Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi slaví morbidní svátek stále více. Je libo hřebík do hlavy a zakrvácený nůž? Je Kristus silnější než dýně? Dušičky versus Halloween... Promluvil i Tomáš Halík, za což dostal od českých ateistů po čumáku

01.11.2016
Češi slaví morbidní svátek stále více. Je libo hřebík do hlavy a zakrvácený nůž? Je Kristus silnější než dýně? Dušičky versus Halloween... Promluvil i Tomáš Halík, za což dostal od českých ateistů po čumáku

Autor: Youtube, repro

Popisek: Halloween

Podobně jako svátek svatého Valentýna, zabydluje se u nás i tzv. Halloween, svérázná tradice, která je známá především v anglosaských zemích. Bohužel stále více zastiňuje naše Dušičky, tedy období, věnované památce zesnulých. Ve srovnání s pietou, kterou většina Čechů dodržuje vůči zemřelým, je Halloween dosti neuctivou záležitostí.

Děti se při ní oblékají do strašidelných kostýmů, i malí  caparti   se mění v kostlivce či jiné příšery,  a navštěvují  různé domy s koledou, jejíž podstatou je vydírání v duchu „pokud nedostanu koledu,  tak vám něco provedu“. A to se poté skutečně často stává. Jedním z těch menších trestů je ničení dveří nebo automobilů jejich počmáráním nebo popatláním zubní pastou, či horší ingrediencí.

Další byznys

To vše se děje v předvečer svátku Všech svatých, který se do celého světa rozšířil z Itálie. Ve Spojených státech se Halloween nebývale uchytil a  jako bumerang se vrátil zpět do Evropy. U nás z něj většina lidí naštěstí přejala jenom zvyk vyřezávání dýní, které lze v posledních letech spatřit před domovními dveřmi nebo za okny. Jako podzimní dekorace to nevypadá špatně. Ale již v sousedním Německu  je Halloween spojen s velkým byznysem. Vynalézavost obchodníků přitom nezná mezi. Kromě nejrůznějších kostýmů a obličejových masek se objevují různé další módní hity, jako speciální svítící LED balonky, baterky se strašidelnými obrázky, pavučiny a různé hračky. A tento hororový byznys se plíživě  rozšiřuje i v naší zemi. Dokonce už existují weby, na  něj zaměřené. Na nich si můžete objednat hřebíky do hlavy,  zakrvácené nože, krev ve spreji, či rovnou  ránu na hlavě.

Úcta spojená s romantikou

Faktem ale je, že obchodníkům se daří také kolem každoročních Dušiček, ale tento trend je spíše chvályhodný. Především díky nim se mnozí z nás alespoň jednou ročně donutí jít na hřbitov s květinami  a svíčkou a zavzpomínat na blízké, kteří již odešli. Noční hřbitovy navíc poskytují touto dobou neopakovatelnou, romantickou atmosféru.  Každý je nakonec rád, že se v typicky ošklivém dušičkovém počasí přemohl a našel si cestu k zemřelým příbuzným, byť je někdy velmi smutná.

Je Kristus silnější než dýně?

V této souvislosti je zajímavé, jaký přístup mají k  oběma svátkům  představitelé křesťanské církve. Například v Polsku, kde je tradičně velmi silná populace věřících a Dušičky jsou zde dnem pracovního volna,  vydali církevní hodnostáři varování před zapojováním se do okultismu, spojeného s Halloweenem. A jak už je u nich zvykem, ihned nařídili věřícím, co smí a nesmí. Mají se prý v tento den modlit a uctívat světce. Ve snaze potlačit zvyky kolem Halloweenu, které se rozšířily i do Polska, zde vymysleli protikampaň, nazvanou Kristus je  silnější než dýně. A namísto strašidel se v polských ulicích objevují procesí s relikviemi svatých.

Halík to schytal

A pozadu nezůstali ani naši duchovní. Známý kněz Tomáš Halík se nechal slyšet, že Halloween je morbidní svátek a dodává: „Myslím, že náš svátek zamyšlení a ticha má větší hloubku.“ Kritizuje také neustále klesající počet věřících i fakt, že u nás stoupá počet pohřbů bez obřadů. Celkově  prý poklesává kultura  vztahu k zemřelým. „Tento den by měl být rodinným svátkem,“ řekl Halík  před časem v rozhovoru pro iDnes.cz. U většiny českých ateistů to ale pořádně schytal. Morbidní je podle nich především církev samotná se svými  ještě morbidnějšími symboly. A někteří rýpalové si dali tu práci a srovnali církevní  rituály s Halloweenem a ten jim  nakonec vyšel méně absurdní. „Chtělo by to více tolerance,“ vzkázali  Halíkovi.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace