Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Města Karlovarska šetří náklady na veřejných zakázkách

20.06.2013
Města Karlovarska šetří náklady na veřejných zakázkách

Autor: profimedia.cz

Popisek: Peněz má Mirek dost. Chybí mu vzrušení

Úspory v rozpočtu, transparentnost a snížení administrativní zátěže. To patří mezi výhody, které řadě městských úřadů v Karlovarském kraji přináší elektronický nástroj na správu veřejných zakázek E-ZAK.

Systém umožňuje komplexní správu procesů spojených s veřejnými zakázkami na straně zadavatele a zároveň obsahuje nástroj pro elektronické aukce, díky kterým lze řadu dodavatelských služeb pořizovat za výhodnější ceny. Nástroj v posledních dvou letech zavedly radnice v Chebu, Sokolově, Ostrově nad Ohří a nově také v Mariánských lázních.

Přehlednější práce úředníků

Nejrozsáhlejší zkušenosti se systémem E-ZAK mají v Chebu, kde město vysoutěžilo výhodné ceny především v  zakázkách na stavební práce. Využitím elektronické aukce město Cheb uspořilo největší částku při zadání veřejné zakázky Turistické využití levého břehu Ohře, kde celková úspora činila 8,6 milionu korun bez DPH. V období od 1. 7. 2011 do 1. 6. 2013 město Cheb díky elektronickým soutěžím ušetřilo přes 80 milionů korun.

„Přechod na E-ZAK nám pomohl zásadním způsobem zefektivnit a zpřehlednit práci městského úřadu v této oblasti. S občany Chebu máme společný cíl – pracovat se zdroji z městského rozpočtu smysluplně a efektivně. Díky menší administrativní náročnosti správy zakázek mohou úředníci svůj čas věnovat jiným projektům a úspory, které nám využívání elektronického nástroje pro zadávání a administraci veřejných zakázek přinesly, nám tyto činnosti pomáhají financovat,“ uvedl tajemník Městského úřadu Cheb Václav Sýkora.

Úspora 59 milionů korun

Pozitivní zkušenost s elektronickým řízením veřejných zakázek mají také v Sokolově. V posledním roce se soutěže týkaly například systému měření rychlosti a dodržování pravidel silničního provozu, svozu komunálního odpadu nebo rekonstrukce základních škol.

„Odhadujeme, že městský úřad v prvních 21 měsících používání E-ZAK ušetřil přibližně 59 miliónů Kč oproti očekávané ceně zakázek. Jako velmi pozitivní efekt vnímám také důvěryhodnost správy veřejných zakázek pro dodavatele i občany města, kterou transparentnost systému přináší,“ uvedla tajemnice Městského úřadu Sokolov Miroslava Kurcová. Data o všech veřejných zakázkách jsou totiž bezpečně uložena na serverech společnosti QCM, která E-ZAK vyvíjí, a nehrozí tak rizika v podobě ovlivňování soutěží některou ze zúčastněných stran.

Zakázky na stavební práce

„Kromě jednoznačných výhod v podobě úspory finančních prostředků, zefektivnění a zpřehlednění práce úřadu přináší systém bonus v podobě srozumitelně nastavených mantinelů pro dodržení všech zákonných povinností ze strany zadávajícího i dodavatele,“ říká tajemnice Městského úřadu Ostrov Jana Punčochářová.

Podle odhadů radnice přinesl E-ZAK rozpočtu města za posledních 12 měsíců úspory ve výši i více než 40% z předpokládaných nákladů na jednotlivé zakázky, zejména v zakázkách na stavební práce. Příkladem zakázek s velkou úsporou bylo například rozšíření kapacity Domova pro seniory za 8,9 mil. Kč oproti očekávaným 16,1 mil. nebo přestavba nemocničního parkoviště, kde se očekávanou náklady ve výši 6,5 mil. Kč podařilo snížit na 4,1 mil. Kč.

Uspořené finance zafinancují opravu komunikací

K elektronizaci tendrů přistoupily v únoru 2013 také Mariánské Lázně. „Významnou roli při rozhodnutí o přechodu na E-ZAK hrály pozitivní zkušenosti dalších měst v regionu. Díky kolegům v Chebu jsme měli možnost vidět systém v provozu a ukázal se být nejlepší volbou. Radnice vypsala v dubnu 2013 veřejnou zakázku na rekonstrukci Nákladní ulice. Odhadované náklady dle projektové dokumentace byly 8,08 mil. Kč a vítěz tendru nabídl částku 4,53 mil. Kč. Uspořené finanční prostředky bude možné využít na opravy nebytových prostor a městských komunikací,“ uvedl starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král (ODS).

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace