Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nové vánoční trhy ve Varech pokračují starým způsobem pokus - omyl. Akorát stojí stále víc. Zachrání je primátorská zelňačka a náměstkův hrníček?

02.12.2015
Nové vánoční trhy ve Varech pokračují starým způsobem pokus - omyl. Akorát stojí stále víc.  Zachrání je primátorská zelňačka a náměstkův hrníček?

Foto: Město Cheb

Popisek: Chebské vánoční trhy jsou považovány právem za nejkrásnější v celém Karlovarském kraji.

Letošní vánoční trhy se po každoroční kritice pokusili karlovarští radní pojednat nově. A tak je rovnou nazvali Nové vánoční trhy. Ale výsledek je přinejmenším rozpačitý. Jejich dějištěm se totiž stalo ostudné tržiště před obřím hotelem Thermal. Domácí i zahraniční návštěvníky zde čeká jakýsi mišmaš, více připomínající lunapark než atmosféru nejkrásnějších svátků v roce.

Pořadatelům  sice nelze upřít snahu, aby trhy byly alespoň trochu stylové, ale pod betonovými kulisami Thermalu se cokoliv typicky vánočního, například malý betlémek, či adventní věnec, beznadějně ztrácí. A  pochybnosti se vznáší i nad tím, že se „nové“ karlovarské vánoční trhy  konají v bezprostřední blízkosti hotelu, zaměřeného na zahraniční  klientelu.  Paradoxně zrovna v době, kdy  v celé zemi  platí zvýšená bezpečností opatření.  Některým návštěvníkům tržiště to na klidu rozhodně nepřidá, tím spíše, že místa s velkou koncentrací osob patří k nejčastějším cílům teroristů. U lázeňského hotelu se také  často pohybují ženy, od hlavy až po paty zahalené do černých hábitů a nikdo netuší, co se pod nimi skrývá. „K Thermalu rozhodně s dětmi nepůjdu,“ odpověděla nám  Šárka  na  otázku, zda se na nové trhy chystá.  „Večer totiž jdeme na rozsvícení vánočního stromu ke školce. Děti tam zpívají koledy a je to moc hezké. Jinak celá rodina jezdíme každý rok na vánoční trhy do Schwarzenbergu. To je opravdová pohádka. A těch dobrot, co tam mají. Bez toho si už advent neumíme představit,“ prozradila nám ještě.  

 

Vánoční trhy nebo lunapark?

Primátorská zelňačka nebo náměstkův hrníček?

Nové vánoční trhy mají za těmi v sousedním  Německu co dohánět nejen v malebností, ale i  prodejním sortimentu. Ten je sice  konečně vánoční, ale stále dosti chudičký, i ve srovnání s tím, jak pestrá a atraktivní je nabídka v běžných obchodech. Kdo navštěvuje  podobné zahraniční  akce s  nepřeberným množstvím vánočních specialit a dalších lákadel, je zde hodně zklamán. Podobné je to s občerstvením. Halušek nevalné kvality, které se v okolí Thermalu prodávají při každé možné příležitosti, už má leckdo doslova po krk. A tak dá možná přednost další novince, „primátorské zelňačce“. Bod k dobru si zaslouží speciální, modrobílý vánoční hrneček. Při propagaci nových trhů se s ním ochotně nechal fotit  náměstek primátora Čestmír Bruštík (ANO), takže jde nejspíše o „náměstkův hrníček“. Podobně pózoval, společně s dalším radním a koordinátory trhů,  pod vánočním stromem.

    

Vánoční trhy a Thermal, to nejde moc dohromady....

Advent je čas klidu, rozjímání a velkého úklidu

Při návštěvě nových karlovarských trhů jsme  zaznamenali také kritiku programu. Jeho dramaturg nejspíše opomenul  skutečnost, že advent je doba ztišení, očekávání a rozjímání. To, že se před Thermalem v době adventních nedělí uskuteční rockové koncerty několika popových hvězd, opět popudilo občany, bydlící v lázeňské čtvrti, kteří si na dunivé produkce u Thermalu stále marně stěžují. Paní  Helena nám popsala, že  chtěla v neděli kolem půl šesté  poslouchat oblíbené adventní koncerty v České televizi, ale  hlasitá hudba zvenčí jí sledování koncertů zcela znemožnila. Místo toho  prý musela  téměř hodinu poslouchat hudbu, kterou nemá ráda. Zároveň se jí nelíbí další věc.  Advent je rovněž obdobím velkého úklidu. „Když jsem dnes nakupovala v centru, všimla jsem si, jaký je tam nepořádek. „To je tedy ostuda. Kdyby raději peníze než na popové hvězdy věnovali na pořádný úklid města,“ postěžovala si nám rozčileně. Na  vánoční trhy už několik let jezdí do Chebu nebo do německého Weidenu. Chebské vánoční trhy jsou považovány za nejkrásnější v celém kraji. A to především díky romantickým kulisám zdejšího historického náměstí a jednotnému stylu, který právě Karlovým Varům u Thermalu tolik chybí.  Možná příště se to konečně podaří.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová