Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč v západočeských lázních neměří čistotu vzduchu? Odpověď je dosti zarážející. Data by prý neměla vypovídající hodnotu

27.12.2016
Proč v západočeských lázních neměří čistotu vzduchu? Odpověď je dosti zarážející. Data by prý neměla vypovídající hodnotu

Autor: Ilustrační foto pixabay.com

Popisek: Západočeské lázně se halí do smogu, údaje o znečištění ovzduší jsou ale nejspíš tajné

Česká lázeňská města podléhají přísnému lázeňskému statutu, který mimo jiné řeší i problematiku životního prostředí. Je proto velmi překvapivé, že se například v západočeských lázeňských místech neměří hodnoty znečištění ovzduší, jak tomu bylo dříve a jak je tomu v jiných městech naší republiky. Když jsme se tomuto problému začali věnovat, získali jsme dost překvapivé a zarážející informace.

Na problém nás upozornila matka dvou malých dětí, Jana z Karlových Varů. Zatímco dříve si na teletextu České televize zjistila hodnoty znečištění ovzduší ve městě a přizpůsobovala tomu vycházky se svými dcerami, v poslední době zjistila, že v případě Karlových Varů výsledky měření chybějí, zatímco v dalších městech v kraji, například v Sokolově, jsou k dispozici. Často ji překvapilo, že právě v průmyslovém Sokolově jsou naměřené hodnoty znečištění podstatně nižší, než ve Varech.

Nejsou data jako data

Rozhodli jsme se proto zjistit, proč v současné době není v Karlových Varech měřena čistota ovzduší. Obrátili jsme se na vedoucího odboru životního prostředí na karlovarském magistrátu ing. Stanislava Průšu. „V Karlových Varech byla ještě v roce 2015 měřena čistota ovzduší s veřejně dostupnými daty, měřící stanicí celostátní sítě AIM, provozované Českým hydrometeorologickým ústavem. ČHMÚ se rozhodl tuto měřící stanici přemístit z prostoru Dolního nádraží do Drahovic a redukovat veličiny na ní měřené. Z tohoto důvodu v současnosti tato stanice žádné hodnoty neměří. O zřízení vlastní měřící stanice, kterou by vlastnilo a provozovalo město na své náklady, se uvažovalo a byly za tím účelem podniknuty přípravná jednání a projekční práce. Nakonec ale nedošlo k shodě s ČHMÚ o verifikaci a předávání dat, takže naměřená data by neměla oficiální vypovídací hodnotu a sloužila by pouze jako orientační. Tím by se ale do úplně jiné polohy dostaly potřebné investiční a provozní náklady a z tohoto důvodu zatím nebylo ve věci dál pokračováno,“ sdělil Krajským listům vedoucí odboru.

A co kouř?

V této souvislosti nás také zajímalo, jak se v lázeňském území řeší problém znečišťování vzduchu kouřem z komínů, na který nás také upozornila Jana, a zda se proti tomu mohou občané města bránit, například podáváním podnětů.„Podněty samozřejmě občané podávat mohou a také tak činí. Problém se ale nacházel v legislativě, respektive v důkazní nedostatečnosti a tím postižitelnosti případného pachatele přestupku. Poslední novela zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší v tomto směru přináší určité zlepšení a více možností, viz například mediálně velmi probíraný nově zavedený institut kontrol u fyzických sob. Podnět je podáním s nejmenšími nároky na formální i obsahové náležitosti. Může být podán kteroukoliv fyzickou či právnickou osobou, ale též anonymně. Co do obsahu by z podnětu mělo být zřejmé, čeho se týká a čeho se podatel domáhá. Jasně formulovaný obsah totiž orgánu veřejné správy umožní, aby podnět náležitě a objektivně posoudil a dospěl k závěru o jeho důvodnosti či nedůvodnosti. Orgán veřejné správy je povinen každý podnět přijmout, posoudit jej a prověřit v něm uvedené skutečnosti. Pokud dospěje k závěru, že je důvodný, je orgán veřejné správy povinen postupovat zákonem stanoveným způsobem,“ odpověděl ing. Průša.

Hrůza v Jáchymově

Problém znečištěného ovzduší se ale zdaleka netýká pouze Karlových Varů. Ještě vážnější je například v sousedním Jáchymově, který je rovněž významným lázeňským centrem, kde se léčí pacienti z celého světa. Každý, kdo tímto zdevastovaným městem projíždí do zdejších horských středisek nebo Německa, nemůže v zimě přehlédnout množství komínů s černým, silně páchnoucím kouřem. Ale ani v Jáchymově se znečištění ovzduší neměří a zdejší obyvatelé nemají šanci zjistit, jak moc špatný vzduch vlastně dýchají.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace