Češi slaví morbidní svátek stále více. Je libo hřebík do hlavy a zakrvácený nůž? Je Kristus silnější než dýně? Dušičky versus Halloween... Promluvil i Tomáš Halík, za což dostal od českých ateistů po čumáku
01.11.2016
Foto: Youtube, repro
Popisek: Halloween
Podobně jako svátek svatého Valentýna, zabydluje se u nás i tzv. Halloween, svérázná tradice, která je známá především v anglosaských zemích. Bohužel stále více zastiňuje naše Dušičky, tedy období, věnované památce zesnulých. Ve srovnání s pietou, kterou většina Čechů dodržuje vůči zemřelým, je Halloween dosti neuctivou záležitostí.
Děti se při ní oblékají do strašidelných kostýmů, i malí caparti se mění v kostlivce či jiné příšery, a navštěvují různé domy s koledou, jejíž podstatou je vydírání v duchu „pokud nedostanu koledu, tak vám něco provedu“. A to se poté skutečně často stává. Jedním z těch menších trestů je ničení dveří nebo automobilů jejich počmáráním nebo popatláním zubní pastou, či horší ingrediencí.
Další byznys
To vše se děje v předvečer svátku Všech svatých, který se do celého světa rozšířil z Itálie. Ve Spojených státech se Halloween nebývale uchytil a jako bumerang se vrátil zpět do Evropy. U nás z něj většina lidí naštěstí přejala jenom zvyk vyřezávání dýní, které lze v posledních letech spatřit před domovními dveřmi nebo za okny. Jako podzimní dekorace to nevypadá špatně. Ale již v sousedním Německu je Halloween spojen s velkým byznysem. Vynalézavost obchodníků přitom nezná mezi. Kromě nejrůznějších kostýmů a obličejových masek se objevují různé další módní hity, jako speciální svítící LED balonky, baterky se strašidelnými obrázky, pavučiny a různé hračky. A tento hororový byznys se plíživě rozšiřuje i v naší zemi. Dokonce už existují weby, na něj zaměřené. Na nich si můžete objednat hřebíky do hlavy, zakrvácené nože, krev ve spreji, či rovnou ránu na hlavě.
Úcta spojená s romantikou
Faktem ale je, že obchodníkům se daří také kolem každoročních Dušiček, ale tento trend je spíše chvályhodný. Především díky nim se mnozí z nás alespoň jednou ročně donutí jít na hřbitov s květinami a svíčkou a zavzpomínat na blízké, kteří již odešli. Noční hřbitovy navíc poskytují touto dobou neopakovatelnou, romantickou atmosféru. Každý je nakonec rád, že se v typicky ošklivém dušičkovém počasí přemohl a našel si cestu k zemřelým příbuzným, byť je někdy velmi smutná.
Je Kristus silnější než dýně?
V této souvislosti je zajímavé, jaký přístup mají k oběma svátkům představitelé křesťanské církve. Například v Polsku, kde je tradičně velmi silná populace věřících a Dušičky jsou zde dnem pracovního volna, vydali církevní hodnostáři varování před zapojováním se do okultismu, spojeného s Halloweenem. A jak už je u nich zvykem, ihned nařídili věřícím, co smí a nesmí. Mají se prý v tento den modlit a uctívat světce. Ve snaze potlačit zvyky kolem Halloweenu, které se rozšířily i do Polska, zde vymysleli protikampaň, nazvanou Kristus je silnější než dýně. A namísto strašidel se v polských ulicích objevují procesí s relikviemi svatých.
Halík to schytal
A pozadu nezůstali ani naši duchovní. Známý kněz Tomáš Halík se nechal slyšet, že Halloween je morbidní svátek a dodává: „Myslím, že náš svátek zamyšlení a ticha má větší hloubku.“ Kritizuje také neustále klesající počet věřících i fakt, že u nás stoupá počet pohřbů bez obřadů. Celkově prý poklesává kultura vztahu k zemřelým. „Tento den by měl být rodinným svátkem,“ řekl Halík před časem v rozhovoru pro iDnes.cz. U většiny českých ateistů to ale pořádně schytal. Morbidní je podle nich především církev samotná se svými ještě morbidnějšími symboly. A někteří rýpalové si dali tu práci a srovnali církevní rituály s Halloweenem a ten jim nakonec vyšel méně absurdní. „Chtělo by to více tolerance,“ vzkázali Halíkovi.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová