Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Karlovarském kraji berou lidé nejméně, což přímo souvisí i se schopností spořit a počtem osobních bankrotů. V těch jsou Karlovarští smutnými rekordmany, zároveň jsou ale v oblasti financí nejsebevědomější

30.11.2016
V Karlovarském kraji berou lidé nejméně, což přímo souvisí i se schopností spořit a počtem osobních bankrotů. V těch jsou Karlovarští smutnými rekordmany, zároveň jsou ale v oblasti financí nejsebevědomější

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Největší podíl příjmů dokáží uspořit Pražané a Středočeši, nejmenší lidé na severu a východě Čech. Nejobtížněji vycházejí s příjmy lidé z Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Na nenadálý výdaj jsou nejlépe připraveni lidé ve Zlínském kraji. Nejvíc bankrotů prodělávají Karlovarští, ti jsou zároveň v oblasti financí nejsebevědomější. Všichni ale shodně považují za důvěryhodný zdroj informací zejména své blízké a banku.

Z dlouhodobého průzkumu finanční gramotnosti, který pro Českou spořitelnu provedla společnost Millward Brown letos v létě, vyplývá, že nejvíc finančně gramotní jsou lidé v Praze. Na druhém místě jsou obyvatelé Jihomoravského kraje a hned po nich Středočeši. Na druhém konci spektra jsou Karlovarští a Ústečtí, následovaní obyvateli Vysočiny. Míru finanční gramotnosti nejsilněji ovlivňuje dosažené vzdělání – vysokoškoláci mají dvakrát vyšší skóre než lidé se základním vzděláním.

Podobný vliv má i výše rodinného příjmu. Lidé v domácnostech s příjmy přesahujícími 40 000 korun měsíčně vykazují téměř dvojnásobnou míru finanční gramotnosti než ti, kteří žijí v domácnostech, jejichž příjmy nepřesahují 15 000 korun měsíčně. To souvisí i s počtem bankrotů a mírou úspor. Celorepublikovou průměrnou mzdu (26 480 korun) překonali jen Pražané (32 934 korun) a nejvíc se ji blíží Středočeši (26 235 korun). Naopak nejnižší mzdy berou lidé v Karlovarském (23 096 korun), Zlínském (23 416 korun) a Pardubickém (23 926 korun) kraji.

Rodinné vazby snižují i počet bankrotů

Obyvatelé Prahy a Středočeského kraje dokáží z celé republiky ušetřit největší procento svých příjmů (17 procent). Na třetím místě skončili obyvatelé Jihočeského a Plzeňského kraje, kteří dokáží uspořit shodně 15,8 procenta svých příjmů. Naopak nejmenší procento svých příjmů uspoří Liberečtí, Královéhradečtí a Pardubičtí, kteří všichni dokáží ušetřit pouze 11,2 procenta svých příjmů, a za celorepublikovým průměrem zaostávají zhruba o tři procentní body. Nejméně bankrotů prodělávají obyvatelé Prahy (1,8 na tisíc obyvatel), Vysočiny (2,6) a Jihomoravského a Zlínského kraje (shodně 3,6). Naopak smutnými rekordmany jsou Karlovarští s 12 bankroty na tisíc obyvatel a Ústečtí (10) s Královéhradeckými (8,5).

„Překvapivými faktory, ovlivňujícími finanční gramotnost lidí, je rodinný stav a pracovní status. Manželé a partneři, žijící v jedné domácnosti, s financemi nakládají lépe, stejně tak jsou osoby samostatně výdělečně činné zdatnějšími finančníky než lidé v placeném zaměstnání,“ řekla Lenka Korečková, manažerka výzkumu České spořitelny. Silné rodinné vazby navíc snižují i počet bankrotů a dodávají lidem pocit, že se jim i s menším příjmem daří lépe.

Nejistěji se ve finančním světě cítí Karlovarští

Nejlépe se svými příjmy podle vlastních vyjádření vychází obyvatelé Jihomoravského kraje a Vysočiny, kteří jsou na tom lépe nejen než celorepublikový průměr, ale i Pražané. Naopak největší podíl lidí, kteří mají pocit, že se svými příjmy vycházejí špatně, žije v Moravskoslezském kraji. Hned za nimi následují obyvatelé Ústeckého a Pardubického kraje. Nenadálé výdaje ve výši 9600 korun nedokáže zaplatit více než polovina obyvatel Moravskoslezského kraje. O trochu lépe jsou na tom lidé v Pardubickém a Karlovarském kraji. Naopak nejlépe jsou na nenadálé výdaje připraveni obyvatelé Zlínského kraje, Vysočiny a Královéhradeckého kraje.

Lidé z Královéhradeckého kraje jsou z celé republiky nejméně sebevědomí v oblasti financí. Jen o něco lépe na tom jsou obyvatelé Pardubického kraje, které následují Plzeňští a Jihočeši. Naopak nejistěji se ve finančním světě cítí Karlovarští a lidé z Vysočiny a Olomouckého kraje. Pražané jsou v sebevědomí až na čtvrtém místě, hned za Středočechy a Jihomoravany. Pardubičtí zase vykazují v celorepublikovém porovnání největší hlad po informacích z finančního světa. Na druhém místě v zájmu o vzdělání jsou Pražané, následovaní Středočechy. Naopak obyvatelé Plzeňského kraje cítí nejmenší potřebu se ve světě financí lépe orientovat. Stejně tak lidé z Vysočiny a Královéhradeckého kraje nemají o další vzdělávání moc velký zájem.

Jak dostat své finance pod kontrolu

Za nejdůvěryhodnější zdroj informací považují všichni obyvatele České republiky zejména příbuzné a známé, po kterých následují pobočky banky a její letáky. „Výsledky dlouhodobého průzkumu a znalost potřeb nejen našich klientů je zásadní pro přípravu našich produktů a služeb. Klientům nyní v pobočkách poradíme, jak mohou uspořit ve svém rodinném rozpočtu a jak se lépe orientovat ve světě financí. Chceme tak přispět ke zvýšení všeobecné finanční gramotnosti a využít toho, že banky nám v průzkumech vycházejí jako nejdůvěryhodnější zdroje finančních informací,“ řekla Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny.

Služba Moje zdravé finance pomáhá lidem dostat rodinné finance pod kontrolu, lépe sledovat své výdaje i hledat úspory (více informací na www.mojezdravefinance.cz). Službu banka od počátku listopadu nabízí v celé pobočkové síti. Pro mladé na základních a středních školách nabízí Česká spořitelna možnost zahrát si hru Finanční svoboda, pro středoškoláky pak i hru Tajuplná cesta (více informací na financnisvoboda.cz a tajuplnacesta.cz). Z průzkumu totiž vyplynulo, že děti a studenti, kteří hru hráli, dosáhli mnohem lepších výsledků v testu finanční gramotnosti než ti, kteří se her nezúčastnili.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL