Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Spasí prezident lázně, nebo spíš lázně prezidenta? Pořádně zaskočený Miloš Zeman, tentokrát z Kačenky. A vystřídají Číňané ruské investory a pacienty?

09.03.2016
Spasí prezident lázně, nebo spíš lázně prezidenta? Pořádně zaskočený Miloš Zeman, tentokrát z Kačenky. A vystřídají Číňané ruské investory a pacienty?

Foto: Facebook

Popisek: Fotografie z návštěvy Karlovarského kraje se vzápětí objevily na prezidentově Facebooku

Ve středu skončil třídenní pobyt prezidenta Miloše Zemana v Karlovarském kraji. Opět si odvezl spoustu dojmů ze setkání s obyvateli regionu a také množství zajímavých darů. Některé z nich zaplní pověstnou místnost na Pražském hradě, jiné hlavě státu jistě přijdou vhod. Zatím patrně nejoriginálnější dárek dostal Zeman od zaměstnanců Františkových Lázní, kteří mu věnovali dvoumetrovou bílou loď, nazvanou Kačenka. Zaskočený prezident přiznal, že něco takového ještě nikdy nedostal. Neméně originální byla ručně malovaná pravoslavná ikona, kterou mu zase osobně předal ruský podnikatel.

Patrně nejužitečnější a nejsmysluplnější byl další dar v podobě poukazu na lázeňskou léčbu. Vzhledem k tomu, že hlava státu trpí těžkou cukrovkou a má potíže s chůzí, je léčba v lázních vůbec tím nejlepším, co může výrazně pomoci. A poněkud překvapivé je, že se k lázeňskému pobytu ve zdejších proslulých sanatoriích prezident ještě neuchýlil. Pravidelně tak činili jeho předchůdci, od T. G. Masaryka až  po Václava Havla. Jejich léčivé pobyty připomínají zdejší hotely, pamětní desky i sochy. Po Masarykovi je v Karlových Varech pojmenována hlavní třída, přítomnost Václava Havla zase evokuje jeho Lavička v blízkosti Císařských lázní. S ohledem na fakt, že se ve Františkových Lázních léčí i polyfunkční neuropatie, která prezidenta hodně trápí, není prý vyloučeno, že darovaný poukaz využije.

Prezident a Kačenka

Prezident a Kačenka

Číňané do Kyselky?

K problematice lázeňství se Miloš Zeman během návštěvy kraje vyjadřoval již několikrát. Jednak v souvislosti se zanedbanými památkami, například Císařskými lázněmi, jednak s ohledem na klesající návštěvnost rusky hovořící klientely. Prezident se na tiskové konferenci nechal slyšet, že by regionu mohli pomoci investoři z Číny, on sám o tom chce hovořit při březnové návštěvě čínského prezidenta v Praze a firmy, které již investovaly v Praze, hodlá nasměrovat například na zchátralé lázně Kyselka. „Až přijedu do Karlovarského kraje za rok, řeknu vám, jestli se tato operace podařila, nebo jestli pacient zemřel,“ vtipkoval dobře naladěný prezident. Vyvrátil také obavy zaměstnanců lázní, že by se snad museli učit čínsky. Podle něj bude na léčení jezdit střední třída, která ovládá angličtinu.

Pomalu ale jistě...

Připomeňme, že kdysi proslulé lázně Kyselka jsou v katastrofálním stavu. Snahu o jejich vzkříšení komplikuje fakt, že se na ní podílejí dva znesvářené tábory. Na straně jedné Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví v ČR a na straně druhé obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka. Díky této společnosti již byly opraveny některé unikátní objekty, v současné době se například rekonstruuje slavná Mattoniho vila. Pomalu ale jistě se tedy Kyselka vzpamatovává a je otázkou, zda zde vůbec budou mít čínští investoři co opravovat, vzhledem k tomu, že většina zdejších objektů má již své soukromé vlastníky. Patrně mnohem víc zdejším lázním prospěje zápis na seznam památek Unesco.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová