Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jednání zastupitelů se zvrhlo v detektivní vyšetřování. Kdo hradil jejich návštěvu fotbalu v Manchesteru? Cesty politiků stojí miliony, je to krajská CK, říká opozičník

11.11.2015
Jednání zastupitelů se zvrhlo v detektivní vyšetřování. Kdo hradil jejich návštěvu fotbalu v Manchesteru? Cesty politiků stojí miliony, je to krajská CK, říká opozičník

Foto: Manchester United

Popisek: Manchester United, ilustrační foto

Zdánlivě hladký průběh listopadového jednání karlovarských zastupitelů nabral nečekané obrátky. Na program se totiž dostala otázka, zda si někteří radní hradili sami cestu do anglického Manchesteru, kde se mimo jiné zúčastnili utkání zdejšího fotbalového týmu. Poté nastalo detektivní vyšetřování, vedené dokonce i v angličtině.

Toto téma nastolila bývalá náměstkyně Hana Zemanová (Karlovaráci), která byla po volbách ve funkci jen pár měsíců a letos skončila v opozici. Zajímala se o to, zda služební cesta do Manchesteru, kterou  od 30. října do 4. listopadu absolvovali radní Michal Riško (ČSSD)  a Čestmír Bruštík (ANO), i někteří další zastupitelé, byla uhrazena z rozpočtu města, či zda si ji platili sami ze svých prostředků.  Z usnesení rady totiž vyplývá, že byla schválena úhrada letenek, ubytování i diet, aniž byl konkrétněji specifikován účel cesty.  Riško i Bruštík vysvětlili, že byli v Manchesteru, aby zjistili, jak zde funguje  městská doprava. Zemanová se ale  především vyptávala, zda je pravda, že se v rámci této cesty zúčastnili i zápasu zdejšího fotbalového klubu. Zaskočení kolegové ji ujišťovali, že si soukromou část cesty financovali sami a že dodatečně  předloží  vyúčtování. 

Mluvte tady česky!

Poté do střetu vstoupil  opoziční zastupitel Pavel Bouška (Karlovaráci) a anglicky se dotazoval, zda byl na místě nějaký tlumočník, který překládal jednání. Na to v angličtině reagoval primátor Petr Kulhánek (KOA). Zastupitel  Petr Bursík (ODS), který se cesty také zúčastnil, v reakci na to sdělil, že jeden ze členů výpravy dokonale ovládá angličtinu a tudíž prý s překladem nebyl žádný problém. Do napínavé diskuse se zapojila i Věra Bartůňková (KSČM) a  přísně poznamenala, že by zastupitelstvo mělo být vedeno v českém jazyce.  Na přetřes přišla také nedávná návštěva náměstka Jiřího Klsáka (KOA) ve Švédsku. Ten odpověděl, že zde pobýval kvůli návštěvě školek a neabsolvoval v jejím rámci  žádný soukromý program. Ironicky poznamenal, že v  místě, kde pobýval, žádný fotbalový klub nemají. 

Podivné i atraktivní destinace

Další opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa), připomněl, že problém s cestováním  přetrvává celá léta, z magistrátu si prý politici a úředníci vytvořili cestovní kancelář, navštěvují podivné destinace a navazují vesměs nesmyslné a  zbytečné kontakty. Již několikrát je vyzval, aby  jezdili tam, kde mohou pro město udělat něco důležitějšího a ne, aby si na jeho úkor užívali dovolenou. Proto již bylo v roce 2007 přijato usnesení, že zastupitelé musí ze svých zahraničních cest předkládat podrobné písemné zprávy. Karlovarští  politici cestují do zahraničí často, a to i do velmi atraktivních míst, jakými jsou například  Dubaj, Japonsko nebo USA,  Karlovy Vary totiž mají navázány družební kontakty s japonským městem Kusatsu a americkým Carlsbadem. Prakticky každé nové vedení  magistrátu  posléze tato města navštíví a městskou kasu to stojí mnohatisícové částky. 

Krajská CK

Ještě pestřejší jsou cesty krajské politické reprezentace. Ta v posledních letech navštívila například Vietnam, Dubaj, Peking, Irsko, Moskvu. V tomto případě již jdou náklady na tyto cesty do milionů. Největší kritiku opozice vyvolávají návštěvy Číny. Někdejší hejtman Josef Pavel, tehdy člen ODS, navázal v roce 2007 „družbu“ s pekingskou čtvrtí Changping. Loni zase odjela delegace kraje,vedená  hejtmanem Josefem Novotným (ČSSD) na pracovní cestu na Kubu. Týdenní pobyt v slunném Krabiku  zdůvodnila  tím, že  kraj chce pomoci proniknout na zdejší trhy místním firmám. Regionální tisk cestu  komentoval slovy, že si zdejší sociální demokraté z kraje  nejlépe rozumí se  zahraničními komunisty.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová