Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další skandál kolem EET; bez židlí, anebo s židlemi? Ministerští drábi vyhrožují živnostníkům vysokými pokutami, sami čelí podezření z podvodu

02.03.2017
Další skandál kolem EET; bez židlí, anebo s židlemi? Ministerští drábi vyhrožují živnostníkům vysokými pokutami, sami čelí podezření z podvodu

Foto: Facebook

Popisek: EET, ilustrační foto

Ve středu začala druhá vlna elektronické evidence tržeb. Kontroverzní zákon, který ostře rozděluje politiky i veřejnost, je typickou ukázkou katastrofálního stavu českého zákonodárství. Paskvil, jehož cílem je údajné narovnání podnikatelského prostředí, umožňuje řadu nepochopitelných výjimek a neuvěřitelným způsobem diskriminuje a šikanuje jen některé skupiny živnostníků a firem. Aby podnikatelé zjistili, zda se jich vůbec EET týká, musí za to zaplatit tisíc korun.

Namísto toho, aby šly státní instituce, které jsou dnes a denně usvědčovány z nehospodárného nakládání s finančními prostředky daňových poplatníků, příkladem, zákon o EET se jich vůbec netýká. Podle paragrafu 12 jsou z evidence tržeb vyloučeny všechny územně správní celky, příspěvkové organizace, pošty, ale třeba také banky a pojišťovny, obchodníci s cennými papíry, atd.

EET bez židlí a s židlemi

Ale výjimky se vztahují i na řadu samotných živnostníků a podnikatelů. EET se nepodrobí například provozovatelé prodejních automatů či toalet a především stánky s občerstvením, kde se často točí mnohem větší peníze, než v malé vesnické hospůdce. Jak k tomu přijdou obchodníci, kteří své zboží prodávají namísto automatu v malém kiosku? To je ono slibované narovnání podnikatelského prostředí? A to nemluvíme o dalších výjimkách, třeba pro provozovny s občerstvením „bez židlí a s židlemi“. Zatímco na stánky s trdly či klobásami, kde se peníze točí ve velkém, se EET nevztahuje, na kulturnější provozovny, kde si zákazník může občerstvení sníst, ano! A další kuriózní výjimka. Ten, kdo prodává vlastní výrobky, tržby zatím evidovat nemusí, ten kdo je přeprodává, ano. Přitom je jeho zisk nezřídka podstatně nižší než u výrobce.

Velké mlžení

Na celém EET paskvilu jsou ovšem nejhorší sankce. Za porušení drobných povinností, třeba nevyvěšení informace o EET (!), podnikatelům hrozí pokuty od 50 do 500 tisíc korun, a dokonce i uzavření provozovny. Babišovi úředníci se netají tím, že do terénu vysílají stovky drábů, kteří budou živnostníky a podnikatele přísně kontrolovat a pokutovat, první vysoké pokuty již padly. Hrozba pokut, šikany a buzerace  je jedním z hlavních důvodů, proč se do druhé vlny EET zapojilo o polovinu méně podnikatelů a firem, než se původně předpokládalo. Velmi zábavné je sledovat, jak kolem toho mlží úředníci ministerstva a finančního ředitelství. Tvrdí, jak je vše dobře připraveno a pod kontrolou, a přitom ani nevědí, na kolik subjektů se zákon vlastně vztahuje. Doplatili na to dodavatelé EET pokladen, kteří rozjeli obří byznys. Teď se jich snaží zbavit za poloviční cenu.

Sorry jako...

Nejostudnější kapitolou je však samotný systém, umožňující EET. Podle serveru Echo24.cz šetří státní zastupitelství zakázku na software na její provoz. Podle trestního oznámení totiž tuto zakázku dostala bez výběrového řízení firma IBM a Generální finanční ředitelství údajně obešlo zákon o veřejných zakázkách. Zároveň existuje podezření o dalším možném střetu zájmů ministra financí Andreje Babiše, protože firma IBM spolupracovala s jeho Agrofertem.  Připomínat, že čelí řadě jiných trestních oznámení, je už zbytečné. 

Úlevy malinkým? Zavíráme!

Dopad kontroverzního zákona o EET na  malé živnostníky a obce již začíná děsit i politiky. Ti najednou zjišťují, že řada živnostníků nejenže nekradla, ale živořila a tvrdou prací si přivydělávala  k platu či penzi. Část z nich nyní bez uzardění navrhuje, že zaniklé hospody a obchody budou provozovat obce a získají na to dotace! A druhá část už slibuje, že od EET uleví těm 'malinkým' živnostníčkům. Jenže ti, jak je z mnoha zpráv zřejmé, se už rozhodli na podnikání definitivně vykašlat. Pomalu si to uvědomují také obyvatelé malých obcí. S hrůzou zjišťují, že už si ráno nekoupí ani noviny ani čerstvé rohlíky a nebudou mít kam večer zajít na pivo. Majitelé provozoven jim na zavřených  dveřích vzkazují: „Byli jsme rádi součástí vašich životů.“  Nebo: „Místo rohlíků si sežeňte koblihy. U Bureše.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová