Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Proč v západočeských lázních neměří čistotu vzduchu? Odpověď je dosti zarážející. Data by prý neměla vypovídající hodnotu

27.12.2016
Proč v západočeských lázních neměří čistotu vzduchu? Odpověď je dosti zarážející. Data by prý neměla vypovídající hodnotu

Autor: Ilustrační foto pixabay.com

Popisek: Západočeské lázně se halí do smogu, údaje o znečištění ovzduší jsou ale nejspíš tajné

Česká lázeňská města podléhají přísnému lázeňskému statutu, který mimo jiné řeší i problematiku životního prostředí. Je proto velmi překvapivé, že se například v západočeských lázeňských místech neměří hodnoty znečištění ovzduší, jak tomu bylo dříve a jak je tomu v jiných městech naší republiky. Když jsme se tomuto problému začali věnovat, získali jsme dost překvapivé a zarážející informace.

Na problém nás upozornila matka dvou malých dětí, Jana z Karlových Varů. Zatímco dříve si na teletextu České televize zjistila hodnoty znečištění ovzduší ve městě a přizpůsobovala tomu vycházky se svými dcerami, v poslední době zjistila, že v případě Karlových Varů výsledky měření chybějí, zatímco v dalších městech v kraji, například v Sokolově, jsou k dispozici. Často ji překvapilo, že právě v průmyslovém Sokolově jsou naměřené hodnoty znečištění podstatně nižší, než ve Varech.

Nejsou data jako data

Rozhodli jsme se proto zjistit, proč v současné době není v Karlových Varech měřena čistota ovzduší. Obrátili jsme se na vedoucího odboru životního prostředí na karlovarském magistrátu ing. Stanislava Průšu. „V Karlových Varech byla ještě v roce 2015 měřena čistota ovzduší s veřejně dostupnými daty, měřící stanicí celostátní sítě AIM, provozované Českým hydrometeorologickým ústavem. ČHMÚ se rozhodl tuto měřící stanici přemístit z prostoru Dolního nádraží do Drahovic a redukovat veličiny na ní měřené. Z tohoto důvodu v současnosti tato stanice žádné hodnoty neměří. O zřízení vlastní měřící stanice, kterou by vlastnilo a provozovalo město na své náklady, se uvažovalo a byly za tím účelem podniknuty přípravná jednání a projekční práce. Nakonec ale nedošlo k shodě s ČHMÚ o verifikaci a předávání dat, takže naměřená data by neměla oficiální vypovídací hodnotu a sloužila by pouze jako orientační. Tím by se ale do úplně jiné polohy dostaly potřebné investiční a provozní náklady a z tohoto důvodu zatím nebylo ve věci dál pokračováno,“ sdělil Krajským listům vedoucí odboru.

A co kouř?

V této souvislosti nás také zajímalo, jak se v lázeňském území řeší problém znečišťování vzduchu kouřem z komínů, na který nás také upozornila Jana, a zda se proti tomu mohou občané města bránit, například podáváním podnětů.„Podněty samozřejmě občané podávat mohou a také tak činí. Problém se ale nacházel v legislativě, respektive v důkazní nedostatečnosti a tím postižitelnosti případného pachatele přestupku. Poslední novela zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší v tomto směru přináší určité zlepšení a více možností, viz například mediálně velmi probíraný nově zavedený institut kontrol u fyzických sob. Podnět je podáním s nejmenšími nároky na formální i obsahové náležitosti. Může být podán kteroukoliv fyzickou či právnickou osobou, ale též anonymně. Co do obsahu by z podnětu mělo být zřejmé, čeho se týká a čeho se podatel domáhá. Jasně formulovaný obsah totiž orgánu veřejné správy umožní, aby podnět náležitě a objektivně posoudil a dospěl k závěru o jeho důvodnosti či nedůvodnosti. Orgán veřejné správy je povinen každý podnět přijmout, posoudit jej a prověřit v něm uvedené skutečnosti. Pokud dospěje k závěru, že je důvodný, je orgán veřejné správy povinen postupovat zákonem stanoveným způsobem,“ odpověděl ing. Průša.

Hrůza v Jáchymově

Problém znečištěného ovzduší se ale zdaleka netýká pouze Karlových Varů. Ještě vážnější je například v sousedním Jáchymově, který je rovněž významným lázeňským centrem, kde se léčí pacienti z celého světa. Každý, kdo tímto zdevastovaným městem projíždí do zdejších horských středisek nebo Německa, nemůže v zimě přehlédnout množství komínů s černým, silně páchnoucím kouřem. Ale ani v Jáchymově se znečištění ovzduší neměří a zdejší obyvatelé nemají šanci zjistit, jak moc špatný vzduch vlastně dýchají.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace