Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak jsou chráněny naše hranice? Na vlastní kůži jsme zažili německou pohraniční komedii. Přísně kontrolují především české občany. A téměř sedmdesátiletou Vondráčkovou dokonce testovali na drogy

31.07.2016
Jak jsou chráněny naše hranice? Na vlastní kůži jsme zažili německou pohraniční komedii. Přísně kontrolují především české občany. A téměř sedmdesátiletou Vondráčkovou dokonce testovali na drogy

Foto: Wikipedia - volné dílo

Popisek: Hraniční kámen – hranice mezi Českou republikou a Německem

Čeští občané se tento týden konečně dočkali zprávy, že bude posílena ochrana našich hranic. Ministr vnitra to přislíbil kvůli obavám, že by k nám mohli ze sousedních států přicházet uprchlíci, kteří v nich nezískali právo na azyl. Když jsme se ale byli na západní hranici podívat, jak posílená ochrana vypadá, dočkali jsme se velkého překvapení. Zatímco směrem k nám nikdo hranice nehlídal, na opačné straně do Německa tamější příhraniční policie přísně kontrolovala české občany.

Není žádným tajemstvím, že mnoho imigrantů je ubytováváno v samotné blízkosti našich hranic, například v Klingenthalu. To samé platí i o menších městech například v Bavorsku a Sasku. Sami jsme se o tom mnohokrát přesvědčili. Vzhledem k tomu, že hranice nejsou hlídané, je možný pohyb imigrantů po Evropě naprosto bezproblémový a nelze se divit, že se našim vstřícným německým sousedům desítky tisíc uprchlíků vypařily a policie vůbec netuší, kde jsou.

Přísná kontrola, jenže…

V souvislosti s tím nás zajímalo, jak jsou hlídány naše západní hranice. A tak jsme vyjeli do Saska. Na hraničním přechodu v Božím Daru jsme již zdálky viděli, že policejní dodávka staví auta s českou poznávací značkou. Před námi kontrovali starší pár, muž dokonce musel vystoupit z auta. Také na nás čekal chlapík, který naše auto zastavil pomocí plácačky. Velmi podrobně prohlížel naše doklady, až jsme se zalekli, zda je máme v pořádku. Jeho přístup byl dosti odměřený, necítili jsme se vůbec dobře. S velkým překvapením jsme mezitím sledovali, jak přes hranice jezdí z německé strany jedno auto za druhým včetně autobusů, ale nikdo je nekontroloval, i když právě ten den se v Sasku konala velká razie proti vyznavačům islámu! Navíc jsme zjistili, že čeští policisté na hranicích se Saskem nebyli vůbec přítomni.

Na každém rohu mladíci s telefony

A další překvapení nás čekalo v prvním větším městě, v Annabergu. Když jsme zde byli loni, potkat imigranta bylo velmi vzácné. Nyní ale na náměstí postávali na každém rohu mladíci tmavé pleti, kteří neustále telefonovali. Nápadné také bylo, že měli na zádech batohy. Pokud jsme na ulici vůbec potkali ženu, tak zahalenou muslimku s kočárkem. Jinak bylo centrum téměř vylidněné, ta tam byla někdejší idylka na malebném náměstí s kavárnami a cukrárnami, jak jsme ji zde zažili v minulosti. Poté co kancléřka Merkelová v návaznosti na sérii útoků v Bavorsku prohlásila, že učiní vše pro ochranu obyvatel, logicky jsme předpokládali zvýšenou přítomnost policie v ulicích. Za celé odpoledne jsme však žádného policistu nikde neviděli.

Pozitivní Helena

Do Čech jsme se vraceli s podivným pocitem, že jsou v Německu více kontrolováni turisté z Čech, než svobodně se pohybující imigranti, nezřídka s falešnými doklady. Ostatně nedávno byla v této zemi podrobena přísné kontrole téměř sedmdesátiletá Helena Vondráčková. Cestou na Rujanu ji zastavili policisté, a musela dokonce absolvovat test na přítomnost drog. Nakonec se ale ukázalo, že pozitivní nález způsobila konopná mast, kterou používá. Sama zpěvačka se poté novinářům svěřila, že když ji na odpočívadle obklíčila desítka mužů v policejních uniformách, hrozně se bála, že skončí ve vězení.

Čtěte také:

Teroristu nezastaví písničkáři, komici, ani neustále žvanící politici. Jak se tedy může 'normální' člověk bránit? Internetem koluje názorný návod, jak na to

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová