Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Miliardy se prostě vypařily. Jeden z největších dotačních skandálů zdaleka neskončil, policie pokračuje ve vyšetřování a politici se třesou strachy

18.12.2015
Miliardy se prostě vypařily. Jeden z největších dotačních skandálů zdaleka neskončil, policie pokračuje ve vyšetřování a politici se třesou strachy

Foto: ROP

Popisek: Jednání ROP

I když už se mohlo zdát, že si aktéři rozdělování miliardových dotací Regionálního operačního programu Severozápad mohou konečně oddychnout, opak je pravdou. V pondělí totiž policie prohledala kanceláře a byt bývalého šéfa Regionální rady Petra Navrátila, který je nyní chebským starostou. Ani on, ani mluvčí policie, k zásahu nic bližšího neprozradili. Ale v kraji, korupcí nechvalně proslulém, se šušká, že začali mluvit lidé, kteří jsou kvůli netransparentnímu rozdělování dotací již obviněni nebo za mřížemi.

Bilance rozdělování dotací v rámci ROP Severozápad snad nemohla být ostudnější. Kontrolní orgány ministerstva financí  i Evropské komise konstatovaly, že nalezly chyby ve všech pětatřiceti případech a že řada projektů byla přidělena neprůhledným způsobem. Následně na to byly stanoveny sankce a pokuty ve výši dvě a půl miliardy korun, které měly společně uhradit Karlovarský a Ústecký kraj. Mnohem horší však je, že způsob rozdělování dotací začala vyšetřovat policie a činí tak dodnes.  Vůbec poprvé zasahovala  v sídle Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad  před čtyřmi lety. Ve vazbě poté skončilo pět osob, obviněných z korupce,  mimo jiné Petr Kušnierz, bývalý ředitel úřadu. Ten byl již v roce 2013 pravomocně odsouzen na pět let za korupci a zneužití pravomoci. 

Také hejtman!

Loni bylo obviněno dalších pět bývalých nebo současných zaměstnanců ROP, včetně bývalého ústeckého hejtmana a předsedy výboru  Regionální rady Jiřího Šulce (ODS). A právě v souvislosti s tím je možné, že se nyní policie zajímá i o současného místopředsedu Regionální rady  Petra Navrátila (ČSSD), který  předtím vykonával funkci jejího předsedy. Obviněn zatím nebyl, podle jeho sdělení se  policie zajímá o starší projekty. Jinak je na informace skoupý a tvrdí, že musel podepsat mlčenlivost.  Prozradil pouze, že si členové Útvaru pro odhalování  organizovaného zločinu odnesli několik dokumentů. Mluvčí útvaru Pavel Hanták policejní zásah jako vždy odmítl komentovat. 

Vypařené miliardy?

ROP Severozápad stačil během své existence rozdělit dotace ve výši  sedmnácti miliard korun, které získalo téměř devět příjemců. Nejvíce z nich bylo využito na regeneraci a rozvoj měst a na rekonstrukce silnic. Předmětem časté kritiky se ale stala skutečnost, že mnohamilionové dotace získali majitelé luxusních hotelů, provozovatelé skiareálů nebo  golfových hřišť a především lidé s vazbami na členy dotačního úřadu. Protikorupční organizace a nadace v této souvislosti upozornily  na existenci mnoha klientelistických sítí. Známý karlovarský opoziční politik Jiří Kotek (Alternativa) kvůli tomu loni rezignoval na svoji funkci ve Výboru  Regionální rady ROP. Podle něj se stále nedaří zabránit korupčnímu jednání při rozdělování evropských dotací, a tak se z nich „vypařilo několik miliard“.

Jak celý skandál kolem ROP Severozápad dopadne, zatím nikdo netuší. Jisté však je, že se zdejší politici, kteří byli do přidělování dotací zapleteni,  třesou strachy. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                         

Vložil: Adéla Hofmanová