Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Černé prognózy se vyplnily. Kontroverzní stavba KV arény, proslulá karlovarskou losovačkou, drasticky zadlužuje město. Platí ztráty a pokuty

22.03.2017
Černé prognózy se vyplnily. Kontroverzní stavba KV arény, proslulá karlovarskou losovačkou, drasticky zadlužuje město. Platí ztráty a pokuty

Autor: youtube.com

Popisek: KV aréna se proměnila v bezednou černou díru pro peníze z městského rozpočtu

Když před lety varovali opoziční politici, že se stavba KV arény stane pro město obří koulí u nohou, téměř nikdo je nebral vážně. Nyní se potvrdily černé scénáře, že velká hala se sama neuživí. A je zdrojem mnoha dalších problémů. Město se kvůli ní několik let soudí, řeší nekonečné konflikty mezi zastupiteli, a ještě na ni doplácí. O tom, že se megalomanská stavba stala jedním z pomníků české korupce a pražská cestovní kancelář k ní vozí turisty, ani nemluvě.

Zároveň se potvrdily pochybnosti o kvalitě výstavby této multifunkční haly. Na svém březnovém jednání řešili karlovarští zastupitelé, že se stavba, která stála neuvěřitelnou miliardu korun, začíná pomalu rozpadat. Kvůli tomu se její hospodaření dostalo do ztráty a platební neschopnosti, a tak si vedení haly vzalo překlenovací úvěr ve výši pěti milionů. Jak se ale nechal slyšet karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA), o úvěru nebyli informováni členové rady. Na to, že ohledně haly nemají dostatek informací, si stěžovali také opoziční zastupitelé, například velcí kritici KV arény Otmar Homolka a Jaroslav Fujdiar z hnutí O co jim jde?! Není od věci připomenout, že město dotuje halu částkou kolem šestadvaceti milionů korun ročně a kromě toho za ni splácí vysoký úvěr. Celkem tedy přijde KV aréna městskou pokladnu na desítky milionů korun ročně.

Miliony kvůli soudům

To ale zdaleka není jediný problém. Další miliony bude muset město pravděpodobně zaplatit kvůli probíhajícím soudům. Poté co Nejvyšší soud zrušil dosavadní rozsudky v této kauze, vrátil ji na začátek. Ale v úterý Karlovy Vary prohrály stání u Krajského soudu v Plzni. Ten potvrdil rozsudek Okresního soudu v Karlových Varech, když opětovně zamítl žalobu města na konsorcium firem Metrostav, Baustav a Syner, které KV arénu postavily. V žalobě město žádá navrácení více než půl miliardy korun s tím, že stavba byla výrazně předražena.

Kdo za to může?

Neúspěch u soudu dává opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa) za vinu městu. Bylo to on, kdo zveřejnil legendární video, proslavené jako „karlovarská losovačka“, a kdo také inicioval žaloby proti dodavatelům KV arény. Je přesvědčen, že město soudní spor nezvládá a chová se velmi neprofesionálně. Za velmi závažnou chybu Kotek považuje, že se vedení Varů neodvolalo proti rozhodnutí o tom, kdo je vlastníkem stavby. V době, kdy byl Kotek náměstkem primátora, se totiž podařilo prokázat, že smlouva o dílo na realizaci KV arény je neplatná. To potvrdil i soud.

A ještě pokuty

Další břemeno znamenají pro městskou pokladnu vysoké pokuty. Vary již musely kvůli výstavbě multifunkční haly zaplatit sankci téměř 70 milionů korun, především za chyby, jichž se úředníci dopustili při čerpání státní dotace v období 2006-2009. Úřad pro hospodářskou soutěž mimo jiné konstatoval, že zadavatel neprovedl „karlovarskou losovačku“ transparentním způsobem a že byly v rozporu se zákonem uzavřeny dva dodatky.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace