Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bývalý prominentní člen ČSSD si stěžuje na Sobotku. Jde o mediální lynč, nebo má poslanec Novotný nakonec pravdu?

12.12.2015
Bývalý prominentní člen ČSSD si stěžuje na Sobotku. Jde o mediální lynč, nebo má poslanec Novotný nakonec pravdu?

Foto: Stránky politika

Popisek: Bohuslav Sobotka

Další ostrý střet mezi bývalým karlovarským hejtmanem Josefem Novotným a jeho někdejšími stranickými „přáteli“ vyvolala jeho kritika návrhu zákona o silničních známkách. Ten měla sněmovna na programu již třikrát, ale nakonec prý vždy upřednostnila vládní předlohy. Novotný je totiž považován za duchovního otce zákona, jímž chtěl dosáhnout toho, aby v kraji platily levnější dálniční známky.

Kritika bývalého hejtmana, který loni rezignoval nejen na svoji funkci, ale nedávno i na členství v ČSSD, naštvala  současné vedení strany v kraji.  Reagovalo na ni ostrým prohlášením, v němž se postavilo na stranu  nejvyššího stranického šéfa Bohuslava Sobotky a Novotného výroky v médiích označilo za  účelové mediální lynčování. Podle nich prý premiér Sobotka řeší výstavbu rychlostní silnice R6 velice intenzivně.

Zapojil i Merkelovou

Jako příklad uvádí řešení problémů při směňování  pozemků, které jsou důležité pro budování staveb ve veřejném zájmu. Po více než půlročním apelování poslankyně Markéty Wernerové (ČSSD) vyvolal premiér jednání, na které pozval ministra dopravy, generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic  a starosty obcí dotčených výstavbou. Výsledkem tohoto jednání je návrh zákonné úpravy, která tyto problémy řeší a měla  by nabýt účinnosti v roce 2016. Při premiérově návštěvě Karlovarského kraje také vznikla iniciativa, směřující k uzavření memoranda mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo. Jejím cílem je napojit rychlostní silnici R6 na evropskou dálniční síť. Návrh tohoto memoranda dokonce vezl premiér Sobotka na jednání s německou kancléřkou  Angelou Merkelovou.

Kritika Sobotky

Jenže bývalý hejtman nekritizuje  samotnou výstavbu rychlostní silnice R6, která už se táhne celá léta, ale to, že stále není přijata  novela zákona o silničních známkách. Ten prý měla sněmovna na programu již třikrát, ale nakonec vždy upřednostnila vládní zákony. „Pan premiér se k této iniciativě  postavil negativně,“ uvedl Novotný v rozhovoru pro iDnes.cz. A právě tato slova rozpoutala další mediální přestřelku.  „Vyjadřujeme lítost nad postojem poslance Josefa Novotného vůči premiéru Bohuslavu Sobotkovi v souvislosti s novelou zákona o pozemních komunikacích, která by měla zavést regionální dálniční známky. Karlovarský kraj předložil  sněmovně  tento návrh se záměrem ulehčit situaci občanům regionu do doby, než bude dokončena výstavba R6 směrem k hlavnímu městu Praze,“ uvedl v prohlášení předseda krajského výboru ČSSD v Karlovarském kraji Petr Navrátil.  Jako někdejší náměstek hejtmana pro oblast dopravy je o celé záležitosti  podrobně informován.

Tak ano, nebo ne?

Jenže Navrátil na straně druhé potvrzuje, že se vláda  na doporučení ministerstva dopravy staví k tomuto návrhu skutečně negativně. A to kvůli „nekoncepčnosti a  nesystémovosti", jak uvádí ve své zprávě. Podle jejího stanoviska jsou veškeré prostředky, vybrané z poplatků za dálniční známky, použity na výstavbu, opravu či údržbu pozemních komunikací. Legislativní rada vlády nedoporučila krajský návrh ke schválení z důvodu jeho nesouladu s platnou legislativou. „Uvědomujeme si, že premiér České republiky respektuje a hájí stanoviska kompetentních ministrů, na kterých se Vláda ČR shodla, což je jeho povinností,“ dodává Navrátil.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace