Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Po měsíci vyjednávání má Karlovarský kraj novou koalici. Vyvolává ale mnoho pochybností a otázek. ANO žádá nové tváře, ale samo nabídlo starou. Političtí turisté uspěli

08.11.2016
Po měsíci vyjednávání má Karlovarský kraj novou koalici. Vyvolává ale mnoho pochybností a otázek. ANO žádá nové tváře, ale samo nabídlo starou. Političtí turisté uspěli

Autor: karlovyvary.cz

Popisek: Budova úřadu Karlovarského kraje

Téměř měsíc trvalo, než se v Karlovarském kraji vytvořila nová koalice. Výsledek náročných zákulisních jednání je však přinejmenším rozpačitý. Nová koalice sice vznikla pod vedením vítězného hnutí ANO, které volby v Karlovarském kraji vyhrálo, ale jejími dalšími členy jsou strany, které získaly podstatně méně mandátů než druhá ČSSD, třetí KSČM a čtvrtá koalice STAN, KOA, KDU-ČSL a TOP 09.

Novou koalici bude tvořit ANO s třinácti mandáty, ODS se čtyřmi a Piráti, Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, kteří mají po třech mandátech, a SPO s jedním hlasem. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu tak bude mít tato koalice většinu čtyřiadvaceti hlasů. Proti této variantě od začátku vystupovala koalice Starostů a nezávislých s KOA, KDU-ČSL a TOP 09. Ta upřednostňovala spolupráci všech stran, s výjimkou KSČM a SPO. ANO jí přitom nabídlo účast ve vedení kraje s tím, že by získala post náměstka pro kulturu a památkovou péči, odmítlo ale, aby tuto funkci vykonával dosavadní náměstek Petr Zahradníček (TOP 09), protože prý preferuje nové tváře.

Staré tváře

V nové radě však zasedne několik starých tváří, které jsou na politické scéně v kraji notoricky známé. Jde například o starostu Aše Dalibora Blažka (HNHRM), bývalého dlouholetého člena ODS, nebo bývalého radního za ČSSD Jaroslava Bradáče, který nyní kandidoval za SPO. Dalibor Blažek byl navíc obžalován kvůli přijetí úplatku, svoji vinu ale od začátku odmítá. Aniž byl však případ uzavřen, stal se náměstkem hejtmana a v letošních krajských volbách znovu uspěl.

S ANO NE!

Spolupráci s ANO odmítla i druhá strana, nepodpořil ji například známý starosta Božího Daru a senátor Jan Horník (STAN). Další, opakovaně zvolená zastupitelka Olga Haláková (KDU-ČSL) se v médiích nechala slyšet s poněkud záhadným zdůvodněním, že nemá charakterové vlastnosti, které by jí umožňovaly jednat o koalici s hnutím ANO, kromě společného postupu v rámci STAN. Koalice s ANO se zpočátku příliš nelíbila ani některým členům ODS. Připomeňme, že jedním z důvodů váhání byla skutečnost, že lídryní kandidátky ANO se stala Jana Vildumetzová, která byla donedávna členkou ODS a tuto stranu, poté co práskla dveřmi, nahlas kritizovala.

A čeká se dál

Zajímavé také je, že dosavadní hejtman Martin Havel (ČSSD), který rovněž koalici s ANO razantně odmítl, nemůže svolat ustavující jednání nového zastupitelstva a podle předpokladu zvolit hejtmankou Janu Vildumetzovou, protože soudy dosud nevyřešily dvě stížnosti na neplatnost voleb. Pokud bude Vildumetzová zvolena historicky první hejtmankou Karlovarského kraje, bude muset ihned řešit dilema, zda upřednostní tuto funkci před pozicí náměstkyně ministra vnitra, kterou dosud zastává. Z diskusí na sociálních sítích vyplývá, že občané kraje z toho, kdo nakonec usedne v hejtmanském křesle, příliš nadšení nejsou.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace