Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Černé prognózy se vyplnily. Kontroverzní stavba KV arény, proslulá karlovarskou losovačkou, drasticky zadlužuje město. Platí ztráty a pokuty

22.03.2017
Černé prognózy se vyplnily. Kontroverzní stavba KV arény, proslulá karlovarskou losovačkou, drasticky zadlužuje město. Platí ztráty a pokuty

Foto: youtube.com

Popisek: KV aréna se proměnila v bezednou černou díru pro peníze z městského rozpočtu

Když před lety varovali opoziční politici, že se stavba KV arény stane pro město obří koulí u nohou, téměř nikdo je nebral vážně. Nyní se potvrdily černé scénáře, že velká hala se sama neuživí. A je zdrojem mnoha dalších problémů. Město se kvůli ní několik let soudí, řeší nekonečné konflikty mezi zastupiteli, a ještě na ni doplácí. O tom, že se megalomanská stavba stala jedním z pomníků české korupce a pražská cestovní kancelář k ní vozí turisty, ani nemluvě.

Zároveň se potvrdily pochybnosti o kvalitě výstavby této multifunkční haly. Na svém březnovém jednání řešili karlovarští zastupitelé, že se stavba, která stála neuvěřitelnou miliardu korun, začíná pomalu rozpadat. Kvůli tomu se její hospodaření dostalo do ztráty a platební neschopnosti, a tak si vedení haly vzalo překlenovací úvěr ve výši pěti milionů. Jak se ale nechal slyšet karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA), o úvěru nebyli informováni členové rady. Na to, že ohledně haly nemají dostatek informací, si stěžovali také opoziční zastupitelé, například velcí kritici KV arény Otmar Homolka a Jaroslav Fujdiar z hnutí O co jim jde?! Není od věci připomenout, že město dotuje halu částkou kolem šestadvaceti milionů korun ročně a kromě toho za ni splácí vysoký úvěr. Celkem tedy přijde KV aréna městskou pokladnu na desítky milionů korun ročně.

Miliony kvůli soudům

To ale zdaleka není jediný problém. Další miliony bude muset město pravděpodobně zaplatit kvůli probíhajícím soudům. Poté co Nejvyšší soud zrušil dosavadní rozsudky v této kauze, vrátil ji na začátek. Ale v úterý Karlovy Vary prohrály stání u Krajského soudu v Plzni. Ten potvrdil rozsudek Okresního soudu v Karlových Varech, když opětovně zamítl žalobu města na konsorcium firem Metrostav, Baustav a Syner, které KV arénu postavily. V žalobě město žádá navrácení více než půl miliardy korun s tím, že stavba byla výrazně předražena.

Kdo za to může?

Neúspěch u soudu dává opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa) za vinu městu. Bylo to on, kdo zveřejnil legendární video, proslavené jako „karlovarská losovačka“, a kdo také inicioval žaloby proti dodavatelům KV arény. Je přesvědčen, že město soudní spor nezvládá a chová se velmi neprofesionálně. Za velmi závažnou chybu Kotek považuje, že se vedení Varů neodvolalo proti rozhodnutí o tom, kdo je vlastníkem stavby. V době, kdy byl Kotek náměstkem primátora, se totiž podařilo prokázat, že smlouva o dílo na realizaci KV arény je neplatná. To potvrdil i soud.

A ještě pokuty

Další břemeno znamenají pro městskou pokladnu vysoké pokuty. Vary již musely kvůli výstavbě multifunkční haly zaplatit sankci téměř 70 milionů korun, především za chyby, jichž se úředníci dopustili při čerpání státní dotace v období 2006-2009. Úřad pro hospodářskou soutěž mimo jiné konstatoval, že zadavatel neprovedl „karlovarskou losovačku“ transparentním způsobem a že byly v rozporu se zákonem uzavřeny dva dodatky.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová