Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak jsou chráněny naše hranice? Na vlastní kůži jsme zažili německou pohraniční komedii. Přísně kontrolují především české občany. A téměř sedmdesátiletou Vondráčkovou dokonce testovali na drogy

31.07.2016
Jak jsou chráněny naše hranice? Na vlastní kůži jsme zažili německou pohraniční komedii. Přísně kontrolují především české občany. A téměř sedmdesátiletou Vondráčkovou dokonce testovali na drogy

Foto: Wikipedia - volné dílo

Popisek: Hraniční kámen – hranice mezi Českou republikou a Německem

Čeští občané se tento týden konečně dočkali zprávy, že bude posílena ochrana našich hranic. Ministr vnitra to přislíbil kvůli obavám, že by k nám mohli ze sousedních států přicházet uprchlíci, kteří v nich nezískali právo na azyl. Když jsme se ale byli na západní hranici podívat, jak posílená ochrana vypadá, dočkali jsme se velkého překvapení. Zatímco směrem k nám nikdo hranice nehlídal, na opačné straně do Německa tamější příhraniční policie přísně kontrolovala české občany.

Není žádným tajemstvím, že mnoho imigrantů je ubytováváno v samotné blízkosti našich hranic, například v Klingenthalu. To samé platí i o menších městech například v Bavorsku a Sasku. Sami jsme se o tom mnohokrát přesvědčili. Vzhledem k tomu, že hranice nejsou hlídané, je možný pohyb imigrantů po Evropě naprosto bezproblémový a nelze se divit, že se našim vstřícným německým sousedům desítky tisíc uprchlíků vypařily a policie vůbec netuší, kde jsou.

Přísná kontrola, jenže…

V souvislosti s tím nás zajímalo, jak jsou hlídány naše západní hranice. A tak jsme vyjeli do Saska. Na hraničním přechodu v Božím Daru jsme již zdálky viděli, že policejní dodávka staví auta s českou poznávací značkou. Před námi kontrovali starší pár, muž dokonce musel vystoupit z auta. Také na nás čekal chlapík, který naše auto zastavil pomocí plácačky. Velmi podrobně prohlížel naše doklady, až jsme se zalekli, zda je máme v pořádku. Jeho přístup byl dosti odměřený, necítili jsme se vůbec dobře. S velkým překvapením jsme mezitím sledovali, jak přes hranice jezdí z německé strany jedno auto za druhým včetně autobusů, ale nikdo je nekontroloval, i když právě ten den se v Sasku konala velká razie proti vyznavačům islámu! Navíc jsme zjistili, že čeští policisté na hranicích se Saskem nebyli vůbec přítomni.

Na každém rohu mladíci s telefony

A další překvapení nás čekalo v prvním větším městě, v Annabergu. Když jsme zde byli loni, potkat imigranta bylo velmi vzácné. Nyní ale na náměstí postávali na každém rohu mladíci tmavé pleti, kteří neustále telefonovali. Nápadné také bylo, že měli na zádech batohy. Pokud jsme na ulici vůbec potkali ženu, tak zahalenou muslimku s kočárkem. Jinak bylo centrum téměř vylidněné, ta tam byla někdejší idylka na malebném náměstí s kavárnami a cukrárnami, jak jsme ji zde zažili v minulosti. Poté co kancléřka Merkelová v návaznosti na sérii útoků v Bavorsku prohlásila, že učiní vše pro ochranu obyvatel, logicky jsme předpokládali zvýšenou přítomnost policie v ulicích. Za celé odpoledne jsme však žádného policistu nikde neviděli.

Pozitivní Helena

Do Čech jsme se vraceli s podivným pocitem, že jsou v Německu více kontrolováni turisté z Čech, než svobodně se pohybující imigranti, nezřídka s falešnými doklady. Ostatně nedávno byla v této zemi podrobena přísné kontrole téměř sedmdesátiletá Helena Vondráčková. Cestou na Rujanu ji zastavili policisté, a musela dokonce absolvovat test na přítomnost drog. Nakonec se ale ukázalo, že pozitivní nález způsobila konopná mast, kterou používá. Sama zpěvačka se poté novinářům svěřila, že když ji na odpočívadle obklíčila desítka mužů v policejních uniformách, hrozně se bála, že skončí ve vězení.

Čtěte také:

Teroristu nezastaví písničkáři, komici, ani neustále žvanící politici. Jak se tedy může 'normální' člověk bránit? Internetem koluje názorný návod, jak na to

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace