Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Napínavé čekání v nejmenším kraji. Rýsuje se několik možností, tentokrát prý bez extrémistů. Dostane zde konečně šanci hejtmanka?

12.10.2016
Napínavé čekání v nejmenším kraji. Rýsuje se několik možností, tentokrát prý bez extrémistů. Dostane zde konečně šanci hejtmanka?

Autor: kr-karlovarsky.cz

Popisek: Krajský úřad Karlovarského kraje

Zatímco v jiných krajích už jsou první koaliční vlády upečeny či dopékány, v tom nejmenším, Karlovarském, kde krajské volby již tradičně přináší nejedno překvapení, se teprve začíná horečnatě vyjednávat. A i když nikdo nemá nic jisté, některé výroky leccos prozrazují. Současný hejtman Martin Havel z ČSSD dal již několikrát jasně najevo, že se mu nechce do koalice s hnutím ANO, jehož vítězství bylo v Karlovarském kraji poměrně dosti velkým překvapením. V posledních letech zde totiž vítězila KSČM s ČSSD.

A oranžovo-rudá koalice v kraji vcelku klidně vládla, jenže problém nastal v okamžiku, kdy začal zlobit tehdejší úspěšný hejtman Josef Novotný z ČSSD. Ten obhájil svoji pozici, přestože vítězem krajských voleb se stali komunisté a logicky si nárokovali hejtmanské křeslo. Jenže po čase se Novotný dostal pod silný tlak svých spolustraníků, kteří na něj naléhali, aby se vzdal buď funkce poslance parlamentu, nebo funkce hejtmana. A on nakonec zvolil jisté místo ve sněmovně a na pozici hejtmana rezignoval. Mimochodem, letos se pokusil ve volbách uspět také, v novém uskupení Volba pro Karlovarský kraj, ale to se do zastupitelstva vůbec nedostalo.

Historie se opakuje

Po nečekané rezignaci hejtmana Novotného se mohla stát první hejtmankou v historii kraje Eva Valjentová z KSČM, jenže koalice s ČSSD se kvůli déletrvající politické krizi nakonec rozpadla a namísto ní vznikla nová, sestavená z ČSSD, ODS, Hnutí za radikální rozvoj měst, TOP 09 a STAN v čele s novým hejtmanem Martinem Havlem. A ta by po volbách v práci samozřejmě ráda pokračovala. Nevylučuje spolupráci s ANO, odmítá pouze účast extremistických stran, v tomto případě KSČM a SPD. A leccos naznačuje i vyjádření lídra kandidátky STAN a primátora Karlových Varů Petra Kulhánka: „Druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů v našem kraji je pro mne velkým závazkem voličům, kterému hodlám dostát. Naším cílem je krajská vláda, která bude fungovat nejenom programově, ale i lidsky,“ sdělil KrajskýmListům.cz.

Tak kdo?

Zatím největší šanci získat hejtmanský post má přesto Jana Vildumetzová, coby jednička vítězné kandidátky ANO. Jenže v kuloárech se objevují zprávy, že ona sama o to nijak zvlášť nestojí. Kromě dosavadního hejtmana Martina Havla, který dal jasně najevo, co si o spolupráci s ANO myslí, a dokonce se nezúčastnil prvního kola vyjednávání, se ale zatím ostatní potenciální koaliční partneři vyjadřují opatrně a diplomaticky. Vedení ANO se nechalo slyšet, že bude jednat se všemi, kdo nejsou zatíženi minulostí, což je v případě některých jeho členů dost úsměvné. A KSČM se zase nelíbí předvolební slib ANO, že kraj proplatí zdejším řidičům polovinu dálniční známky. Obezřetnost je však na místě. Voliči i samotní zainteresovaní politici si totiž leccos pamatují, například jak neslavně skončila koalice s ANO na karlovarském magistrátu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace