Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dusno na západě. Babišova kandidátka na hejtmanku překvapuje. Poté co vystoupila z ODS, nyní s ní domlouvá koalici. Přestože tuto stranu nahlas kritizovala

19.10.2016
Dusno na západě. Babišova kandidátka na hejtmanku překvapuje. Poté co vystoupila z ODS, nyní s ní domlouvá koalici. Přestože tuto stranu nahlas kritizovala

Autor: anobudelip.cz

Popisek: Jana Vildumetzová

Jednání o novém vedení Karlovarského kraje se nadále protahují. Zatímco vítězné ANO už má přislíbenou spolupráci s ODS, Hnutím za harmonický rozvoj obcí a měst a Piráty, někteří členové dosud vládnoucí koalice, která byla ve volbách poražena, se nevzdávají. Tvrdí, že případná koalice, vedená ANO, není zárukou stability.

ANO ale již v pondělí večer podepsalo memorandum o spolupráci s ODS, HNHRM a Piráty, v níž se všechny strany zavazují, že nebudou jednat s nikým jiným. Potvrdila to kandidátka na funkci hejtmanky Jana Vildumetzová. Zdaleka ale není definitivně rozhodnuto, což mimo jiné potvrzuje stanovisko koalice STAN s podporou KOA, KDU-ČSL a TOP 09. Její členové argumentují tím, že fungování dosavadní krajské koalice bylo na dobré úrovni, dosažené dohody byly respektovány a všechny kluby v koalici byly v pozici vzájemně si rovných partnerů.

Potížista ANO?

Oproti tomu se prý dosavadní jednání, vedená vítězem voleb hnutím ANO, spíš než principem partnerství řídí principem nadřízenosti a podřízenosti, obsahují prvky nátlaku, nepřímé komunikace a účelových interpretací některých skutečností. Navíc se hnutí ANO v řadě případů včetně Karlovarského kraje ukázalo jako subjekt ne zcela stabilní a zakotvený, což vedlo k potížím některých městských koalic. Podle karlovarského primátora Petra Kulhánka, lídra kandidátky STAN (s podporou KOA, TOP P9 a KDU-ČSL) existují oprávněné pochybnosti, zda může případná krajská vláda s hnutím ANO fungovat. STAN proto preferuje půdorys předchozí krajské koalice ČSSD a STAN, ODS a HNHRM, případně ještě doplněné Piráty, kteří ve volbách získali tři mandáty. „V případě, že k takovému modelu nebude vůle a nenalezl by většinovou podporu, je z našeho pohledu na místě diskuse o široké koalici bez KSČM a SPD-SPO. Pokud by se ani tento model neukázal jako životaschopný, jsme připraveni plnit úlohu konstruktivní opozice,“ sdělil novinářům Kulhánek.

Komunisté opět ve hře

Obavy o stabilitu případné koalice pod vedením ANO jsou oprávněné, protože by měla těsnou většinu jediného hlasu. Případný nedostatek hlasů si ale ANO již údajně zajistilo příslibem tiché podpory KSČM. A není to náhodné. Tuto stranu, která v minulých krajských volbách zvítězila, totiž od moci odstavila právě koalice, vedená současným hejtmanem Martinem Havlem z ČSSD. Ten navíc zásadně odmítá spolupráci s ANO. Naopak poněkud překvapivá je předběžně slíbená spolupráce ANO s ODS. Jana Vildumetzová totiž v minulém volebním období dala ODS vale, veřejně tuto stranu kritizovala, že se dostatečně nevyrovnala s minulostí a nepřiznala své chyby. Rok nato Vildumetzová přestoupila do ANO.

Na západě Čech je tak pořádně dusno a nově zvolení zastupitelé i ostřílení zákulisní hráči horečně vyjednávají. V této chvíli se dá stěží odhadnout, co bude dál. Patové situace a nečekané zvraty přitom nejsou v Karlovarském kraji ničím výjimečným. A jen těžko se lze divit voličům v tomto regionu, že je volby nechávají stále více lhostejnými. Většinou už dávno dospěli k názoru, že je vlastně jedno, kdo bude zvolen.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace