Další skandál kolem EET; bez židlí, anebo s židlemi? Ministerští drábi vyhrožují živnostníkům vysokými pokutami, sami čelí podezření z podvodu
02.03.2017
Foto: Facebook
Popisek: EET, ilustrační foto
Ve středu začala druhá vlna elektronické evidence tržeb. Kontroverzní zákon, který ostře rozděluje politiky i veřejnost, je typickou ukázkou katastrofálního stavu českého zákonodárství. Paskvil, jehož cílem je údajné narovnání podnikatelského prostředí, umožňuje řadu nepochopitelných výjimek a neuvěřitelným způsobem diskriminuje a šikanuje jen některé skupiny živnostníků a firem. Aby podnikatelé zjistili, zda se jich vůbec EET týká, musí za to zaplatit tisíc korun.
Namísto toho, aby šly státní instituce, které jsou dnes a denně usvědčovány z nehospodárného nakládání s finančními prostředky daňových poplatníků, příkladem, zákon o EET se jich vůbec netýká. Podle paragrafu 12 jsou z evidence tržeb vyloučeny všechny územně správní celky, příspěvkové organizace, pošty, ale třeba také banky a pojišťovny, obchodníci s cennými papíry, atd.
EET bez židlí a s židlemi
Ale výjimky se vztahují i na řadu samotných živnostníků a podnikatelů. EET se nepodrobí například provozovatelé prodejních automatů či toalet a především stánky s občerstvením, kde se často točí mnohem větší peníze, než v malé vesnické hospůdce. Jak k tomu přijdou obchodníci, kteří své zboží prodávají namísto automatu v malém kiosku? To je ono slibované narovnání podnikatelského prostředí? A to nemluvíme o dalších výjimkách, třeba pro provozovny s občerstvením „bez židlí a s židlemi“. Zatímco na stánky s trdly či klobásami, kde se peníze točí ve velkém, se EET nevztahuje, na kulturnější provozovny, kde si zákazník může občerstvení sníst, ano! A další kuriózní výjimka. Ten, kdo prodává vlastní výrobky, tržby zatím evidovat nemusí, ten kdo je přeprodává, ano. Přitom je jeho zisk nezřídka podstatně nižší než u výrobce.
Velké mlžení
Na celém EET paskvilu jsou ovšem nejhorší sankce. Za porušení drobných povinností, třeba nevyvěšení informace o EET (!), podnikatelům hrozí pokuty od 50 do 500 tisíc korun, a dokonce i uzavření provozovny. Babišovi úředníci se netají tím, že do terénu vysílají stovky drábů, kteří budou živnostníky a podnikatele přísně kontrolovat a pokutovat, první vysoké pokuty již padly. Hrozba pokut, šikany a buzerace je jedním z hlavních důvodů, proč se do druhé vlny EET zapojilo o polovinu méně podnikatelů a firem, než se původně předpokládalo. Velmi zábavné je sledovat, jak kolem toho mlží úředníci ministerstva a finančního ředitelství. Tvrdí, jak je vše dobře připraveno a pod kontrolou, a přitom ani nevědí, na kolik subjektů se zákon vlastně vztahuje. Doplatili na to dodavatelé EET pokladen, kteří rozjeli obří byznys. Teď se jich snaží zbavit za poloviční cenu.
Sorry jako...
Nejostudnější kapitolou je však samotný systém, umožňující EET. Podle serveru Echo24.cz šetří státní zastupitelství zakázku na software na její provoz. Podle trestního oznámení totiž tuto zakázku dostala bez výběrového řízení firma IBM a Generální finanční ředitelství údajně obešlo zákon o veřejných zakázkách. Zároveň existuje podezření o dalším možném střetu zájmů ministra financí Andreje Babiše, protože firma IBM spolupracovala s jeho Agrofertem. Připomínat, že čelí řadě jiných trestních oznámení, je už zbytečné.
Úlevy malinkým? Zavíráme!
Dopad kontroverzního zákona o EET na malé živnostníky a obce již začíná děsit i politiky. Ti najednou zjišťují, že řada živnostníků nejenže nekradla, ale živořila a tvrdou prací si přivydělávala k platu či penzi. Část z nich nyní bez uzardění navrhuje, že zaniklé hospody a obchody budou provozovat obce a získají na to dotace! A druhá část už slibuje, že od EET uleví těm 'malinkým' živnostníčkům. Jenže ti, jak je z mnoha zpráv zřejmé, se už rozhodli na podnikání definitivně vykašlat. Pomalu si to uvědomují také obyvatelé malých obcí. S hrůzou zjišťují, že už si ráno nekoupí ani noviny ani čerstvé rohlíky a nebudou mít kam večer zajít na pivo. Majitelé provozoven jim na zavřených dveřích vzkazují: „Byli jsme rádi součástí vašich životů.“ Nebo: „Místo rohlíků si sežeňte koblihy. U Bureše.“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová