Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Na ptačí chřipku doplatily už i obdivované labutě. Karlovarský kraj nákaze do poslední chvíle odolával, ale už se přenesla i tam

09.02.2017
Na ptačí chřipku doplatily už i obdivované labutě. Karlovarský kraj nákaze do poslední chvíle odolával, ale už se přenesla i tam

Autor: pixabay.com

Popisek: Labutě v zimě - ilustrační foto

Státní veterinární správa každý den aktualizuje situaci, týkající se ptačí chřipky. Smrtelná nákaza se bohužel již rozšířila po celé zemi, v současné době je u nás aktuálně evidováno pětadvacet ohnisek. Dorazila také do Karlovarského kraje, kde hned na třech místech regionu uhynuly obdivované labutě. Prozatím chřipka decimovala především chovy drůbeže.

Epidemie tak nejenže nekončí, ale stále více se rozšiřuje. Veterinární správa zdůraznila, že se ptačí chřipka nadále šíří a chovatelé by měli zodpovědně dodržovat nezbytná bezpečnostní opatření. „Výskyt nákazy v chovu neznamená ekonomickou škodu pouze pro zasaženého chovatele, je zároveň nebezpečím pro chovy v okolí, a to jak pro malochovatele, tak pro komerční chovy. Nepříznivá nákazová situace může vést k omezením obchodu s drůbežím masem z daného regionu, potažmo celé republiky,“ varuje Petr Majer.

Děsivá bilance

Veterináři již od počátku ledna, kdy se v Česku nebezpečná nákaza objevila znovu po deseti letech, utratili přes padesát tisíc kusů drůbeže. Zatím nejrozsáhlejší likvidace byla provedena v Blatné, kdy byl utracen celý sedmnáctitisícový chov kachen, a navíc bylo zničeno ještě přibližně šedesát tisíc vajec z líhně. Také ve Vlachově Březí došlo k masívní likvidaci přibližně šestnácti tisíc kusů drůbeže.

Ochranná pásma

V okolí potvrzeného ohniska nákazy se vyhlašuje tříkilometrové ochranné pásmo a širší desetikilometrové dozorové pásmo. Pokud ho veterináři potvrdí například u volně žijící labutě, tato pásma se nevyhlašují. Uvnitř ochranného pásma musí obec informovat veřejnost a zajistit nádoby k uložení uhynulých kusů ptactva. Provádí se také soupis všech kusů chovaných v zajetí. Chovatelé je musí umístit do uzavřených prostor s dezinfekcí u vchodů nebo alespoň zajistit, že například ptactvo, chované v zajetí, nepřijde do styku s ptactvem, chovaným v sousedství, a pokud možno ani s volně žijícími druhy. V širším desetikilometrovém pásmu se provádí soupis všech komerčních chovatelů drůbeže.

Virus H5N8

Připomeňme, že ptačí chřipka typu H5N8 se velmi snadno šíří mezi ptactvem a drůbeží, ale dosud nebyl zaznamenán žádný přenos mezi lidmi. Tento virus se poprvé objevil v osmdesátých letech v Irsku a čas od času se vrací. Například v roce 2014 se vyskytoval v Německu, Velké Británii, Nizozemsku či Bulharsku, loni se pak rozšířil do dalších zemí Evropy. Následkem této nákazy byly již zlikvidovány mnohamilionové chovy. Přirozeným rezervoárem jsou divoké kachny a další divoce žijící vodní ptáci. Chřipkový virus šíří slinami a trusem. Podle jedné studie existuje souvislost mezi směrem šíření ptačí chřipky a směrem tahu labutí z rakouských zimovišť. Je zajímavé, že příznaky ptačí chřipky jsou podobné jako u člověka, vyskytuje se horečka, kašel nebo kýchání a snížená konzumace potravy. Těžší forma má za následek úhyn nakaženého ptactva během několika hodin.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace