Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fenomén Horník. Populární starosta z města, v němž bydlí Ježíšek, opět zvítězil v senátních volbách. Porazil i neméně populárního žokeje, Babišova „frajera“ Josefa Váňu

15.10.2016
Fenomén Horník. Populární starosta z města, v němž bydlí Ježíšek, opět zvítězil v senátních volbách. Porazil i neméně populárního žokeje, Babišova „frajera“ Josefa Váňu

Foto: janhornik.ct

Popisek: Janu Horníkovi pomohl jeho rošťácký syn. Jel v tom s ním.

Přes tradičně nízkou volební účast bylo druhé kolo senátních voleb v některých krajích velmi napínavé. V nejmenším z nich, Karlovarském, se například utkali dva velmi populární a úspěšní soupeři. Na straně jedné Jan Horník, dlouholetý starosta horské obce Boží Dar, známé jako místo, kde bydlí Ježíšek, na straně druhé doživotní vládce města Chyše a nejslavnější český žokej v historii Josef Váňa.

Váňovi nepomohla ani přízeň Andreje Babiše, který o něm tvrdí, že je to frajer, ani přízeň žen z tohoto hnutí, které ho ve volbách podporovaly a pózovaly s ním na fotkách, kde ho líbají. V druhém kole senátních voleb ho totiž dvojnásobným počtem hlasů smetl Jan Horník, kandidující za konkurenční hnutí Starostové a nezávislí. Horník se musel spokojit s podstatně menší podporou a spoléhat především sám na sebe a na svého rošťáckého synka, který s nim pózoval na propagačních materiálech, ale o to více ho voliči podrželi. Tento nenápadný, drobný chlapík se stává stále větším fenoménem politické scény v kraji, protože suverénně vyhrává, co se dá. Během své politické kariéry, trvající od roku 1989, dokázal porazit i známé lídry zavedených a silných stran, kteří si mohli dovolit masívní kampaň. Horník je patrně nejúspěšnějším českým starostou, poprvé byl do této funkce zvolen před šestadvaceti lety a dokázal ji obhájit již šestkrát. A senátorské křeslo nyní vybojoval potřetí.

Místo senátora doživotní vládce

Neméně úspěšný je i Josef Váňa, i když jeho poslední starty na Velké pardubické, kde dokázal osmkrát zvítězit, vyvolávají spíš lítost. Možná právě proto nebyla část veřejnosti zrovna nadšená z toho, že by se měl stát poslancem nebo senátorem. Na jeho úkor dokonce někteří lidé vtipkovali, že toto rozhodnutí je výsledkem mnoha jeho pádů z koně. Nicméně i na politické scéně Váňa dokazuje, že je velkým bojovníkem a že má stále dost příznivců. Potvrdily to i nedávné krajské volby, za ANO kandidoval v Karlovarském kraji až na 30. místě, ale preferenční hlasy ho vynesly nakonec na druhou příčku. A tak místo Senátu zasedne alespoň v krajském zastupitelstvu. Je ale otázka, zda je z toho vůbec nadšený. Přiznává, že má vznětlivou povahu a být poslancem či senátorem by pro něj bylo utrpení. Dobře ví, o čem mluví, je dlouholetým zastupitelem ve své obci Chyše, kde navíc vykonává funkci druhého místostarosty. Navíc byl díky svým sportovním zásluhám jmenován doživotním vládcem této obce.

Josefu Váňovi nepomohly do Senátu ani úspěchy ve Velké pardubické, ani přízeň krásných žen

Josefu Váňovi nepomohly do Senátu ani úspěchy ve Velké pardubické ani přízeň krásných žen

Opět málo voličů

Připomeňme, že Jan Horník i Josef Váňa v prvním kole senátních voleb společně porazili dosti silné soupeře, například úspěšného starostu Ostrova Pavla Čekana, kandidujícího za ČSSD, Věru Bartůňkovou z KSČM, mající v Karlovarském kraji silnou voličskou podporu, lékaře Jiřího Brdlíka z ODS, která zde svého času ve volbách vítězila, nebo známého protikorupčního aktivistu Jiřího Kotka z Alternativy.

Volební účast byla i ve druhém kole senátních voleb rekordně nízká, volit přišlo pouze 14 procent voličů. Janu Horníkovi tak k prestižnímu senátorskému křeslu stačilo získat pouze 8114 hlasů.

Čtěte také:

Napínavé čekání v nejmenším kraji. Rýsuje se několik možností, tentokrát prý bez extrémistů. Dostane zde konečně šanci hejtmanka?

Skutečná fakta k údajnému „drtivému“ vítězství Andreje Babiše. Ve skutečnosti mu dalo hlas jen kolem šesti procent voličů. Víc než devadesát procent z nich ho ignoruje. Pár velmi zajímavých čísel...

Jeho tvář má známý hlas. Andrej Babiš opět promluvil: Nic horšího prý neviděl. A kdo je tedy papaláš?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová