Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dusno na západě. Babišova kandidátka na hejtmanku překvapuje. Poté co vystoupila z ODS, nyní s ní domlouvá koalici. Přestože tuto stranu nahlas kritizovala

19.10.2016
Dusno na západě. Babišova kandidátka na hejtmanku překvapuje. Poté co vystoupila z ODS, nyní s ní domlouvá koalici. Přestože tuto stranu nahlas kritizovala

Autor: anobudelip.cz

Popisek: Jana Vildumetzová

Jednání o novém vedení Karlovarského kraje se nadále protahují. Zatímco vítězné ANO už má přislíbenou spolupráci s ODS, Hnutím za harmonický rozvoj obcí a měst a Piráty, někteří členové dosud vládnoucí koalice, která byla ve volbách poražena, se nevzdávají. Tvrdí, že případná koalice, vedená ANO, není zárukou stability.

ANO ale již v pondělí večer podepsalo memorandum o spolupráci s ODS, HNHRM a Piráty, v níž se všechny strany zavazují, že nebudou jednat s nikým jiným. Potvrdila to kandidátka na funkci hejtmanky Jana Vildumetzová. Zdaleka ale není definitivně rozhodnuto, což mimo jiné potvrzuje stanovisko koalice STAN s podporou KOA, KDU-ČSL a TOP 09. Její členové argumentují tím, že fungování dosavadní krajské koalice bylo na dobré úrovni, dosažené dohody byly respektovány a všechny kluby v koalici byly v pozici vzájemně si rovných partnerů.

Potížista ANO?

Oproti tomu se prý dosavadní jednání, vedená vítězem voleb hnutím ANO, spíš než principem partnerství řídí principem nadřízenosti a podřízenosti, obsahují prvky nátlaku, nepřímé komunikace a účelových interpretací některých skutečností. Navíc se hnutí ANO v řadě případů včetně Karlovarského kraje ukázalo jako subjekt ne zcela stabilní a zakotvený, což vedlo k potížím některých městských koalic. Podle karlovarského primátora Petra Kulhánka, lídra kandidátky STAN (s podporou KOA, TOP P9 a KDU-ČSL) existují oprávněné pochybnosti, zda může případná krajská vláda s hnutím ANO fungovat. STAN proto preferuje půdorys předchozí krajské koalice ČSSD a STAN, ODS a HNHRM, případně ještě doplněné Piráty, kteří ve volbách získali tři mandáty. „V případě, že k takovému modelu nebude vůle a nenalezl by většinovou podporu, je z našeho pohledu na místě diskuse o široké koalici bez KSČM a SPD-SPO. Pokud by se ani tento model neukázal jako životaschopný, jsme připraveni plnit úlohu konstruktivní opozice,“ sdělil novinářům Kulhánek.

Komunisté opět ve hře

Obavy o stabilitu případné koalice pod vedením ANO jsou oprávněné, protože by měla těsnou většinu jediného hlasu. Případný nedostatek hlasů si ale ANO již údajně zajistilo příslibem tiché podpory KSČM. A není to náhodné. Tuto stranu, která v minulých krajských volbách zvítězila, totiž od moci odstavila právě koalice, vedená současným hejtmanem Martinem Havlem z ČSSD. Ten navíc zásadně odmítá spolupráci s ANO. Naopak poněkud překvapivá je předběžně slíbená spolupráce ANO s ODS. Jana Vildumetzová totiž v minulém volebním období dala ODS vale, veřejně tuto stranu kritizovala, že se dostatečně nevyrovnala s minulostí a nepřiznala své chyby. Rok nato Vildumetzová přestoupila do ANO.

Na západě Čech je tak pořádně dusno a nově zvolení zastupitelé i ostřílení zákulisní hráči horečně vyjednávají. V této chvíli se dá stěží odhadnout, co bude dál. Patové situace a nečekané zvraty přitom nejsou v Karlovarském kraji ničím výjimečným. A jen těžko se lze divit voličům v tomto regionu, že je volby nechávají stále více lhostejnými. Většinou už dávno dospěli k názoru, že je vlastně jedno, kdo bude zvolen.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace