Unikátní památky v Karlovarském kraji se konečně začínají opravovat. Musel zasáhnout i prezident. Při návštěvě káral...
16.03.2017
Foto: stavbykarlovarska.czt
Popisek: Muzeum Mattoni v lázních Kyselka
Stav některých unikátních památek v Karlovarském kraji, který patří k turisticky nejnavštěvovanějším regionům u nás, je natolik tristní, že se mu již věnuje i hlava státu. Při poslední návštěvě Karlových Varů pokáral prezident Miloš Zeman zdejší politiky za to, že dosud nedokázali opravit Císařské lázně. On i jeho předchůdce Václav Klaus se rovněž pustili do kritiky zdevastovaných Lázní Kyselka.
O zubožené Kyselce jsme již informovali mnohokrát. Díky naléhavé mediální kampani se zde konečně začalo něco dít. Kýženému zahájení oprav někdejší pýchy Heinricha Mattoniho pomohla i celostátní petice, kterou podepsalo již více než třicet tisíc lidí z celé republiky. A také angažovanost některých významných osobností. Například gymnastická legenda Věra Čáslavská se navzdory svému vážnému zdravotnímu stavu účastnila akcí na podporu záchrany Kyselky, organizovaných Asociací sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky. Poté co osobně Kyselku navštívila a viděla, v jak hrozivém stavu se nachází celý areál lázní, rozhodla se, že se již nikdy nenapije minerální vody Mattoni. Mimo jiné ji totiž rozčílila plechová hala, kterou v blízkosti kdysi nádherných objektů vybudovala firma, jež na zdejších minerálních pramenech obrovsky bohatne.

Pohled na kdysi slavné lázně Kyselka je stále velmi smutný
Miliony na Kyselku a na Císařské lázně
Množství různých aktivit na záchranu Kyselky, potažmo tlak veřejnosti na firmu Karlovarské minerální vody, přispěly k tomu, že se začaly opravovat nejcennější budovy a jsou vidět první výsledky. Loni na podzim bylo dokonce otevřeno Muzeum Mattoni. Do oprav bylo již investováno kolem 75 milionů korun. Kromě společnosti Karlovarské minerální vody na ně přispívá také stát, především v rámci Programu záchrany architektonického dědictví. Jak nám sdělil senátor Jan Horník, který se zúčastnil práce v komisi, působící při ministerstvu kultury, Karlovarský kraj získal na podporu památek přes 22 miliony korun. Nejvíc peněz míří právě do Kyselky, kde byly podpořeny opravy tří budov, a to částkou 4,5 milionu. Injekce ve výši kolem 2,15 milionu korun, alespoň na opravu střechy, se dočkají také Císařské lázně.

Zanedbané Císařské lázně letos v zimě
Mírný pokrok
A další miliony se pokusí získat karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) s hejtmankou kraje Janou Vildumetzovou (ANO). Poté co je k urychlené opravě Císařských lázní vyzval prezident Zeman, začali skutečně konat. Nejprve společně zamíří na ministerstvo pro místní rozvoj, aby prověřili možnosti získání dotace na generální rekonstrukci této národní kulturní památky. Primátor Kulhánek přitom odhaduje, že by práce mohly začít ještě letos, ale záleží na tom, zda bude možné využít stávající stavební povolení a projektovou dokumentaci. Vzhledem k tomu, že se městu Karlovy Vary coby vlastníkovi tohoto historického majetku nepodařilo získat potřebné peníze, převedlo jej v roce 2008 na kraj s tím, že snadněji získá dotace. Ten však rovněž neuspěl. Mimo jiné proto, že se jedná o značnou sumu. Předběžný rozpočet oprav činí nejméně půl miliardy korun.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Adéla Hofmanová