Jednání zastupitelů se zvrhlo v detektivní vyšetřování. Kdo hradil jejich návštěvu fotbalu v Manchesteru? Cesty politiků stojí miliony, je to krajská CK, říká opozičník
11.11.2015
Foto: Manchester United
Popisek: Manchester United, ilustrační foto
Zdánlivě hladký průběh listopadového jednání karlovarských zastupitelů nabral nečekané obrátky. Na program se totiž dostala otázka, zda si někteří radní hradili sami cestu do anglického Manchesteru, kde se mimo jiné zúčastnili utkání zdejšího fotbalového týmu. Poté nastalo detektivní vyšetřování, vedené dokonce i v angličtině.
Toto téma nastolila bývalá náměstkyně Hana Zemanová (Karlovaráci), která byla po volbách ve funkci jen pár měsíců a letos skončila v opozici. Zajímala se o to, zda služební cesta do Manchesteru, kterou od 30. října do 4. listopadu absolvovali radní Michal Riško (ČSSD) a Čestmír Bruštík (ANO), i někteří další zastupitelé, byla uhrazena z rozpočtu města, či zda si ji platili sami ze svých prostředků. Z usnesení rady totiž vyplývá, že byla schválena úhrada letenek, ubytování i diet, aniž byl konkrétněji specifikován účel cesty. Riško i Bruštík vysvětlili, že byli v Manchesteru, aby zjistili, jak zde funguje městská doprava. Zemanová se ale především vyptávala, zda je pravda, že se v rámci této cesty zúčastnili i zápasu zdejšího fotbalového klubu. Zaskočení kolegové ji ujišťovali, že si soukromou část cesty financovali sami a že dodatečně předloží vyúčtování.
Mluvte tady česky!
Poté do střetu vstoupil opoziční zastupitel Pavel Bouška (Karlovaráci) a anglicky se dotazoval, zda byl na místě nějaký tlumočník, který překládal jednání. Na to v angličtině reagoval primátor Petr Kulhánek (KOA). Zastupitel Petr Bursík (ODS), který se cesty také zúčastnil, v reakci na to sdělil, že jeden ze členů výpravy dokonale ovládá angličtinu a tudíž prý s překladem nebyl žádný problém. Do napínavé diskuse se zapojila i Věra Bartůňková (KSČM) a přísně poznamenala, že by zastupitelstvo mělo být vedeno v českém jazyce. Na přetřes přišla také nedávná návštěva náměstka Jiřího Klsáka (KOA) ve Švédsku. Ten odpověděl, že zde pobýval kvůli návštěvě školek a neabsolvoval v jejím rámci žádný soukromý program. Ironicky poznamenal, že v místě, kde pobýval, žádný fotbalový klub nemají.
Podivné i atraktivní destinace
Další opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa), připomněl, že problém s cestováním přetrvává celá léta, z magistrátu si prý politici a úředníci vytvořili cestovní kancelář, navštěvují podivné destinace a navazují vesměs nesmyslné a zbytečné kontakty. Již několikrát je vyzval, aby jezdili tam, kde mohou pro město udělat něco důležitějšího a ne, aby si na jeho úkor užívali dovolenou. Proto již bylo v roce 2007 přijato usnesení, že zastupitelé musí ze svých zahraničních cest předkládat podrobné písemné zprávy. Karlovarští politici cestují do zahraničí často, a to i do velmi atraktivních míst, jakými jsou například Dubaj, Japonsko nebo USA, Karlovy Vary totiž mají navázány družební kontakty s japonským městem Kusatsu a americkým Carlsbadem. Prakticky každé nové vedení magistrátu posléze tato města navštíví a městskou kasu to stojí mnohatisícové částky.
Krajská CK
Ještě pestřejší jsou cesty krajské politické reprezentace. Ta v posledních letech navštívila například Vietnam, Dubaj, Peking, Irsko, Moskvu. V tomto případě již jdou náklady na tyto cesty do milionů. Největší kritiku opozice vyvolávají návštěvy Číny. Někdejší hejtman Josef Pavel, tehdy člen ODS, navázal v roce 2007 „družbu“ s pekingskou čtvrtí Changping. Loni zase odjela delegace kraje,vedená hejtmanem Josefem Novotným (ČSSD) na pracovní cestu na Kubu. Týdenní pobyt v slunném Krabiku zdůvodnila tím, že kraj chce pomoci proniknout na zdejší trhy místním firmám. Regionální tisk cestu komentoval slovy, že si zdejší sociální demokraté z kraje nejlépe rozumí se zahraničními komunisty.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová