Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co jsme viděli v Sasku: Po imigrantech se slehla zem. Jen na předměstí Drážďan funguje bílé ghetto. Je to klid před bouří? A co vše dostane uprchlík od německé vlády?

16.09.2015
Co jsme viděli v Sasku: Po imigrantech se slehla zem. Jen na předměstí Drážďan funguje bílé ghetto. Je to klid před bouří? A co vše dostane uprchlík od německé vlády?

Foto: Youtube, repro

Popisek: Nepokoje v Heidenau

Při sledování zpráv a reportáží ze sousedního Německa musí člověk získat dojem, že celá země čelí velkým problémům, způsobenými masovým přílivem imigrantů a že kritika německé reprezentace vůči ostatním zemím Evropské unie je oprávněná. Na vlastní oči jsme se ale přesvědčili, že přinejmenším v některých regionech potkáme na ulici méně muslimských žen než u nás a že imigranti alespoň prozatím nijak nenarušují blahobytný život v Německu.

Stačí porovnat Karlovy Vary s městy v sousedním německém Sasku. Zatímco jsme o víkendu potkali v centru Karlových Varů desítky žen, zahalených do typických muslimských hábitů, při cestě napříč Saskem, od hranic až po Drážďany, jich bylo podstatně méně. Za celý den jsme  na vlastní oči spatřili všeho všudy tři muslimské matky s dítětem. Navštívili jsme města Chemnitz, Freiberg, Pirnu a dokonce i Drážďany, kde se nedávno odehrály  masové demonstrace proti přítomnosti uprchlíků.  Všude jsme více, než na jakékoliv projevy obří migrační vlny, narazili na bezstarostné víkendové slavnosti.

Blahobytné Drážďany

V Drážďanech žije přibližně čtyřicet tisíc lidí cizího původu, často ale již druhé nebo třetí generace a celkově tvoří kolem pěti procent obyvatel hlavního města Saska. Podle statistik patří toto krásné historické míst prozatím  k těm, kde trvale pobývá vůbec nejnižší počet cizinců a přistěhovalců z velkých německých měst. A je to patrné na první pohled. V centru Drážďan, kde se tento týden konal velký podzimní jarmark, jsme například narazili pouze na jedinou muslimskou rodinu s kočárkem. Zato v davech turistů, obdivujících zdejší památky, převažovali  Asiaté. Drobná Japonka dokonce přímo na náměstí koncertovala  na krásném červeném klavíru.  Nic nenasvědčovalo tomu, že by příliv imigrantů, směřujících do Německa, jakkoliv narušoval zdejší klidný blahobyt. U paláce Albertinum se dokonce v podvečer konala velká společenská akce a její účastníci v luxusních róbách a oblecích popíjeli na venkovním rautu šampaňské.

Bílé ghetto

A dokonce i na předměstí Drážďan, v obci Heidenau, kde  ještě nedávno musela kancléřka Merkelová osobně narychlo uklidňovat protestující občany, kteří ji nadávali do zrádkyň národa, vládne překvapivý klid. Podařilo se nám najít zdejší ghetto, které se stalo zdrojem protestů. Na první pohled deprimující zážitek. Někdejší nákupní centrum je obehnáno velikým plotem, omotaným bílou fólií. Před areálem stojí auta policie a sanitky. Dovnitř není téměř vidět. Na přilehlém hřišti polehává několik mladých mužů, stále telefonují. Pár chlapců hraje fotbal. Nápadná je naprostá převaha mužů. Spatřili jsme tu jednu jedinou ženu, v teplém dni zahalenou od hlavy k patě do kabátu a černého šátku. O pár metrů dále stojí  obchod s koberci. Zákazníci klidně vycházejí dovnitř i ven a imigrantů na hřišti si vůbec nevšímají. Pouze,  když odjíždíme pryč,  opodál zahlédneme pár agresívních nápisů,  nastříkaných na zdi...

Klid před bouří?

Je to jediná forma protestu, s níž jsme se za celý den setkali. Připomeňme, že obrovskou nevoli zde vyvolal záměr vybudovat v Heidenau azylový dům pro šest uprchlíků. Když s nimi přijel první autobus, celé město bylo na nohou. Výsledkem byla masová manifestace více než tisíců obyvatel tohoto města. Starostu, stejně jako Merkelovou, účastníci protestu označili za zrádce, ti je zase naopak za pravicové  extremisty.  A zdaleka nešlo o tichý protest, demonstranti použili petardy a kameny a zablokovali silnici. Policie musela dokonce použít slzný plyn a desítky policistů byly zraněny.  Zatímco v srpnu zde nepokoje trvaly několik dnů, nyní již v obci vládne klid. Ale přítomnost sanitek a policie věstí, že možná pouze klid před další bouří.

Šokující výhody

Útoky na uprchlická střediska jsou ve východním Německu dosti častá a počítají se na stovky konfliktů. A ne náhodou. Německá vláda se totiž část imigrantů snaží přesouvat právě sem, protože v bývalém „NDR“  je spousta volných objektů. Ty po sobě většinou zanechali  Němci, kteří z této chudší, dříve socialistické části, utekli do bohatší, západní. Zdejším občanům  také vůbec nelíbí, že imigranti mají často větší práva a výhody než oni sami. Dostanou zaplacený nájem, mobilní telefon (!), bezplatné vzdělání, lékařskou péči, jízdenky do autobusů a na vlak a dokonce bezplatnou právní pomoc na obranu proti vykázání ze země!  Nelze se divit, že berou Německo útokem, zatímco německý daňový poplatník se o ně musí postarat.  Politická reprezentace země  se dopustila fatální chyby, když začala ignorovat starosti a kritiku svých občanů a doslova naháněla tisíce uprchlíků do země.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová