Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Bývalý prominentní člen ČSSD si stěžuje na Sobotku. Jde o mediální lynč, nebo má poslanec Novotný nakonec pravdu?

12.12.2015
Bývalý prominentní člen ČSSD si stěžuje na Sobotku. Jde o mediální lynč, nebo má poslanec Novotný nakonec pravdu?

Autor: Stránky politika

Popisek: Bohuslav Sobotka

Další ostrý střet mezi bývalým karlovarským hejtmanem Josefem Novotným a jeho někdejšími stranickými „přáteli“ vyvolala jeho kritika návrhu zákona o silničních známkách. Ten měla sněmovna na programu již třikrát, ale nakonec prý vždy upřednostnila vládní předlohy. Novotný je totiž považován za duchovního otce zákona, jímž chtěl dosáhnout toho, aby v kraji platily levnější dálniční známky.

Kritika bývalého hejtmana, který loni rezignoval nejen na svoji funkci, ale nedávno i na členství v ČSSD, naštvala  současné vedení strany v kraji.  Reagovalo na ni ostrým prohlášením, v němž se postavilo na stranu  nejvyššího stranického šéfa Bohuslava Sobotky a Novotného výroky v médiích označilo za  účelové mediální lynčování. Podle nich prý premiér Sobotka řeší výstavbu rychlostní silnice R6 velice intenzivně.

Zapojil i Merkelovou

Jako příklad uvádí řešení problémů při směňování  pozemků, které jsou důležité pro budování staveb ve veřejném zájmu. Po více než půlročním apelování poslankyně Markéty Wernerové (ČSSD) vyvolal premiér jednání, na které pozval ministra dopravy, generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic  a starosty obcí dotčených výstavbou. Výsledkem tohoto jednání je návrh zákonné úpravy, která tyto problémy řeší a měla  by nabýt účinnosti v roce 2016. Při premiérově návštěvě Karlovarského kraje také vznikla iniciativa, směřující k uzavření memoranda mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo. Jejím cílem je napojit rychlostní silnici R6 na evropskou dálniční síť. Návrh tohoto memoranda dokonce vezl premiér Sobotka na jednání s německou kancléřkou  Angelou Merkelovou.

Kritika Sobotky

Jenže bývalý hejtman nekritizuje  samotnou výstavbu rychlostní silnice R6, která už se táhne celá léta, ale to, že stále není přijata  novela zákona o silničních známkách. Ten prý měla sněmovna na programu již třikrát, ale nakonec vždy upřednostnila vládní zákony. „Pan premiér se k této iniciativě  postavil negativně,“ uvedl Novotný v rozhovoru pro iDnes.cz. A právě tato slova rozpoutala další mediální přestřelku.  „Vyjadřujeme lítost nad postojem poslance Josefa Novotného vůči premiéru Bohuslavu Sobotkovi v souvislosti s novelou zákona o pozemních komunikacích, která by měla zavést regionální dálniční známky. Karlovarský kraj předložil  sněmovně  tento návrh se záměrem ulehčit situaci občanům regionu do doby, než bude dokončena výstavba R6 směrem k hlavnímu městu Praze,“ uvedl v prohlášení předseda krajského výboru ČSSD v Karlovarském kraji Petr Navrátil.  Jako někdejší náměstek hejtmana pro oblast dopravy je o celé záležitosti  podrobně informován.

Tak ano, nebo ne?

Jenže Navrátil na straně druhé potvrzuje, že se vláda  na doporučení ministerstva dopravy staví k tomuto návrhu skutečně negativně. A to kvůli „nekoncepčnosti a  nesystémovosti", jak uvádí ve své zprávě. Podle jejího stanoviska jsou veškeré prostředky, vybrané z poplatků za dálniční známky, použity na výstavbu, opravu či údržbu pozemních komunikací. Legislativní rada vlády nedoporučila krajský návrh ke schválení z důvodu jeho nesouladu s platnou legislativou. „Uvědomujeme si, že premiér České republiky respektuje a hájí stanoviska kompetentních ministrů, na kterých se Vláda ČR shodla, což je jeho povinností,“ dodává Navrátil.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace