Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ne imigrantům, stop nepřizpůsobivým a diktátu EU. Peníze našich lidí musí být použity pro ně, říká objevitel Lucie Bílé. Na hejtmanské posty si troufají i členové protimigračních seskupení. Jaké mají šance?

04.08.2016
Ne imigrantům, stop nepřizpůsobivým a diktátu EU. Peníze našich lidí musí být použity pro ně, říká objevitel Lucie Bílé. Na hejtmanské posty si troufají i členové protimigračních seskupení. Jaké mají šance?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Volby, ilustrační foto

V nejmenším kraji u nás, v Karlovarském, podalo kandidátky do krajských voleb celkem dvacet stran a koalic. Některé z nich jsou prozatím veřejnosti zcela neznámé a je evidentní, že sázejí na momentální nálady ve společnosti a nespokojenost, týkající se řešení problematiky migrační krize. Radikální postoje demonstrují přímo ve svém názvu.

Pod číslem jedna například v Karlovarském kraji kandiduje seskupení, nazvané Ne ilegální migraci, peníze raději pro naše lidi. Jeho vůdčí osobností je ‘dlouholetý vlastenecký politik‘, ale více známý jako hudebník a objevitel Lucie Bílé, Petr Hannig. Zatímco dříve reprezentoval Stranu zdravého rozumu, nyní vznik nového subjektu zdůvodňuje tím, že je celá Evropa ohrožena islámským terorismem a nečinností evropských vlád včetně té naší. Prozradil, že se pod jedním názvem sdružují čtyři strany s jasným protimigračním programem, který se prý rozhodně nechce vézt na vlně laciného populismu. Zároveň dodává, že peníze našich lidí musí být využity pro ně, ve zdravotnictví, školství nebo na jejich zabezpečení ve stáří, a ne aby byly vyplýtvány na potřeby ilegálních migrantů.

Ochrana hranice, žádné azylové tábory

Podobně má jasné protimigrační zaměření ve svém názvu Dělnická strana sociální spravedlnosti, kandidující pod číslem čtyři, která jej aktuálně doplnila o slogan „Ne imigrantům, stop nepřizpůsobivým a diktátu EU“. Nacionalistické a extremistické postoje jejího jejího lídra Tomáše Vandase jsou často na hraně zákona, nicméně v Karlovarském kraji již DSSS dokázala získat řadu příznivců, především v místech, kde se koncentruje romská populace. S osmnáctkou se zase pokusí uspět Úsvit-Národní koalice s Blokem proti islamizaci. Ten zdůrazňuje potřebu posílení hranic a odmítá zřizování azylových táborů v jednotlivých krajích.

Silná trojka?

Šance vysloveně ‘protimigračních‘ stran jsou ale poměrně malé. Hlavními favority voleb v Karlovarském kraji jsou jako vždy KSČM a ČSSD, jejich tradiční souboj o první či druhé místo tentokrát jistě výrazně ovlivní ANO. Podle jednoho z předvolebních výzkumů by dokonce ANO volby vyhrálo, jiný zase předpokládá vítězství ČSSD. Na hejtmanské křeslo si troufá i současný karlovarský primátor Petr Kulhánek, který se stal lídrem koalice Starostů a nezávislých s podporou KOA, TOP 09 a KDU- ČSL. Velmi zajímavý  aké bude souboj všech tří bývalých karlovarských hejtmanů. Ten současný Martin Havel je lídrem ČSSD, jeho předchůdce Josef Novotný se poté, co z ČSSD vystoupil, nechal zlákat na kandidátku Volby pro Karlovarský kraj, lídrem se ale nestal. A vůbec první zdejší hejtman Josef Pavel, který byl zvolen za ODS, bude o zvolení usilovat coby jeden z kandidátů Hnutí za harmonický rozvoj měst a obcí. Není ovšem vyloučené, že se kraj dočká první hejtmanky, pokud díky vítězství ANO uspěje Jana Vildumetzová.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace