Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Po měsíci vyjednávání má Karlovarský kraj novou koalici. Vyvolává ale mnoho pochybností a otázek. ANO žádá nové tváře, ale samo nabídlo starou. Političtí turisté uspěli

08.11.2016
Po měsíci vyjednávání má Karlovarský kraj novou koalici. Vyvolává ale mnoho pochybností a otázek. ANO žádá nové tváře, ale samo nabídlo starou. Političtí turisté uspěli

Autor: karlovyvary.cz

Popisek: Budova úřadu Karlovarského kraje

Téměř měsíc trvalo, než se v Karlovarském kraji vytvořila nová koalice. Výsledek náročných zákulisních jednání je však přinejmenším rozpačitý. Nová koalice sice vznikla pod vedením vítězného hnutí ANO, které volby v Karlovarském kraji vyhrálo, ale jejími dalšími členy jsou strany, které získaly podstatně méně mandátů než druhá ČSSD, třetí KSČM a čtvrtá koalice STAN, KOA, KDU-ČSL a TOP 09.

Novou koalici bude tvořit ANO s třinácti mandáty, ODS se čtyřmi a Piráti, Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, kteří mají po třech mandátech, a SPO s jedním hlasem. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu tak bude mít tato koalice většinu čtyřiadvaceti hlasů. Proti této variantě od začátku vystupovala koalice Starostů a nezávislých s KOA, KDU-ČSL a TOP 09. Ta upřednostňovala spolupráci všech stran, s výjimkou KSČM a SPO. ANO jí přitom nabídlo účast ve vedení kraje s tím, že by získala post náměstka pro kulturu a památkovou péči, odmítlo ale, aby tuto funkci vykonával dosavadní náměstek Petr Zahradníček (TOP 09), protože prý preferuje nové tváře.

Staré tváře

V nové radě však zasedne několik starých tváří, které jsou na politické scéně v kraji notoricky známé. Jde například o starostu Aše Dalibora Blažka (HNHRM), bývalého dlouholetého člena ODS, nebo bývalého radního za ČSSD Jaroslava Bradáče, který nyní kandidoval za SPO. Dalibor Blažek byl navíc obžalován kvůli přijetí úplatku, svoji vinu ale od začátku odmítá. Aniž byl však případ uzavřen, stal se náměstkem hejtmana a v letošních krajských volbách znovu uspěl.

S ANO NE!

Spolupráci s ANO odmítla i druhá strana, nepodpořil ji například známý starosta Božího Daru a senátor Jan Horník (STAN). Další, opakovaně zvolená zastupitelka Olga Haláková (KDU-ČSL) se v médiích nechala slyšet s poněkud záhadným zdůvodněním, že nemá charakterové vlastnosti, které by jí umožňovaly jednat o koalici s hnutím ANO, kromě společného postupu v rámci STAN. Koalice s ANO se zpočátku příliš nelíbila ani některým členům ODS. Připomeňme, že jedním z důvodů váhání byla skutečnost, že lídryní kandidátky ANO se stala Jana Vildumetzová, která byla donedávna členkou ODS a tuto stranu, poté co práskla dveřmi, nahlas kritizovala.

A čeká se dál

Zajímavé také je, že dosavadní hejtman Martin Havel (ČSSD), který rovněž koalici s ANO razantně odmítl, nemůže svolat ustavující jednání nového zastupitelstva a podle předpokladu zvolit hejtmankou Janu Vildumetzovou, protože soudy dosud nevyřešily dvě stížnosti na neplatnost voleb. Pokud bude Vildumetzová zvolena historicky první hejtmankou Karlovarského kraje, bude muset ihned řešit dilema, zda upřednostní tuto funkci před pozicí náměstkyně ministra vnitra, kterou dosud zastává. Z diskusí na sociálních sítích vyplývá, že občané kraje z toho, kdo nakonec usedne v hejtmanském křesle, příliš nadšení nejsou.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace