Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vzdor vůči taškařicím Sobotkova kabinetu. Je to prý sprosté a nečestné. Jak Babišova favoritka nenechala nic náhodě. Bylo to koupené?

26.11.2016
Vzdor vůči taškařicím Sobotkova kabinetu. Je to prý sprosté a nečestné. Jak Babišova favoritka nenechala nic náhodě. Bylo to koupené?

Autor: pavel-cekan.cz

Popisek: Starosta Ostrova Pavel Čekan

Politickým skandálem skončilo jednání ustavujícího zastupitelstva Karlovarského kraje. Vzhledem k tomu, že nová koalice, sestavená ze zástupců ANO, ODS, Pirátů, HNHRM a SPO, disponuje křehkou většinou jednoho hlasu, nenechala kandidátka na hejtmanku Jana Vildumetzová, na kterou v krajských volbách sofistikovaně vsadil Andrej Babiš, nic náhodě. Při zákulisních jednáních si zajistila i podporu několika opozičních kolegů. Největším překvapením bylo, že jí svůj hlas dal i starosta Ostrova Pavel Čekan z ČSSD.

Čekanovo chování vyvolalo pořádný poprask a nebývale ostrá vyjádření. Zastupitelský klub ČSSD jej poté vyzval, aby složil mandát, což Čekan samozřejmě odmítl. Přitom se ale na jednání zastupitelstva k údivu přítomných označil za „volného hráče“. Svoje rozhodnutí vysvětlil novinářům tím, že jeho postoj je vzdorem proti centrální politice a taškařicím Sobotkova kabinetu. Když ale nedávno kandidoval za ČSSD v senátních volbách, na nic takového si nestěžoval.

Sprosté a nečestné

Čekan obrátil, poté co byla v letošních krajských volbách ČSSD, která zde byla šestnáct let u moci, výrazně poražena ANO a získala pouze necelých čtrnáct procent hlasů. Tvrdí, že si od krajských voleb měl čas vše rozmyslet a vadí mu, že ČSSD nevyužila velkou šanci být součástí koalice s ANO. Bohužel ale o svém procitnutí neinformoval své spolustraníky. Nefér také bylo jeho vyjádření, že v Ostrově ČSSD volby vždy vyhrála, ale nezmínil, že coby kandidát do Senátu on sám letos v říjnu neuspěl a porazili ho Jan Horník (STAN) i Josef Váňa (ANO). Čekanovo chování vytočilo šéfa krajské organizace ČSSD Petra Navrátila. Ten si ve svém vyjádření pro Českou televizi vůbec nebral servítky: „Nechal nás měsíc vyjednávat o koalici, kde protistrana věděla, že má jednoho člena loženého, koupeného, ať tomu chcete říkat jakkoliv. Považuji to za sprosté, nečestné,“ řekl rozhořčeně.

Jde především o moc. I s podporou komunistů

A se svou reakcí vzápětí přispěchali i zástupci dalších opozičních stran: „Po dnešním dni zůstává STAN s podporou KOA, KDU-ČSL a TOP 09 jediným uskupením, kde drží všichni zastupitelé od začátku vyjednávání stejný přístup. I z toho důvodu nebylo možné nově vzniklou krajskou koalici podpořit. Jasně se ukázalo, že při obsazování krajských postů bylo měřítkem především získání moci, nikoli obsazení krajských rezortů kvalitními a zkušenými zastupiteli. Čest světlým výjimkám. Dnešní zasedání zastupitelstva bohužel zamítlo naše návrhy na řešení dálnice D6 a Krajské odpadové společnosti. Zůstává otázkou, proč tak koalice činí, když ve volbách její členové opakovaně deklarovali, že je D6 zásadní otázka pro náš kraj. Obsazení předsedů kontrolního a finančního výboru zástupci KSČM jasně ukazuje na tichou, či spíše veřejnou podporu koalice ze strany komunistů. Porušení principu předsednictví kontrolního výboru pro nejsilnější opoziční stranu vnímáme jako nepřijatelné,“ stojí v prohlášení, které nám zaslal Erich Kříž, tajemník zastupitelského klubu STAN, s podporou KOA, KDU-ČSL a TOP 09.

Já vůůůůůl...

Rozhořčeni jsou také někteří voliči. Například tím, že nová krajská koalice pod vedením ANO obsadila kontrolní a finanční výbor zastupiteli za KSČM, mimo jiné i bývalým politrukem. Václav  například vzkazuje, že byl u voleb naposledy: „Nemá tam cenu chodit, jako vůůůůůůl jsem demonstroval proti politrukovi a Piráti ho zvolí do výboru.“ Připomeňme, že volební účast je v Karlovarském kraji tradičně vůbec nejnižší u nás a letos přišla volit necelá třetina obyvatel.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace