožívaly milostná vzplanutí a kdo zde měl přísně utajenou svatbu? Šokující odhalení. Tajnosti slavných

Autor: madisson.cz

Popisek: Romantickou pozdní lásku básníka Johanna Wolfganga Goetheho k sedmnáctileté dívce připomíná v Karlových Varech mimo jiné i hotel Ulrika

Málokde se tak daří navazovat milostné vztahy tak, jako v lázeňských městech. Ať už jde o náhlá vzplanutí na jednu jedinou noc, pár dnů nebo celý život. Typickým příkladem jsou Karlovy Vary. Okouzlující atmosféra města, plná romantických zákoutí, a především mnoho lákavých příležitostí v minulosti očarovaly mnoho známých osobností.

Karlovarské archivy skrývají cenné poklady, které se postupně daří odtajnit. Zdejší novinář Jaroslav Fikar, podobně jako několik jeho kolegů, historii města zcela podlehl a ve své nové knize Karlovarské příběhy publikuje své nejnovější objevy. Zjistil například, že v dubnu 1945 se ve Varech, v luxusní vile Margareta, konala přísně  utajená svatba ruského generálporučíka Andreje Andrejeviče Vlasova s německou zdravotní sestrou Adelaidou Biellenbergrovou. A to přesto, že Vlasov byl již jednou ženatý a nerozvedl se, údajně byl přesvědčen, že jeho první manželka byla v Rusku popravena. Velká láska však měla tragický konec, necelý měsíc nato byl Vlasov zatčen a s manželkou se již nikdy neviděli. V srpnu 1946 byl odsouzen za vlastizradu a popraven.

Generál Ruské osvobozenecké armády Andrej Andrejevič Vlasov

Generál Ruské osvobozenecké armády Andrej Andrejevič Vlasov

Wolfgang, Amálie a Ulrika

A dobře neskočilo ani osudné milostné vzplanutí geniálního německého básníka Johanna Wolfganga Goetha. Ten se ve svých čtyřiasedmdesáti letech se zamiloval do sedmnáctileté Ulriky von Levetzow. Jejich vztah je dodnes předmětem mnoha spekulací. Ulrika celý život tvrdila, že mezi nimi nikdy nebylo žádné milostné pouto, přestože se několik let scházeli v Mariánských Lázních, Lokti i v Karlových Varech. A právě zde ho v roce 1823 půvabná dívka definitivně odmítla. Je ovšem velmi zajímavé, že se nikdy neprovdala, přestože údajně dostala nejméně dvanáct nabídek k sňatku. A stejně tak není od věci připomenout, že Goethe se v lázních seznámil také s Ulričinou matkou Amálií, dvořil se jí a obdivoval ji jako „ženu božské krásy“. Nakonec ale více podlehl půvabu její dcery. Tu naopak v básních opěvoval coby „čarokrásný a zázračný jev“, zatímco manželku Christinu popisoval pouze jako „květinu ve stínu“.

Johann Wolfgang Goethe a jeho Ulrike – sousoší najdete nedaleko mariánskolázeňského Lesního pramene

Johann Wolfgang Goethe a jeho Ulrike stojí nedaleko mariánskolázeňského Lesního pramene

I když Goethe zdejší kraj navštívil mnohokrát (a jak dokazuje jeho dílo, byl jím doslova fascinován), poté co mu Ulrika dala vale, odcestoval do Výmaru a do Čech se již nikdy nevrátil. Svoji bolest a zklamání popsal v básni Mariánskolázeňské elegie. Jeho poslední životní lásku ve Varech připomíná několik objektů, které byly po básníkovi i křehké Ulrice pojmenovány.

Dorothea a Božena?

Avšak Amálie a Ulrika nebyly zdaleka jediné ženy, které v lázních německému géniovi učarovaly. Již v roce 1808 se ve Varech setkal s krásnou, teprve patnáctiletou vévodkyní Dorotheou Kuronskou a jejich setkání si zaznamenal do deníku. Dorothea se poté stala vyhledávanou krasavicí, mimo jiné jí podlehl hrabě Karel Jan Clam-Martinic a výsledkem vášnivého vztahu bylo, že se páru v roce 1816 narodila nemanželská dcera. Tato skutečnost je mnoho let předmětem šokující verze, že šlo o Barboru Panklovou alias Boženu Němcovou.

Dorothea von Biron, poslední princezna kuronská, na portrétu francouzského malíře Josepha Chaborda...

Dorothea von Biron, poslední princezna kuronská, na portrétu Josepha Chaborda...

Faktem zůstává, že původ nejslavnější české spisovatelky stále zůstává záhadou a oficiální životopis, který nám byl léta ve škole vtloukán do hlavy, je plný vážných nesrovnalostí. Někteří badatelé již sice vyvrátili, že by Němcová mohla být nemanželskou dcerou kněžny Kateřiny Zaháňské, známé z Babičky. Ale historička Helena Sobková je přesvědčená, že se Němcová  narodila jako nemanželské dítě kněžnině mladší sestře Dorothee. Svoje přesvědčení dokazuje řadou zajímavých faktů a otázek. Například se podivuje, že se ztratil její rodný list, že dcera kočího a pradleny měla soukromého učitele a později pravidelně navštěvovala kněžnu Zaháňskou na zámku, kde se jí dostalo velké pozornosti a dalšího vzdělávání.

...daguerrotypie Boženy Němcové asi z roku 1854

...daguerrotypie Boženy Němcové asi z roku 1854

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace