Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vzdor vůči taškařicím Sobotkova kabinetu. Je to prý sprosté a nečestné. Jak Babišova favoritka nenechala nic náhodě. Bylo to koupené?

26.11.2016
Vzdor vůči taškařicím Sobotkova kabinetu. Je to prý sprosté a nečestné. Jak Babišova favoritka nenechala nic náhodě. Bylo to koupené?

Foto: pavel-cekan.cz

Popisek: Starosta Ostrova Pavel Čekan

Politickým skandálem skončilo jednání ustavujícího zastupitelstva Karlovarského kraje. Vzhledem k tomu, že nová koalice, sestavená ze zástupců ANO, ODS, Pirátů, HNHRM a SPO, disponuje křehkou většinou jednoho hlasu, nenechala kandidátka na hejtmanku Jana Vildumetzová, na kterou v krajských volbách sofistikovaně vsadil Andrej Babiš, nic náhodě. Při zákulisních jednáních si zajistila i podporu několika opozičních kolegů. Největším překvapením bylo, že jí svůj hlas dal i starosta Ostrova Pavel Čekan z ČSSD.

Čekanovo chování vyvolalo pořádný poprask a nebývale ostrá vyjádření. Zastupitelský klub ČSSD jej poté vyzval, aby složil mandát, což Čekan samozřejmě odmítl. Přitom se ale na jednání zastupitelstva k údivu přítomných označil za „volného hráče“. Svoje rozhodnutí vysvětlil novinářům tím, že jeho postoj je vzdorem proti centrální politice a taškařicím Sobotkova kabinetu. Když ale nedávno kandidoval za ČSSD v senátních volbách, na nic takového si nestěžoval.

Sprosté a nečestné

Čekan obrátil, poté co byla v letošních krajských volbách ČSSD, která zde byla šestnáct let u moci, výrazně poražena ANO a získala pouze necelých čtrnáct procent hlasů. Tvrdí, že si od krajských voleb měl čas vše rozmyslet a vadí mu, že ČSSD nevyužila velkou šanci být součástí koalice s ANO. Bohužel ale o svém procitnutí neinformoval své spolustraníky. Nefér také bylo jeho vyjádření, že v Ostrově ČSSD volby vždy vyhrála, ale nezmínil, že coby kandidát do Senátu on sám letos v říjnu neuspěl a porazili ho Jan Horník (STAN) i Josef Váňa (ANO). Čekanovo chování vytočilo šéfa krajské organizace ČSSD Petra Navrátila. Ten si ve svém vyjádření pro Českou televizi vůbec nebral servítky: „Nechal nás měsíc vyjednávat o koalici, kde protistrana věděla, že má jednoho člena loženého, koupeného, ať tomu chcete říkat jakkoliv. Považuji to za sprosté, nečestné,“ řekl rozhořčeně.

Jde především o moc. I s podporou komunistů

A se svou reakcí vzápětí přispěchali i zástupci dalších opozičních stran: „Po dnešním dni zůstává STAN s podporou KOA, KDU-ČSL a TOP 09 jediným uskupením, kde drží všichni zastupitelé od začátku vyjednávání stejný přístup. I z toho důvodu nebylo možné nově vzniklou krajskou koalici podpořit. Jasně se ukázalo, že při obsazování krajských postů bylo měřítkem především získání moci, nikoli obsazení krajských rezortů kvalitními a zkušenými zastupiteli. Čest světlým výjimkám. Dnešní zasedání zastupitelstva bohužel zamítlo naše návrhy na řešení dálnice D6 a Krajské odpadové společnosti. Zůstává otázkou, proč tak koalice činí, když ve volbách její členové opakovaně deklarovali, že je D6 zásadní otázka pro náš kraj. Obsazení předsedů kontrolního a finančního výboru zástupci KSČM jasně ukazuje na tichou, či spíše veřejnou podporu koalice ze strany komunistů. Porušení principu předsednictví kontrolního výboru pro nejsilnější opoziční stranu vnímáme jako nepřijatelné,“ stojí v prohlášení, které nám zaslal Erich Kříž, tajemník zastupitelského klubu STAN, s podporou KOA, KDU-ČSL a TOP 09.

Já vůůůůůl...

Rozhořčeni jsou také někteří voliči. Například tím, že nová krajská koalice pod vedením ANO obsadila kontrolní a finanční výbor zastupiteli za KSČM, mimo jiné i bývalým politrukem. Václav  například vzkazuje, že byl u voleb naposledy: „Nemá tam cenu chodit, jako vůůůůůůl jsem demonstroval proti politrukovi a Piráti ho zvolí do výboru.“ Připomeňme, že volební účast je v Karlovarském kraji tradičně vůbec nejnižší u nás a letos přišla volit necelá třetina obyvatel.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová