Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč v západočeských lázních neměří čistotu vzduchu? Odpověď je dosti zarážející. Data by prý neměla vypovídající hodnotu

27.12.2016
Proč v západočeských lázních neměří čistotu vzduchu? Odpověď je dosti zarážející. Data by prý neměla vypovídající hodnotu

Foto: Ilustrační foto pixabay.com

Popisek: Západočeské lázně se halí do smogu, údaje o znečištění ovzduší jsou ale nejspíš tajné

Česká lázeňská města podléhají přísnému lázeňskému statutu, který mimo jiné řeší i problematiku životního prostředí. Je proto velmi překvapivé, že se například v západočeských lázeňských místech neměří hodnoty znečištění ovzduší, jak tomu bylo dříve a jak je tomu v jiných městech naší republiky. Když jsme se tomuto problému začali věnovat, získali jsme dost překvapivé a zarážející informace.

Na problém nás upozornila matka dvou malých dětí, Jana z Karlových Varů. Zatímco dříve si na teletextu České televize zjistila hodnoty znečištění ovzduší ve městě a přizpůsobovala tomu vycházky se svými dcerami, v poslední době zjistila, že v případě Karlových Varů výsledky měření chybějí, zatímco v dalších městech v kraji, například v Sokolově, jsou k dispozici. Často ji překvapilo, že právě v průmyslovém Sokolově jsou naměřené hodnoty znečištění podstatně nižší, než ve Varech.

Nejsou data jako data

Rozhodli jsme se proto zjistit, proč v současné době není v Karlových Varech měřena čistota ovzduší. Obrátili jsme se na vedoucího odboru životního prostředí na karlovarském magistrátu ing. Stanislava Průšu. „V Karlových Varech byla ještě v roce 2015 měřena čistota ovzduší s veřejně dostupnými daty, měřící stanicí celostátní sítě AIM, provozované Českým hydrometeorologickým ústavem. ČHMÚ se rozhodl tuto měřící stanici přemístit z prostoru Dolního nádraží do Drahovic a redukovat veličiny na ní měřené. Z tohoto důvodu v současnosti tato stanice žádné hodnoty neměří. O zřízení vlastní měřící stanice, kterou by vlastnilo a provozovalo město na své náklady, se uvažovalo a byly za tím účelem podniknuty přípravná jednání a projekční práce. Nakonec ale nedošlo k shodě s ČHMÚ o verifikaci a předávání dat, takže naměřená data by neměla oficiální vypovídací hodnotu a sloužila by pouze jako orientační. Tím by se ale do úplně jiné polohy dostaly potřebné investiční a provozní náklady a z tohoto důvodu zatím nebylo ve věci dál pokračováno,“ sdělil Krajským listům vedoucí odboru.

A co kouř?

V této souvislosti nás také zajímalo, jak se v lázeňském území řeší problém znečišťování vzduchu kouřem z komínů, na který nás také upozornila Jana, a zda se proti tomu mohou občané města bránit, například podáváním podnětů.„Podněty samozřejmě občané podávat mohou a také tak činí. Problém se ale nacházel v legislativě, respektive v důkazní nedostatečnosti a tím postižitelnosti případného pachatele přestupku. Poslední novela zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší v tomto směru přináší určité zlepšení a více možností, viz například mediálně velmi probíraný nově zavedený institut kontrol u fyzických sob. Podnět je podáním s nejmenšími nároky na formální i obsahové náležitosti. Může být podán kteroukoliv fyzickou či právnickou osobou, ale též anonymně. Co do obsahu by z podnětu mělo být zřejmé, čeho se týká a čeho se podatel domáhá. Jasně formulovaný obsah totiž orgánu veřejné správy umožní, aby podnět náležitě a objektivně posoudil a dospěl k závěru o jeho důvodnosti či nedůvodnosti. Orgán veřejné správy je povinen každý podnět přijmout, posoudit jej a prověřit v něm uvedené skutečnosti. Pokud dospěje k závěru, že je důvodný, je orgán veřejné správy povinen postupovat zákonem stanoveným způsobem,“ odpověděl ing. Průša.

Hrůza v Jáchymově

Problém znečištěného ovzduší se ale zdaleka netýká pouze Karlových Varů. Ještě vážnější je například v sousedním Jáchymově, který je rovněž významným lázeňským centrem, kde se léčí pacienti z celého světa. Každý, kdo tímto zdevastovaným městem projíždí do zdejších horských středisek nebo Německa, nemůže v zimě přehlédnout množství komínů s černým, silně páchnoucím kouřem. Ale ani v Jáchymově se znečištění ovzduší neměří a zdejší obyvatelé nemají šanci zjistit, jak moc špatný vzduch vlastně dýchají.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace