Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další zemětřesení na západě, tentokrát politické. Krize v Chebu a Ostrově, jsou bez starostů. A kudla v zádech k tomu...

07.04.2017
Další zemětřesení na západě, tentokrát politické. Krize v Chebu a Ostrově, jsou bez starostů. A kudla v zádech k tomu...

Foto: Ilustrační foto pixabay

Popisek: Chebem i Ostrovem otřásá pořádná politická bouře

Karlovarský kraj je známý nejen častým přírodním zemětřesením, ale také politickým. Ať už jde o vedení kraje, měst či obcí. Obzvlášť neklidný byl uplynulý týden. V Ostrově byl odvolán starosta Pavel Čekan, který dopředu očekával kudlu v zádech. A dlouhodobě složitá je situace v Chebu, kde kvůli obviněním v kauze ROP Severozápad padl oblíbený starosta Petr Navrátil. Nyní se rozpadla i koalice ANO s ČSSD a KSČM, tiše podporovaná ODS.

To, co se odehrává v Chebu, je velmi zajímavé. Když se totiž členové ČSSD dozvěděli, že v hnutí ANO byl v tichosti změněn etický kodex, který nově nepožaduje rezignaci politika, dokud není odsouzen (nestačí tedy jeho pouhé obvinění), snažili se na post starosty opět navrhnout Petra Navrátila. To však ANO odmítlo akceptovat, i když po krajských volbách byl s jeho pomocí do vedení kraje zvolen náměstek, který v té době čelil žalobě. Navíc hnutí ANO tento týden vypovědělo koaliční smlouvu a údajně jedná o nové koalici s dosavadní opozicí. Bývalý starosta Navrátil je přesvědčen, že jeho osoba je pouze záminkou a ANO se snaží, podobně jako v jiných městech, rozbít koalici a vyjednat jinou podle svých představ.

Starosta v nedohlednu

Nový starosta měl být zvolen na čtvrtečním jednání zastupitelstva, což se nakonec nepodařilo, a tak je Cheb bez starosty již od 9. března. Jeho zvolení je v nedohlednu, sestavit totiž funkční koalici není v Chebu kvůli výsledkům voleb vůbec jednoduché. Pokud by se ANO podařilo ji dát dohromady s VPM-Alternativou, Koalicí pro Cheb a Stranou svobodných občanů, měla by pouze těsnou nadpoloviční většinu jediného hlasu.

Kudla v zádech

Ještě složitější je situace v Ostrově u Karlových Varů, kde byl tento týden odvolán starosta Pavel Čekan. Zde však nejde ani tak o koaliční spor, jako spíš bratrovražedný boj uprostřed ČSSD. Jednání zastupitelstva totiž jasně potvrdilo trend, který se v poslední době začal mezi politiky ČSSD objevovat, totiž vzájemnou nevraživost. Ostatně podobně je tomu v centrále strany. Někteří členové strany Čekanovi vytýkají, že má autoritářské chování. A naopak Čekan zase napadl svého stranického kolegu, místostarostu Josefa Železného, že touží po moci. „Až se otočím, uvidíte tu kudlu v zádech,“ nechal se slyšet Čekan.

Samotný návrh na odvolání starosty však podal Jan Bureš z ODS, který byl mimochodem starostou Ostrova v minulém období. Čekanovi vytýkal špatné hospodaření, především nákup hotelu Myslivna za 10,5 milionu korun. Ale podle regionálních médií stál za odvoláním Čekana právě Železný, který mu údajně den před jednáním zastupitelstva, na němž byl odvolán, poslal výzvu, aby odstoupil z funkce. O funkci s ním přišli také dva členové rady, místostarosta Libor Bílek (nez) a Pavlína Lišková (ČSSD).

Volný hráč

Pavel Čekan na sebe v poslední době upozornil svými kontroverzními postoji. Například po loňských krajských volbách podpořil koalici s ANO, i když ji jeho kolegové odmítli, a jako nově zvolený zastupitel se označil za volného hráče. Své spolustraníky kritizoval, že promarnili šanci stát se členy nové krajské koalice. A tvrdil, že kdyby byl členem vyjednávacího týmu, tak by ji dokázal domluvit. Podpora ANO se mu nakonec vyplatila, vzápětí byl totiž jmenován do orgánů ROP Severozápad. Zatímco on mluví o kudle v zádech, bratři z ČSSD o něm hovoří jako o muži, který jedná na vlastní pěst za jejich zády.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová