Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další zemětřesení na západě, tentokrát politické. Krize v Chebu a Ostrově, jsou bez starostů. A kudla v zádech k tomu...

07.04.2017
Další zemětřesení na západě, tentokrát politické. Krize v Chebu a Ostrově, jsou bez starostů. A kudla v zádech k tomu...

Autor: Ilustrační foto pixabay

Popisek: Chebem i Ostrovem otřásá pořádná politická bouře

Karlovarský kraj je známý nejen častým přírodním zemětřesením, ale také politickým. Ať už jde o vedení kraje, měst či obcí. Obzvlášť neklidný byl uplynulý týden. V Ostrově byl odvolán starosta Pavel Čekan, který dopředu očekával kudlu v zádech. A dlouhodobě složitá je situace v Chebu, kde kvůli obviněním v kauze ROP Severozápad padl oblíbený starosta Petr Navrátil. Nyní se rozpadla i koalice ANO s ČSSD a KSČM, tiše podporovaná ODS.

To, co se odehrává v Chebu, je velmi zajímavé. Když se totiž členové ČSSD dozvěděli, že v hnutí ANO byl v tichosti změněn etický kodex, který nově nepožaduje rezignaci politika, dokud není odsouzen (nestačí tedy jeho pouhé obvinění), snažili se na post starosty opět navrhnout Petra Navrátila. To však ANO odmítlo akceptovat, i když po krajských volbách byl s jeho pomocí do vedení kraje zvolen náměstek, který v té době čelil žalobě. Navíc hnutí ANO tento týden vypovědělo koaliční smlouvu a údajně jedná o nové koalici s dosavadní opozicí. Bývalý starosta Navrátil je přesvědčen, že jeho osoba je pouze záminkou a ANO se snaží, podobně jako v jiných městech, rozbít koalici a vyjednat jinou podle svých představ.

Starosta v nedohlednu

Nový starosta měl být zvolen na čtvrtečním jednání zastupitelstva, což se nakonec nepodařilo, a tak je Cheb bez starosty již od 9. března. Jeho zvolení je v nedohlednu, sestavit totiž funkční koalici není v Chebu kvůli výsledkům voleb vůbec jednoduché. Pokud by se ANO podařilo ji dát dohromady s VPM-Alternativou, Koalicí pro Cheb a Stranou svobodných občanů, měla by pouze těsnou nadpoloviční většinu jediného hlasu.

Kudla v zádech

Ještě složitější je situace v Ostrově u Karlových Varů, kde byl tento týden odvolán starosta Pavel Čekan. Zde však nejde ani tak o koaliční spor, jako spíš bratrovražedný boj uprostřed ČSSD. Jednání zastupitelstva totiž jasně potvrdilo trend, který se v poslední době začal mezi politiky ČSSD objevovat, totiž vzájemnou nevraživost. Ostatně podobně je tomu v centrále strany. Někteří členové strany Čekanovi vytýkají, že má autoritářské chování. A naopak Čekan zase napadl svého stranického kolegu, místostarostu Josefa Železného, že touží po moci. „Až se otočím, uvidíte tu kudlu v zádech,“ nechal se slyšet Čekan.

Samotný návrh na odvolání starosty však podal Jan Bureš z ODS, který byl mimochodem starostou Ostrova v minulém období. Čekanovi vytýkal špatné hospodaření, především nákup hotelu Myslivna za 10,5 milionu korun. Ale podle regionálních médií stál za odvoláním Čekana právě Železný, který mu údajně den před jednáním zastupitelstva, na němž byl odvolán, poslal výzvu, aby odstoupil z funkce. O funkci s ním přišli také dva členové rady, místostarosta Libor Bílek (nez) a Pavlína Lišková (ČSSD).

Volný hráč

Pavel Čekan na sebe v poslední době upozornil svými kontroverzními postoji. Například po loňských krajských volbách podpořil koalici s ANO, i když ji jeho kolegové odmítli, a jako nově zvolený zastupitel se označil za volného hráče. Své spolustraníky kritizoval, že promarnili šanci stát se členy nové krajské koalice. A tvrdil, že kdyby byl členem vyjednávacího týmu, tak by ji dokázal domluvit. Podpora ANO se mu nakonec vyplatila, vzápětí byl totiž jmenován do orgánů ROP Severozápad. Zatímco on mluví o kudle v zádech, bratři z ČSSD o něm hovoří jako o muži, který jedná na vlastní pěst za jejich zády.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace