Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pošta pro tebe? Spíš horor pro zaměstnance i zákazníky. Dokument mapuje absurdní praktiky státní firmy. Důležitější než kvalitní služby je prodej veteše

04.02.2016
Pošta pro tebe? Spíš horor pro zaměstnance i zákazníky. Dokument mapuje absurdní praktiky státní firmy. Důležitější než kvalitní služby je prodej veteše

Foto: ČT

Popisek: Česká pošta, ilustrační foto

Televize Stream.cz upozornila na zvláštní praktiky, odehrávající se za přepážkami státního podniku Česká pošta. Namísto toho, aby pošta poskytovala bezvadné služby, které jsou jejím hlavním posláním, zaměřuje se na různé vedlejší aktivity a podle toho také odměňuje své zaměstnance. Ti jsou pak prý nuceni k absurdním podvodům.

Z reportáže Jana Tuny, nazvané Pošta pro tebe?,  vyplývá, že na výplatu zaměstnanců vůbec nemá vliv, kolik odbaví zákazníků, posílajících dopisy či balíky, ale kolik prodají losů, stavebního spoření,  pojištění, osobních účtů a dalšího doplňkového sortimentu. Například hraček, knížek, ozdob, aroma stromečků  a různé další „veteše“  (jak ji nazývají samotní zaměstnanci). Aby zaměstnanci splnili plán, kupují si losy sami a uzavírají několik účtů, které neustále znovu zakládají nebo ruší a mezi sebou si posílají peníze. Na ty je na poště zřízen speciální černý fond, do něhož   vkládají své úspory. Pokud nesplní předepsaný plán, není jim prodloužena pracovní smlouva. První tři roky mají totiž smlouvu na dobu určitou. Navíc vedení podniku prý podřízené tajně kontroluje, zda vedlejší produkty nabízejí. Do absurdní komedie jsou také zapojeni příbuzní, rovněž oni uzavírají další účty nebo pojistky, které vůbec nepotřebují.  

Místo přepážek PostShopy

To, že zaslání listovních zásilek a balíků patrně není prioritou České pošty dokazuje i trend z poslední doby. Zatímco na většině poboček je nedostatek přepážek, a proto se zde tvoří fronty, místo toho, aby byly vybudovány další, vznikají tzv. „PostShopy“. Zde se kromě novin a časopisů prodává ona veteš. Na hlavní poště v Karlových Varech se zase fronty tvoří z dalšího důvodu.  Zahraniční klienti si odtud posílají domů balíky, přičemž za odeslání platí  až několik tisíc korun. Pracovnice pošty jim proto dlouze a přeochotně vysvětlují, jak mají balík poslat a zabalit, vybaví je krabicemi, nůžkami a lepicími páskami. Běžný zákazník, stojící dlouhé minuty ve frontě, který je zvyklý přijít již se zabaleným a nadepsaným balíkem, musí navíc neustále poslouchat nepříjemný zvuk, které způsobuje omotávání balíků plastovými lepicími páskami. A čekat a čekat a čekat, až si zahraniční VIP klient vyřeší svoje záležitosti. Namísto toho, aby vedení pošty zřídilo další přepážky na odbavení balíků, část jich zrušilo právě kvůli vybudování PostShopu. 

Pošta pro koho?

Požádali jsme samozřejmě o vysvětlení těchto praktik vedení České pošty. Na náš písemný dotaz nikdo neodpověděl. Tiskový mluvčí České pošty Matyáš Vitík, který vystoupil v dalším díle pořadu televize Stream.cz, nazvaném Pošta pro koho?, se nijak nesnažil tvrzení zaměstnanců vyvrátit. Na otázku, zda si je vedení pošty  uvědomuje, že zaměstnanci  jsou nuceni uzavírat smlouvy sami se sebou nebo svými příbuznými, Vitík odpověděl, že nezaznamenali žádné masivní stížnosti na tyto povinnosti. „Kromě toho, že jsou „přepážkáři“, tak mají v rámci smlouvy stanoveno, že musí vykonávat obchodní činnost,“ vysvětloval. Může se prý ale stát, že lidé, kteří nejsou úspěšní,  nebo je to pro ně pohodlnější, uzavírají smlouvy se svými příbuznými. Zdůraznil také, že vše, co Česká pošta koná, je v souladu se zákonem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová