Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stručná, chladná rezignace bývalého hejtmana na členství v ČSSD naznačuje zákulisní intriky a boje při sestavování kandidátek. Jak to v sekretariátu chodí?

19.09.2015
Stručná, chladná rezignace bývalého hejtmana na členství v ČSSD naznačuje zákulisní intriky a boje při sestavování kandidátek. Jak to v sekretariátu chodí?

Foto: Facebook

Popisek: Josef Novotný

Tento týden narušil až překvapivý politický klid v Karlovarském kraji dopis, který rozeslal médiím předseda městského výboru ČSSD v Sokolově Miroslav Čermák. Jeho obsahem byla žádost bývalého karlovarského hejtmana, nyní poslance parlamentu Josefa Novotného, o ukončení členství v ČSSD.

Pouhá jediná věta stačila k tomu, aby až dosud nejvýše postavený člen ČSSD v kraji ukončil svoji ještě donedávna velmi úspěšnou kariéru v této straně. Na stručnou, chladnou rezignaci  reagoval Čermák následovně: „ Dnes jsem jako předseda MO ČSSD Sokolov obdržel rezignaci přítele Josefa Novotného na členství v České straně sociální demokratické k 16. září 2015. Chtěl bych  Josefu Novotnému velmi poděkovat za vykonanou práci pro ČSSD a popřát mu hodně dalších úspěchů v další práci i v osobním životě.“ Pokud by snad slovo přítel u někoho evokovalo dojem, že Novotný a Čermák byli přátelé, připomínáme, že oslovení „přítel“ je běžné u všech členů ČSSD.

Volný pád

Volný pád kdysi jednoho z nejoblíbenějších hejtmanů v Čechách paradoxně nastal v okamžiku, kdy výrazně uspěl ve volbách do poslanecké sněmovny a byl nucen zvolit, kterého ze dvou křesel se vzdá. Zda toho poslaneckého, nebo hejtmanského. Tlaku vedení své strany odolával poměrně dlouho, až nakonec v prosinci loňského roku oznámil svoji rezignaci na post prvního muže kraje.  Kromě  svých sociálně demokratických přátel ale čelil i  komunistům, kteří v Karlovarském kraji vyhráli volby a logicky si nárokovali místo hejtmana. Jenže obratný Novotný to dokázal ustát. Ale pouze do chvíle, kdy bylo jasné, že se bude muset v polovině svého funkčního období své pozice vzdát a uvolnit místo vítězi zákulisní dohody mezi ČSSD a KSČM.

Černé svědomí?

Když loni svoji rezignaci oznámil, vysvětlili to tím, že ztratil podporu svých stranických  kolegů. A zdůrazňoval, že ho v obou funkcích podporovali, ale najednou změnili názor. Napřed ho prý tlačili k tomu, aby měl dva mandáty, i když on sám o to nestál, ale později otočili.

Při svém nynějším odchodu z ČSSD však už žádný důvod neuvedl. Vzápětí ale poskytl rozhovor serveru Idnes.cz, v němž se postavil do pozice oběti: „Byl jsem černým svědomím  některých kolegů,“ uvedl.  Byl prý už znechucen dlouhotrvajícími útoky na svoji osobu ze strany krajského vedení strany. „Naprosto mě diskriminovali,“ řekl rozhořčeně. Přesto, že má zkušenosti z politiky, kolegové ho prý nenominovali ani do jedné krajské komise či výboru. Posteskl si také, že ti, co mu dříve poklonkovali,  na něj dnes  útočí. Konkrétní jméno však odmítl uvést s tím, že to do novin nepatří.

Prásk!

A aby pořádně prásknul dveřmi, neodpustil si poznámku, že se stranu nerozhodl opustit v době, kdy šla ke dnu, jak to udělali politici z jiných stran. V rozhovoru zaútočil také na Čermáka. Tvrdí, že před třemi lety vytvořil nevraživost mezi třemi okresy tím, že chtěl být mermomocí předsedou kraje, což se mu nakonec povedlo. A v době, kdy se začaly sestavovat kandidátky, se prý Čermák sám delegoval do funkce lídra, aniž prošel demokratickým procesem. To ale Čermák rázně popřel s tím, že se teprve kandidátky začínají sestavovat. V kuloárech se šeptá, že si Novotný na pozici lídra myslel sám, ve volbách totiž vždy výrazně uspěl. 

Ani slovo!

Nyní již bývalý hejtman a člen ČSSD zdůraznil, že svoji funkci poslance bude vykonávat nadále ve prospěch kraje i jako nestraník. A vyloučil také, že by přestoupil do jiné strany. „V žádném případě nikam  přecházet nebudu,“ řekl rozhodně. Ve sněmovně zůstane nadále i členem poslaneckého klubu ČSSD.  Není bez zajímavosti, že  informace o jeho vystoupení z ČSSD oznámila všechna hlavní domácí média, ale krajské a místní webové stránky  ČSSD  o něm zcela mlčí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová