Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Spasí prezident lázně, nebo spíš lázně prezidenta? Pořádně zaskočený Miloš Zeman, tentokrát z Kačenky. A vystřídají Číňané ruské investory a pacienty?

09.03.2016
Spasí prezident lázně, nebo spíš lázně prezidenta? Pořádně zaskočený Miloš Zeman, tentokrát z Kačenky. A vystřídají Číňané ruské investory a pacienty?

Autor: Facebook

Popisek: Fotografie z návštěvy Karlovarského kraje se vzápětí objevily na prezidentově Facebooku

Ve středu skončil třídenní pobyt prezidenta Miloše Zemana v Karlovarském kraji. Opět si odvezl spoustu dojmů ze setkání s obyvateli regionu a také množství zajímavých darů. Některé z nich zaplní pověstnou místnost na Pražském hradě, jiné hlavě státu jistě přijdou vhod. Zatím patrně nejoriginálnější dárek dostal Zeman od zaměstnanců Františkových Lázní, kteří mu věnovali dvoumetrovou bílou loď, nazvanou Kačenka. Zaskočený prezident přiznal, že něco takového ještě nikdy nedostal. Neméně originální byla ručně malovaná pravoslavná ikona, kterou mu zase osobně předal ruský podnikatel.

Patrně nejužitečnější a nejsmysluplnější byl další dar v podobě poukazu na lázeňskou léčbu. Vzhledem k tomu, že hlava státu trpí těžkou cukrovkou a má potíže s chůzí, je léčba v lázních vůbec tím nejlepším, co může výrazně pomoci. A poněkud překvapivé je, že se k lázeňskému pobytu ve zdejších proslulých sanatoriích prezident ještě neuchýlil. Pravidelně tak činili jeho předchůdci, od T. G. Masaryka až  po Václava Havla. Jejich léčivé pobyty připomínají zdejší hotely, pamětní desky i sochy. Po Masarykovi je v Karlových Varech pojmenována hlavní třída, přítomnost Václava Havla zase evokuje jeho Lavička v blízkosti Císařských lázní. S ohledem na fakt, že se ve Františkových Lázních léčí i polyfunkční neuropatie, která prezidenta hodně trápí, není prý vyloučeno, že darovaný poukaz využije.

Prezident a Kačenka

Prezident a Kačenka

Číňané do Kyselky?

K problematice lázeňství se Miloš Zeman během návštěvy kraje vyjadřoval již několikrát. Jednak v souvislosti se zanedbanými památkami, například Císařskými lázněmi, jednak s ohledem na klesající návštěvnost rusky hovořící klientely. Prezident se na tiskové konferenci nechal slyšet, že by regionu mohli pomoci investoři z Číny, on sám o tom chce hovořit při březnové návštěvě čínského prezidenta v Praze a firmy, které již investovaly v Praze, hodlá nasměrovat například na zchátralé lázně Kyselka. „Až přijedu do Karlovarského kraje za rok, řeknu vám, jestli se tato operace podařila, nebo jestli pacient zemřel,“ vtipkoval dobře naladěný prezident. Vyvrátil také obavy zaměstnanců lázní, že by se snad museli učit čínsky. Podle něj bude na léčení jezdit střední třída, která ovládá angličtinu.

Pomalu ale jistě...

Připomeňme, že kdysi proslulé lázně Kyselka jsou v katastrofálním stavu. Snahu o jejich vzkříšení komplikuje fakt, že se na ní podílejí dva znesvářené tábory. Na straně jedné Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví v ČR a na straně druhé obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka. Díky této společnosti již byly opraveny některé unikátní objekty, v současné době se například rekonstruuje slavná Mattoniho vila. Pomalu ale jistě se tedy Kyselka vzpamatovává a je otázkou, zda zde vůbec budou mít čínští investoři co opravovat, vzhledem k tomu, že většina zdejších objektů má již své soukromé vlastníky. Patrně mnohem víc zdejším lázním prospěje zápis na seznam památek Unesco.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace