Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Napínavé čekání v nejmenším kraji. Rýsuje se několik možností, tentokrát prý bez extrémistů. Dostane zde konečně šanci hejtmanka?

12.10.2016
Napínavé čekání v nejmenším kraji. Rýsuje se několik možností, tentokrát prý bez extrémistů. Dostane zde konečně šanci hejtmanka?

Foto: kr-karlovarsky.cz

Popisek: Krajský úřad Karlovarského kraje

Zatímco v jiných krajích už jsou první koaliční vlády upečeny či dopékány, v tom nejmenším, Karlovarském, kde krajské volby již tradičně přináší nejedno překvapení, se teprve začíná horečnatě vyjednávat. A i když nikdo nemá nic jisté, některé výroky leccos prozrazují. Současný hejtman Martin Havel z ČSSD dal již několikrát jasně najevo, že se mu nechce do koalice s hnutím ANO, jehož vítězství bylo v Karlovarském kraji poměrně dosti velkým překvapením. V posledních letech zde totiž vítězila KSČM s ČSSD.

A oranžovo-rudá koalice v kraji vcelku klidně vládla, jenže problém nastal v okamžiku, kdy začal zlobit tehdejší úspěšný hejtman Josef Novotný z ČSSD. Ten obhájil svoji pozici, přestože vítězem krajských voleb se stali komunisté a logicky si nárokovali hejtmanské křeslo. Jenže po čase se Novotný dostal pod silný tlak svých spolustraníků, kteří na něj naléhali, aby se vzdal buď funkce poslance parlamentu, nebo funkce hejtmana. A on nakonec zvolil jisté místo ve sněmovně a na pozici hejtmana rezignoval. Mimochodem, letos se pokusil ve volbách uspět také, v novém uskupení Volba pro Karlovarský kraj, ale to se do zastupitelstva vůbec nedostalo.

Historie se opakuje

Po nečekané rezignaci hejtmana Novotného se mohla stát první hejtmankou v historii kraje Eva Valjentová z KSČM, jenže koalice s ČSSD se kvůli déletrvající politické krizi nakonec rozpadla a namísto ní vznikla nová, sestavená z ČSSD, ODS, Hnutí za radikální rozvoj měst, TOP 09 a STAN v čele s novým hejtmanem Martinem Havlem. A ta by po volbách v práci samozřejmě ráda pokračovala. Nevylučuje spolupráci s ANO, odmítá pouze účast extremistických stran, v tomto případě KSČM a SPD. A leccos naznačuje i vyjádření lídra kandidátky STAN a primátora Karlových Varů Petra Kulhánka: „Druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů v našem kraji je pro mne velkým závazkem voličům, kterému hodlám dostát. Naším cílem je krajská vláda, která bude fungovat nejenom programově, ale i lidsky,“ sdělil KrajskýmListům.cz.

Tak kdo?

Zatím největší šanci získat hejtmanský post má přesto Jana Vildumetzová, coby jednička vítězné kandidátky ANO. Jenže v kuloárech se objevují zprávy, že ona sama o to nijak zvlášť nestojí. Kromě dosavadního hejtmana Martina Havla, který dal jasně najevo, co si o spolupráci s ANO myslí, a dokonce se nezúčastnil prvního kola vyjednávání, se ale zatím ostatní potenciální koaliční partneři vyjadřují opatrně a diplomaticky. Vedení ANO se nechalo slyšet, že bude jednat se všemi, kdo nejsou zatíženi minulostí, což je v případě některých jeho členů dost úsměvné. A KSČM se zase nelíbí předvolební slib ANO, že kraj proplatí zdejším řidičům polovinu dálniční známky. Obezřetnost je však na místě. Voliči i samotní zainteresovaní politici si totiž leccos pamatují, například jak neslavně skončila koalice s ANO na karlovarském magistrátu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace