Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Řidiči autobusů zřejmě v Karlovarském kraji stávkovat nebudou. Většina firem nařízení vlády splnila, přestože kabinet Bohuslava Sobotky nesplnil, co slíbil

05.04.2017
Řidiči autobusů zřejmě v Karlovarském kraji stávkovat nebudou. Většina firem nařízení vlády splnila, přestože kabinet Bohuslava Sobotky nesplnil, co slíbil

Foto: seznam-autobusu.cz

Popisek: Autobus Karlovarského kraje

Zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) a Rady Asociace krajů ČR dnes jednali o stávce řidičů autobusů, plánované na 6. dubna 2017. Podle aktuálních informací by se Karlovarského kraje stávka týkat neměla.

Zástupci obou uskupení se shodli, že stávku nepovažují za rozumnou. Většina krajů a firem totiž nařízení vlády splnila. A to přestože kabinet Bohuslava Sobotky nesplnil to, co slíbil. Na zvýšení mezd řidičů autobusů nedal krajům ani korunu a nedošlo ani k dříve avizovaným kontrolám dopravců prostřednictvím inspektorátů práce, které v minulosti avizovalo ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Stávku řidičů nepovažuji za rozumnou. Většina krajů a firem splnila nařízení vlády, týkající se navýšení platů řidičů linkových autobusů. Jsem přesvědčen, že všichni dopravci, kteří od krajů dostali peníze na zvýšení platů řidičů, je takto využili a mzdy řidičům zvýšili. Jednalo se přitom o největší meziroční navýšení mezd v historii České republiky, pohybovalo se od pěti do devíti tisíc korun navíc k měsíční výplatě,“ vysvětluje prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák důvody, proč avizovanou stávku řidičů odmítá. Stávka nedává smysl i v kontextu a porovnání s mírným navyšováním platů u jiných profesí, například učitelů či zdravotních sester.

„Nařízení vlády je velmi nestandardní, vstupuje totiž do vztahu zaměstnavatel a zaměstnanec. Kraje řidiče nezaměstnávají, mají smlouvy s dopravci. Přesto se snaží situaci, za kterou nemohou, vyřešit, aby lidé potřebné peníze dostali. Bohužel vláda neplní své sliby, a i když jsme premiéra opakovaně požádali o spolupráci a jednání, schůzku nám navrhl až na pátek 7. dubna. Tedy den po ohlášené stávce,“ říká předsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

„Práce řidičů si osobně velmi vážím, sám ve své firmě First Transport Lines zaměstnávám více než sto řidičů a řidiček. Na většině území Olomouckého kraje, kde zajišťujeme autobusovou dopravu, se stávky lidé bát nemusí. Podobně po jednání s 25 dopravci neočekávám stávku ani ve většině dalších krajů,“ doplňuje Hanák a dodává: „Za Svaz průmyslu a dopravy ČR čekáme, jak se ke svému slibu postaví vláda, která rekordní zvýšení mezd pro řidiče zajistila. Nyní by měla krajům zaslat potřebné finance na pokrytí takovéhoto navýšení.“

„Na vládu jsme už v minulosti přišli s kompromisním řešením, aby nám přidala peníze na opravy krajských komunikací, které by kompenzovaly náklady krajů, související se zvýšením mezd řidičů. Vláda na to však nepřistoupila. Rada Asociace krajů se poté shodla, že bude trvat na tom, aby vláda na krajskou dopravu dala jednu miliardu korun, nezávisle na formě – buď jako účelový příspěvek na mzdy řidičů autobusů, nebo prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic. Tuto žádost jsme také napsali premiérovi, a to už 21. března. Na můj dopis však Bohuslav Sobotka dosud nereagoval,“ dodala Vildumetzová.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL