Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi slaví morbidní svátek stále více. Je libo hřebík do hlavy a zakrvácený nůž? Je Kristus silnější než dýně? Dušičky versus Halloween... Promluvil i Tomáš Halík, za což dostal od českých ateistů po čumáku

01.11.2016
Češi slaví morbidní svátek stále více. Je libo hřebík do hlavy a zakrvácený nůž? Je Kristus silnější než dýně? Dušičky versus Halloween... Promluvil i Tomáš Halík, za což dostal od českých ateistů po čumáku

Autor: Youtube, repro

Popisek: Halloween

Podobně jako svátek svatého Valentýna, zabydluje se u nás i tzv. Halloween, svérázná tradice, která je známá především v anglosaských zemích. Bohužel stále více zastiňuje naše Dušičky, tedy období, věnované památce zesnulých. Ve srovnání s pietou, kterou většina Čechů dodržuje vůči zemřelým, je Halloween dosti neuctivou záležitostí.

Děti se při ní oblékají do strašidelných kostýmů, i malí  caparti   se mění v kostlivce či jiné příšery,  a navštěvují  různé domy s koledou, jejíž podstatou je vydírání v duchu „pokud nedostanu koledu,  tak vám něco provedu“. A to se poté skutečně často stává. Jedním z těch menších trestů je ničení dveří nebo automobilů jejich počmáráním nebo popatláním zubní pastou, či horší ingrediencí.

Další byznys

To vše se děje v předvečer svátku Všech svatých, který se do celého světa rozšířil z Itálie. Ve Spojených státech se Halloween nebývale uchytil a  jako bumerang se vrátil zpět do Evropy. U nás z něj většina lidí naštěstí přejala jenom zvyk vyřezávání dýní, které lze v posledních letech spatřit před domovními dveřmi nebo za okny. Jako podzimní dekorace to nevypadá špatně. Ale již v sousedním Německu  je Halloween spojen s velkým byznysem. Vynalézavost obchodníků přitom nezná mezi. Kromě nejrůznějších kostýmů a obličejových masek se objevují různé další módní hity, jako speciální svítící LED balonky, baterky se strašidelnými obrázky, pavučiny a různé hračky. A tento hororový byznys se plíživě  rozšiřuje i v naší zemi. Dokonce už existují weby, na  něj zaměřené. Na nich si můžete objednat hřebíky do hlavy,  zakrvácené nože, krev ve spreji, či rovnou  ránu na hlavě.

Úcta spojená s romantikou

Faktem ale je, že obchodníkům se daří také kolem každoročních Dušiček, ale tento trend je spíše chvályhodný. Především díky nim se mnozí z nás alespoň jednou ročně donutí jít na hřbitov s květinami  a svíčkou a zavzpomínat na blízké, kteří již odešli. Noční hřbitovy navíc poskytují touto dobou neopakovatelnou, romantickou atmosféru.  Každý je nakonec rád, že se v typicky ošklivém dušičkovém počasí přemohl a našel si cestu k zemřelým příbuzným, byť je někdy velmi smutná.

Je Kristus silnější než dýně?

V této souvislosti je zajímavé, jaký přístup mají k  oběma svátkům  představitelé křesťanské církve. Například v Polsku, kde je tradičně velmi silná populace věřících a Dušičky jsou zde dnem pracovního volna,  vydali církevní hodnostáři varování před zapojováním se do okultismu, spojeného s Halloweenem. A jak už je u nich zvykem, ihned nařídili věřícím, co smí a nesmí. Mají se prý v tento den modlit a uctívat světce. Ve snaze potlačit zvyky kolem Halloweenu, které se rozšířily i do Polska, zde vymysleli protikampaň, nazvanou Kristus je  silnější než dýně. A namísto strašidel se v polských ulicích objevují procesí s relikviemi svatých.

Halík to schytal

A pozadu nezůstali ani naši duchovní. Známý kněz Tomáš Halík se nechal slyšet, že Halloween je morbidní svátek a dodává: „Myslím, že náš svátek zamyšlení a ticha má větší hloubku.“ Kritizuje také neustále klesající počet věřících i fakt, že u nás stoupá počet pohřbů bez obřadů. Celkově  prý poklesává kultura  vztahu k zemřelým. „Tento den by měl být rodinným svátkem,“ řekl Halík  před časem v rozhovoru pro iDnes.cz. U většiny českých ateistů to ale pořádně schytal. Morbidní je podle nich především církev samotná se svými  ještě morbidnějšími symboly. A někteří rýpalové si dali tu práci a srovnali církevní  rituály s Halloweenem a ten jim  nakonec vyšel méně absurdní. „Chtělo by to více tolerance,“ vzkázali  Halíkovi.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace