Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Po měsíci vyjednávání má Karlovarský kraj novou koalici. Vyvolává ale mnoho pochybností a otázek. ANO žádá nové tváře, ale samo nabídlo starou. Političtí turisté uspěli

08.11.2016
Po měsíci vyjednávání má Karlovarský kraj novou koalici. Vyvolává ale mnoho pochybností a otázek. ANO žádá nové tváře, ale samo nabídlo starou. Političtí turisté uspěli

Foto: karlovyvary.cz

Popisek: Budova úřadu Karlovarského kraje

Téměř měsíc trvalo, než se v Karlovarském kraji vytvořila nová koalice. Výsledek náročných zákulisních jednání je však přinejmenším rozpačitý. Nová koalice sice vznikla pod vedením vítězného hnutí ANO, které volby v Karlovarském kraji vyhrálo, ale jejími dalšími členy jsou strany, které získaly podstatně méně mandátů než druhá ČSSD, třetí KSČM a čtvrtá koalice STAN, KOA, KDU-ČSL a TOP 09.

Novou koalici bude tvořit ANO s třinácti mandáty, ODS se čtyřmi a Piráti, Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, kteří mají po třech mandátech, a SPO s jedním hlasem. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu tak bude mít tato koalice většinu čtyřiadvaceti hlasů. Proti této variantě od začátku vystupovala koalice Starostů a nezávislých s KOA, KDU-ČSL a TOP 09. Ta upřednostňovala spolupráci všech stran, s výjimkou KSČM a SPO. ANO jí přitom nabídlo účast ve vedení kraje s tím, že by získala post náměstka pro kulturu a památkovou péči, odmítlo ale, aby tuto funkci vykonával dosavadní náměstek Petr Zahradníček (TOP 09), protože prý preferuje nové tváře.

Staré tváře

V nové radě však zasedne několik starých tváří, které jsou na politické scéně v kraji notoricky známé. Jde například o starostu Aše Dalibora Blažka (HNHRM), bývalého dlouholetého člena ODS, nebo bývalého radního za ČSSD Jaroslava Bradáče, který nyní kandidoval za SPO. Dalibor Blažek byl navíc obžalován kvůli přijetí úplatku, svoji vinu ale od začátku odmítá. Aniž byl však případ uzavřen, stal se náměstkem hejtmana a v letošních krajských volbách znovu uspěl.

S ANO NE!

Spolupráci s ANO odmítla i druhá strana, nepodpořil ji například známý starosta Božího Daru a senátor Jan Horník (STAN). Další, opakovaně zvolená zastupitelka Olga Haláková (KDU-ČSL) se v médiích nechala slyšet s poněkud záhadným zdůvodněním, že nemá charakterové vlastnosti, které by jí umožňovaly jednat o koalici s hnutím ANO, kromě společného postupu v rámci STAN. Koalice s ANO se zpočátku příliš nelíbila ani některým členům ODS. Připomeňme, že jedním z důvodů váhání byla skutečnost, že lídryní kandidátky ANO se stala Jana Vildumetzová, která byla donedávna členkou ODS a tuto stranu, poté co práskla dveřmi, nahlas kritizovala.

A čeká se dál

Zajímavé také je, že dosavadní hejtman Martin Havel (ČSSD), který rovněž koalici s ANO razantně odmítl, nemůže svolat ustavující jednání nového zastupitelstva a podle předpokladu zvolit hejtmankou Janu Vildumetzovou, protože soudy dosud nevyřešily dvě stížnosti na neplatnost voleb. Pokud bude Vildumetzová zvolena historicky první hejtmankou Karlovarského kraje, bude muset ihned řešit dilema, zda upřednostní tuto funkci před pozicí náměstkyně ministra vnitra, kterou dosud zastává. Z diskusí na sociálních sítích vyplývá, že občané kraje z toho, kdo nakonec usedne v hejtmanském křesle, příliš nadšení nejsou.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace