Válka lázní. Jde o prestiž a velké peníze. Konkurence lobbuje jen ve svůj vlastní prospěch, i proti partnerům. Uspěje ‘slet dortů‘?
06.01.2016
Foto: savoywestend.cz
Popisek: Karlovarský hotel Savoy Westend je nejkrásnější lázeňský resort v České republice
Již několik let usiluje šestnáct evropských lázeňských měst o zápis na prestižní seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Kvůli zvýšení šancí dokonce spojily své síly. Nyní to ale vypadá, že z nich uspějí jen někteří, z českých například pouze Karlovy Vary a Mariánské Lázně. Z navrhovaného seznamu dokonce vypadla tak slavná místa, jakými jsou rakouský Baden a Bad Ischl nebo německý Wiesbaden.
Dá se očekávat, že si to představitelé lázeňských měst, která byla z předběžného seznamu vyškrtnuta, rozhodně nenechají líbit a budou se snažit dostat na seznam UNESCO za každou cenu. Jde totiž nejen o lepší značku, ale také o velké peníze. Vedení Karlových Varů se například tímto způsobem snaží oživit cestovní ruch, který mimo jiné poznamenal velmi citelný pokles ruské klientely. Chce tak kromě tradičních lázeňských hostů nalákat i turisty z celého světa, kteří jezdí především za památkami. A právě zápis na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví je zárukou největší ochrany památek. Karlovy Vary jich mají požehnaně a pozornost chtějí zaměřit také například na zdejší, dosud opomíjené unikátní vily. Nezanedbatelná je rovněž možnost získat vyšší dotace. Marketingový efekt přináší už samotný fakt, že Vary na zápis do seznamu UNESCO kandidují.
Karlovarský paradox
Je přitom paradoxem, že někdejší vedení Varů se tomu naopak snažilo zabránit, především z obavy, že by přísná pravidla mohla zakonzervovat současný stav a ohrozit stavební boom ve městě. Jejich rozhodování mělo na historické centrum města fatální dopad, zdejší slavný ‘slet dortů‘ začala před několika lety ohrožovat bezohledná výstavba nových hotelů a bytových domů, které dnes navíc zejí prázdnotou. A tato skutečnost by mohla ve finále Karlovy Vary o vysněný zápis připravit. Inspektoři této mezinárodní instituce totiž kandidáty na zápis tajně navštěvují a zjišťují, zda nedochází k nějakým závažným zásahům do památkových objektů, či dokonce k jejich bourání. A právě to se ve Varech dost často děje, i když současné vedení magistrátu porušení pravidel památkové ochrany tvrdě trestá. Péči o památky má naštěstí na starosti náměstek Jiří Klsák (KOA), známý karlovarský archeolog a ochránce zdejší architektury.
Ohrožený sen
Hrozí, že tento karlovarský ‘vroubek‘ by snadno mohla zneužít konkurence dalších kandidátských měst na zápis do seznamu, která tvrdě lobbuje za své zájmy. Senátor Jan Horník, jenž se také angažuje v úsilí, aby na seznam UNESCO byla zapsána města tzv. Lázeňského trojúhelníku, se nedávno nechal slyšet, že německá strana se snaží, aby se na elitní seznam dostaly jen slavné lázně Baden-Baden, především kvůli byznysu. Vedení Baden- Badenu o zápis usiluje již od roku 2009 a za tímto účelem mimo jiné zřídilo i speciální webové stránky. Není od věci připomenout, že právě Baden-Baden je partnerským městem Karlových Varů a obě světově proslulé lázeňské destinace mají mnoho společného. Kromě úžasné historie a zachovalé architektury například také ohromnou oblibu ruské klientely. Ta si Baden- Baden oblíbila ještě více než ve Vary.
Taktika, která nevyšla
Je zajímavé, že představitelé evropských lázeňských měst zvolili společnou taktiku a domluvili se, že o zápis budou usilovat společně. Vycházeli totiž z předpokladu, že tak mají větší šanci na úspěch. To se ale zatím nepotvrdilo, a nyní se naopak snaží bojovat především každý sám za sebe. Jak to nakonec dopadne, se dozvíme nejdříve v roce 2017.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Adéla Hofmanová