Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další skandál kolem EET; bez židlí, anebo s židlemi? Ministerští drábi vyhrožují živnostníkům vysokými pokutami, sami čelí podezření z podvodu

02.03.2017
Další skandál kolem EET; bez židlí, anebo s židlemi? Ministerští drábi vyhrožují živnostníkům vysokými pokutami, sami čelí podezření z podvodu

Autor: Facebook

Popisek: EET, ilustrační foto

Ve středu začala druhá vlna elektronické evidence tržeb. Kontroverzní zákon, který ostře rozděluje politiky i veřejnost, je typickou ukázkou katastrofálního stavu českého zákonodárství. Paskvil, jehož cílem je údajné narovnání podnikatelského prostředí, umožňuje řadu nepochopitelných výjimek a neuvěřitelným způsobem diskriminuje a šikanuje jen některé skupiny živnostníků a firem. Aby podnikatelé zjistili, zda se jich vůbec EET týká, musí za to zaplatit tisíc korun.

Namísto toho, aby šly státní instituce, které jsou dnes a denně usvědčovány z nehospodárného nakládání s finančními prostředky daňových poplatníků, příkladem, zákon o EET se jich vůbec netýká. Podle paragrafu 12 jsou z evidence tržeb vyloučeny všechny územně správní celky, příspěvkové organizace, pošty, ale třeba také banky a pojišťovny, obchodníci s cennými papíry, atd.

EET bez židlí a s židlemi

Ale výjimky se vztahují i na řadu samotných živnostníků a podnikatelů. EET se nepodrobí například provozovatelé prodejních automatů či toalet a především stánky s občerstvením, kde se často točí mnohem větší peníze, než v malé vesnické hospůdce. Jak k tomu přijdou obchodníci, kteří své zboží prodávají namísto automatu v malém kiosku? To je ono slibované narovnání podnikatelského prostředí? A to nemluvíme o dalších výjimkách, třeba pro provozovny s občerstvením „bez židlí a s židlemi“. Zatímco na stánky s trdly či klobásami, kde se peníze točí ve velkém, se EET nevztahuje, na kulturnější provozovny, kde si zákazník může občerstvení sníst, ano! A další kuriózní výjimka. Ten, kdo prodává vlastní výrobky, tržby zatím evidovat nemusí, ten kdo je přeprodává, ano. Přitom je jeho zisk nezřídka podstatně nižší než u výrobce.

Velké mlžení

Na celém EET paskvilu jsou ovšem nejhorší sankce. Za porušení drobných povinností, třeba nevyvěšení informace o EET (!), podnikatelům hrozí pokuty od 50 do 500 tisíc korun, a dokonce i uzavření provozovny. Babišovi úředníci se netají tím, že do terénu vysílají stovky drábů, kteří budou živnostníky a podnikatele přísně kontrolovat a pokutovat, první vysoké pokuty již padly. Hrozba pokut, šikany a buzerace  je jedním z hlavních důvodů, proč se do druhé vlny EET zapojilo o polovinu méně podnikatelů a firem, než se původně předpokládalo. Velmi zábavné je sledovat, jak kolem toho mlží úředníci ministerstva a finančního ředitelství. Tvrdí, jak je vše dobře připraveno a pod kontrolou, a přitom ani nevědí, na kolik subjektů se zákon vlastně vztahuje. Doplatili na to dodavatelé EET pokladen, kteří rozjeli obří byznys. Teď se jich snaží zbavit za poloviční cenu.

Sorry jako...

Nejostudnější kapitolou je však samotný systém, umožňující EET. Podle serveru Echo24.cz šetří státní zastupitelství zakázku na software na její provoz. Podle trestního oznámení totiž tuto zakázku dostala bez výběrového řízení firma IBM a Generální finanční ředitelství údajně obešlo zákon o veřejných zakázkách. Zároveň existuje podezření o dalším možném střetu zájmů ministra financí Andreje Babiše, protože firma IBM spolupracovala s jeho Agrofertem.  Připomínat, že čelí řadě jiných trestních oznámení, je už zbytečné. 

Úlevy malinkým? Zavíráme!

Dopad kontroverzního zákona o EET na  malé živnostníky a obce již začíná děsit i politiky. Ti najednou zjišťují, že řada živnostníků nejenže nekradla, ale živořila a tvrdou prací si přivydělávala  k platu či penzi. Část z nich nyní bez uzardění navrhuje, že zaniklé hospody a obchody budou provozovat obce a získají na to dotace! A druhá část už slibuje, že od EET uleví těm 'malinkým' živnostníčkům. Jenže ti, jak je z mnoha zpráv zřejmé, se už rozhodli na podnikání definitivně vykašlat. Pomalu si to uvědomují také obyvatelé malých obcí. S hrůzou zjišťují, že už si ráno nekoupí ani noviny ani čerstvé rohlíky a nebudou mít kam večer zajít na pivo. Majitelé provozoven jim na zavřených  dveřích vzkazují: „Byli jsme rádi součástí vašich životů.“  Nebo: „Místo rohlíků si sežeňte koblihy. U Bureše.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace