Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vědeckotechnický tygr, co vyrostl na západě Čech? Ne, jen obří šméčko s evropskými dotacemi v dostatečně odlehlém a chudém regionu. Přečtěte si, jak čeští kulišáci oblafli EU

06.05.2016
Vědeckotechnický tygr, co vyrostl na západě Čech? Ne, jen obří šméčko s evropskými dotacemi v dostatečně odlehlém a chudém regionu. Přečtěte si, jak čeští kulišáci oblafli EU

Foto: youtube

Popisek: tento hologram LightGate nevyrobila

Desítky, ne-li stovky milionů především evropských dotací (ovšem rozdělovaných českými úřady) odtekly kamsi do soukromých rukou. To, co z nich mělo vzniknout, zůstalo buď na papíře, nebo z nich vzniklo něco jiného, než se slibovalo, píše magazín Reportér.

Chcete příklad? Jeden za všechny. Stačily tři projekty za osmdesát milionů a zchátralý dům v Nádražní ulici se jako zázrakem proměnil. Z hospody tu vyrostlo technologické centrum společnosti LightGate. V pořadí již druhé, to první je jen pár kilometrů odsud v místě bývalé zemědělské usedlosti. LightGate totiž jede.

3D domácí mazlíčci

„Zavedení velkoplošného trojrozměrného tisku barevných stereogramů“ za třiatřicet milionů podle představitelů firmy přinese do Česka „celosvětově zcela unikátní technologii“, která „nastartuje dosud nevídanou možnost tisku trojrozměrného barevného a částečně pohyblivého“ obrazu – zvěčněnými mazlíčky ve 3D počínaje, přes proměnlivé reklamy a plastickými modely pro armádu konče.

Proč zrovna Ostrov?

Magazín Reportér vyzkoušel, jak funguje tento zatím poslední proplacený nápad společnosti LightGate. I když cena 4 499 korun je poněkud odrazující. Pořízení „stereogramu“ není náročné jenom finančně. Nejprve se musíte telefonicky objednat, přijet do Ostrova a nechat se nasnímat „holokamerou“. Proč zrovna Ostrov? Za “odlehlost a chudobu” regionu totiž bývají body navíc v hodnocení projektu při žádosti o dotace. Stejně jako za sliby o ekonomické návratnosti. U tohoto ostrovského projektu měla být podle dokumentace návratnost přímo ukázková, za dva roky a čtyři měsíce mělo být vše zaplacené. Zdá se ale, že „projekt” jaksi nefachčí. Po měsíci dali redakci Reportéru ze „supertiskárny“ vědět, že se obrázek nepovedl.

Bondovská technologie ve sklepě hospody

Kontroly ovšem nic podezřelého ani závadného neobjevily, samozřejmě. Třípodlažní dům v ostrovské Nádražní ulici koupila LightGate za 2,1 milionu od jiné společnosti stejných majitelů: té nevyšla dotace na linku na výrobu briket z programu rozvoje venkova.Společnost získala dotace nejen na „supertisk“, ale zvlášť dostala i dotaci na rekonstrukci domu. Podle dotačních projektů je totiž dům u nádraží napěchovaný špičkovými technologiemi na vývoj a výrobu bezpečnostních hologramů a již zmíněné trojrozměrné „holografické“ obrazy. K tomu mělo přibýt minimálně osm nových zaměstnanců, tisk ve 3D měl jet na dvě směny a roční tržby z pohyblivých obrázků už měly dnes být nad třicetimilionovou hranicí.

A do třetice dotace

Do domu v Nádražní ulici ovšem dorazila ještě jedna neviditelná dotace – na vývoj hologramů a jejich raznic. Obecně platí, že než se v tiskárně vylisuje stříbrný plíšek zabezpečující různé ceniny před paděláním, musí se vytvořit jeho obraz (takzvaný master hologram) a raznice. K této výrobě je potřeba klid, čisté prostředí jako v laboratoři, vyškolení lidé a spousta drahých přístrojů. Pro Ostrov na to byl schválen projekt celkem za dvaatřicet milionů, šedesát procent z této částky tvořily dotace.

Výroba dřív než továrna?

Nastal však jeden problém – dotace připlula moc brzy a přístroje by nebylo kam umístit. Petr Kalčic, člen představenstva LightGate a také soudní znalec v oboru holografie, technologicky náročný projekt za 32 milionů nejprve v žádosti o dotaci nasměroval do svého rodinného domu. Projekt se pak podle dokumentace přesunul přímo do pivnice, tedy provozovny v Nádražní ulici v Ostrově. Zde měl být, jak vyplývá z dokumentů, projekt na výrobu raznic pro hologramy hotový a připravený k proplacení v polovině roku 2012. V té době přitom dům čekal na kompletní rekonstrukci – kolaudace proběhla až v roce 2013.

Snové tržby versus realita

Za půlroční období 2012 zde přitom vykázala společnost LightGate ve zprávách pro dotační úředníky výrobu s přidanou hodnotou (rozdílem mezi výkony a náklady na výrobu) 2,7 milionu korun, v roce 2013 již 4,3 milionu. A jaká je realita? Dům je v podstatě liduprázdný. Část přízemí je k pronájmu. V prvním patře je kosmetika, manikúra a pedikúra. Kosmetička má v domě i byt. Podle potřeby dojíždí z Karlových Varů kvůli výrobě „stereogramů“ fotograf, jeden asi ze tří čtyř zaměstnanců, které LightGate nyní má. V prvním patře je skromně zařízené fotografické studio. Cena z výběrového řízení: 1,1 milionu bez daně.

Na papíře skvělé, ale...

O údajné výrobě raznic v Ostrově nic netuší ani úřady. Není popsaná v dokumentaci k rekonstrukci, nepočítá s ní stavební povolení. V dokumentech, kterými šéfové LightGate dokládají žádosti o dotace, to vypadá, že na Karlovarsku vyrostl vědeckotechnický tygr. Přes deset let výzkumu a vývoje, dlouhodobé kontrakty s firmami z celého světa, vlastní vynálezy, chválí se v pěti proplacených dotačních projektech v celkové papírové hodnotě za téměř sto padesát milionů korun z let 2009 až 2014.

Proplácíme vše

K proplacení dotace stačilo málo. Jedním z podkladů měl být „nezávislý expertní posudek“. Stačil starý protokol o zkoušce vzorků. Žádné živé patenty, na jejichž základě by probíhala nějaká masová výroba, LightGate nemá. Ani „holografická destruktivní páska s velmi širokým využitím v oblasti obalovin“, kterou dává firma v dokumentech kolem dotací za příklad vývoje z vlastních peněz, neexistuje.

Vnucuje se neodbytná otázka: Čte vůbec někdo ty dotační projekty, ověřuje si jejich skutečný přínos? Zjišťuje, že za desítky milionů skutečně vzniklo, co mělo? Praxe je podle kontrolora dotací taková, že každý aspoň trochu smysluplný projekt v nejchudších regionech projde už jen kvůli nastaveným měřítkům.

Kocourkov nebo divoký Východ?

Jeden z příjemců dotací uvádí příklad ze života: „Přišel k nám kontrolor, pustím mu stroj a on byl úplně nadšený. Vám to funguje! volal. Ale počkejte, to není všechno, odpovídám a chci ukázat další věci. Ne, to stačí, funguje to. Já jedu teď od projektu… tam byl dálkový přenos dat, ale místo toho jsem viděl posílat vzkazy z domu do domu na šňůře od prádla. Ale příkaz zněl jasně: Proplácet.“ Kocourkov nebo divoký Východ?

Nikdo s tím problém neměl, tak co

Magazín Reportér zaslal spolumajitelům společnosti konkrétní otázky k dotacím i financím firmy. Luděk Polášek a Petr Kalčic tvořící představenstvo LightGate, a. s., jen uvedli: „Chtěli bychom podotknout, že naše EU projekty byly kontrolovány CzechInvestem, ministerstvem průmyslu a obchodu, ministerstvem financí a finančním úřadem. Vždy bez nedostatků.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.  

 

 

Vložil: Lucie Kolouchová