Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvojí metr politiků z ANO. Obviněný starosta jim vadí, ale za korupci stíhaný náměstek hejtmanky ne

12.03.2017
Dvojí metr politiků z ANO. Obviněný starosta jim vadí, ale za korupci stíhaný náměstek hejtmanky ne

Autor: Facebook

Popisek: Bývalý starosta Chebu Petr Navrátil

Již delší dobu čelil chebský starosta a někdejší předseda krajské organizace ČSSD Petr Navrátil výzvám, aby odstoupil kvůli trestnímu stíhání za svoji práci v ROP Severozápad. Obviněn byl společně s několika dalšími politiky a podnikateli. V jeho případě to však bylo do jisté míry překvapivé, protože v době, kdy se v tomto nechvalně proslulém operačním programu skutečně čachrovalo s dotacemi, byl mimo hru.

Navrátil od začátku tvrdí, že je zcela nevinný a že v době, kdy řídil výbor ROP Severozápad, v něm nedošlo k žádným problémům, znovu jej úspěšně nastartoval a byli s ním spokojeni i v Bruselu. Když se ho letos v lednu pokusili chebští zastupitelé odvolat, bránil se, že jde o kauzy, týkající se minulosti, s nimiž nemá nic společného. Svým kolegům v zastupitelstvu řekl: „Jsem přesvědčený, že se dříve či později pravda ukáže.“ Proti svému trestnímu stíhání proto podal stížnost.

Pyká za hříchy jiných?

V této souvislosti stojí za pozornost vyjádření známého karlovarského opozičního politika Jiřího Kotka (Alternativa), který na dotační podvody v rámci ROP Severozápad dlouhodobě poukazuje. Na svém webu radnicnilisty.cz k osobě Petra Navrátila uvedl: „Pan starosta je podle diskuse v Chebu vnímán jako skvělý mladý člověk, který pyká za staré hříchy jiných. Nepyká, nese si svůj díl spoluviny, a pokud mu bude přičteno předsednictví komise, která resuscitovala neúspěšné projekty a vracela je k financování z dotací EU, pak se jen těžko bude stavět na nohy a hlásat svoji nevinu. Ani já mu neupírám jistou míru slušnosti a schopností. Ale zločinu se lze dopustit i z pouhé hlouposti, nebo volby špatných přátel.“

Fatální následky

To, že se tato kauza týká minulosti, si myslí i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Sám Navrátil tvrdí, že je vázán mlčenlivostí a nemůže se konkrétně k jednotlivým obviněním vyjadřovat. Záhadný je rovněž celý vývoj jeho případu. Zpočátku byl společně s dalšími třiadvaceti aktéry ROP Severozápad obviněn, a dokonce zatčen. Vzápětí však byli všichni, až na jedinou výjimku, propuštěni na svobodu. Krátce nato jim policie obestavila účty a majetek s tím, že v rámci dotačních podvodů měli způsobit škodu až ve výši třinácti miliard. Podle posledních informací ale může Navrátil se svým majetkem opět disponovat. Přesto pro něj má nejasné obvinění fatální důsledky, přišel prakticky o všechny funkce i zaměstnání.

Dvojí metr?

Zatímco v lednu ještě svoji funkci starosty obhájil a koaliční partneři z ANO a KSČM jej podrželi, minulý týden už se mu židli udržet nepodařilo. Pro jeho odvolání hlasovali nejen členové opozice, ale také zastupitelé z ANO. Argumentovali tím, že člověk, obviněný policií, nemůže vykonávat funkci starosty. To je jistě v pořádku, kdyby ovšem krajští představitelé ANO neuplatňovali dvojí metr. Pokud pomineme vážný problém, které má dotacemi samotný jejich šéf Andrej Babiš, není od věci připomenout fakt, že po loňských krajských volbách byl náměstkem hejtmanky Jany Vildumetzové z ANO jmenován Dalibor Blažek (HNHRM), v té době obviněný z přijetí úplatku.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace