Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Napínavé čekání v nejmenším kraji. Rýsuje se několik možností, tentokrát prý bez extrémistů. Dostane zde konečně šanci hejtmanka?

12.10.2016
Napínavé čekání v nejmenším kraji. Rýsuje se několik možností, tentokrát prý bez extrémistů. Dostane zde konečně šanci hejtmanka?

Autor: kr-karlovarsky.cz

Popisek: Krajský úřad Karlovarského kraje

Zatímco v jiných krajích už jsou první koaliční vlády upečeny či dopékány, v tom nejmenším, Karlovarském, kde krajské volby již tradičně přináší nejedno překvapení, se teprve začíná horečnatě vyjednávat. A i když nikdo nemá nic jisté, některé výroky leccos prozrazují. Současný hejtman Martin Havel z ČSSD dal již několikrát jasně najevo, že se mu nechce do koalice s hnutím ANO, jehož vítězství bylo v Karlovarském kraji poměrně dosti velkým překvapením. V posledních letech zde totiž vítězila KSČM s ČSSD.

A oranžovo-rudá koalice v kraji vcelku klidně vládla, jenže problém nastal v okamžiku, kdy začal zlobit tehdejší úspěšný hejtman Josef Novotný z ČSSD. Ten obhájil svoji pozici, přestože vítězem krajských voleb se stali komunisté a logicky si nárokovali hejtmanské křeslo. Jenže po čase se Novotný dostal pod silný tlak svých spolustraníků, kteří na něj naléhali, aby se vzdal buď funkce poslance parlamentu, nebo funkce hejtmana. A on nakonec zvolil jisté místo ve sněmovně a na pozici hejtmana rezignoval. Mimochodem, letos se pokusil ve volbách uspět také, v novém uskupení Volba pro Karlovarský kraj, ale to se do zastupitelstva vůbec nedostalo.

Historie se opakuje

Po nečekané rezignaci hejtmana Novotného se mohla stát první hejtmankou v historii kraje Eva Valjentová z KSČM, jenže koalice s ČSSD se kvůli déletrvající politické krizi nakonec rozpadla a namísto ní vznikla nová, sestavená z ČSSD, ODS, Hnutí za radikální rozvoj měst, TOP 09 a STAN v čele s novým hejtmanem Martinem Havlem. A ta by po volbách v práci samozřejmě ráda pokračovala. Nevylučuje spolupráci s ANO, odmítá pouze účast extremistických stran, v tomto případě KSČM a SPD. A leccos naznačuje i vyjádření lídra kandidátky STAN a primátora Karlových Varů Petra Kulhánka: „Druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů v našem kraji je pro mne velkým závazkem voličům, kterému hodlám dostát. Naším cílem je krajská vláda, která bude fungovat nejenom programově, ale i lidsky,“ sdělil KrajskýmListům.cz.

Tak kdo?

Zatím největší šanci získat hejtmanský post má přesto Jana Vildumetzová, coby jednička vítězné kandidátky ANO. Jenže v kuloárech se objevují zprávy, že ona sama o to nijak zvlášť nestojí. Kromě dosavadního hejtmana Martina Havla, který dal jasně najevo, co si o spolupráci s ANO myslí, a dokonce se nezúčastnil prvního kola vyjednávání, se ale zatím ostatní potenciální koaliční partneři vyjadřují opatrně a diplomaticky. Vedení ANO se nechalo slyšet, že bude jednat se všemi, kdo nejsou zatíženi minulostí, což je v případě některých jeho členů dost úsměvné. A KSČM se zase nelíbí předvolební slib ANO, že kraj proplatí zdejším řidičům polovinu dálniční známky. Obezřetnost je však na místě. Voliči i samotní zainteresovaní politici si totiž leccos pamatují, například jak neslavně skončila koalice s ANO na karlovarském magistrátu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace