Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výsledek státní politiky, plné planých slibů. Nemocnice jsou kvůli nízkým platům ohroženy nedostatkem personálu

20.04.2017
Výsledek státní politiky, plné planých slibů. Nemocnice jsou kvůli nízkým platům ohroženy nedostatkem personálu

Foto: TV repro

Popisek: Vrchní sestra interny Chebské nemocnice Miroslava Korseltová

Členové vlády se při každé příležitosti chlubí svými výsledky a před volbami se chovají jako bohatý Ježíšek. Dárky a sliby rozdávají na potkání. Jenže některým dlouhodobě špatně placeným zaměstnancům už se „slibotechnami“ došla trpělivost a rozhodli se domoci svých práv všemi dostupnými prostředky, ať už stávkami, nebo jinými protesty.

Na čtvrteční jednání zastupitelů Karlovarského kraje například dorazily zdravotní sestry z nemocnic v Karlových Varech a Chebu a pohrozily, že dají hromadnou výpověď, pokud nebudou jejich platy srovnány s mzdami ve státních nemocnicích. Mnoho z nich už tak učinilo, a tak v kraji citelně chybí nemocniční personál. Podle hejtmanky Jany Vildumetzové to však musí řešit především stát.

 

Naštvané sestry daly svými transparenty s bojovnými nápisy  krajské politické reprezentaci jasně najevo, že bez sester nemocnice fungovat nemůže. Zdaleka si však nestěžovaly pouze na to, že jsou jejich platy nízké, ale upozorňovaly i na skutečnost, že jsou přehlíženým druhem. Dospěly proto k názoru, že jim nikdo nepomůže a musí se iniciativy chopit konečně samy.  Rozhodly se bojovat nejen za sebe, ale i za další střední zdravotnický personál, asistenty a sanitáře.  A rozhodně se tentokrát nenechají ukolébat zvýšením platů o pár stovek, které na základě dřívějších požadavků již vybojovaly. Chtějí, aby byly jejich mzdy srovnatelné se státními nemocnicemi.

Situace je kritická

Protest, který sestry zorganizovaly, se tentokrát neminul účinkem a jejich hlasitou akci zaznamenala i Česká televize. V reportáži na ČT 24 například promluvila vrchní sestra interny Chebské nemocnice Miroslava Korseltová, která diváky upozornila, že situace je již kritická. Podle ní v kraji chybí stovky sester. Ty, které zůstaly věrné své profesi, musí pracovat mnoho hodin přesčasů týdně, po nočních směnách si nemohou pořádně odpočinout, jsou přetížené a unavené a mohou tak dělat vážné chyby, což může mít fatální dopad na péči o pacienty.

Celostátní problém

Že je situace v kraji kritická uznává i hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO). Ta se však stejně, jako v případě řidičů, kteří  hrozí kvůli nízkým platům stávkami, nechala slyšet, že  by tuto situaci měl řešit především stát.  Připomněla slib ministra zdravotnictví, že lékaři i sestry dostanou přidáno v rámci úhradové vyhlášky. Přesto krajští zastupitelé ve čtvrtek odhlasovali, že na navýšení platů zdravotnického personálu uvolní dalších deset milionů. Návrh senátora Jana Horníka, aby tato částka byla čtyřikrát vyšší, ovšem neprošel.

Jde opravdu jen o platy?

Zůstává ovšem otázkou, zda je nedostatek sester ovlivněn pouze nízkými platy. Podmínky, které na svých stránkách nabízí například karlovarská nemocnice, jsou totiž dosti lákavé.   Sestry mohou získat náborový příspěvek ve výši sto tisíc korun, průměrnou mzdu 26 - 30 tisíc korun, pět týdnů dovolené, výhodné mobilní tarify a příspěvek na stravování nebo ubytování přímo v areálu nemocnice. O tom se mnoha jiným zaměstnancům může pouze zdát.  Kritický nedostatek středního zdravotnického personálu se přitom začal projevovat od okamžiku, kdy se podmínkou k jeho výkonu  stalo vysokoškolské studium, přičemž by podle šéfů nemocnic i politiků  stačila odborná maturita a rok praxe. 

Vážný nedostatek personálu se vedení nemocnic snaží řešit i tím, že přijímá lékaře a sestry ze zahraničí.   Při návštěvě karlovarské nemocnice je to vidět na každém oddělení. Pracují tu Slováci, ale i Ukrajinci a Rusové.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace