Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vlivný politik ČSSD má jít na dva roky do vězení. Hájí se, že dostal trest JEN za politickou trafiku. Podusili prý ale malou rybu a ty velké uplavaly do vyšších pater

02.09.2015
Vlivný politik ČSSD má jít na dva roky do vězení. Hájí se, že dostal trest JEN za politickou trafiku. Podusili prý ale malou rybu a ty velké uplavaly do vyšších pater

Foto: Hans Štembera

Popisek: Soud, ilustační foto

Několik let se táhlo vyšetřování kauzy, týkající se údajného tunelování Podniku bytového hospodářství v Karlových Varech. Jeho hlavní aktér, bývalý vlivný politik ČSSD Petr Horký, byl již loni zatčen, když naboural do auta neznámé ženy a částečně jej poškodil. Podle svědků ho ale předtím sledovalo policejní auto. Nakonec se ukázalo, že příčinou politikova zatčení bylo právě jeho působení v karlovarském „byťáku“.

Horký, původní profesí pedagog, patřil dlouhá léta k nevlivnějším politikům ČSSD v Karlovarském kraji. Z postu místostarosty Mariánských let se vypracoval až na náměstka   hejtmana pro oblast školství.  Straně ale v poslední době dělal hluboké vrásky na čele.  Loni v květnu byl totiž obžalován kvůli přečinu porušování povinností při správě cizího majetku a již v červenci stanul před soudem. Jako likvidátor karlovarského Podniku bytového hospodářství  proplatil poradenské firmě více než milionovou částku, ačkoliv tyto práce nebyly podle obžaloby vůbec provedeny. Jeho odsouzení ke dvěma rokům vězení bylo velkým překvapením, protože před tím (jak už je v Karlovarském kraji zvykem), policie případ několikrát odložila. 

Trafika, která se vymstila

Horkému  se  nakonec krutě vymstila trafika, kterou získal, když  ve volbách v roce 2008 neobhájil post náměstka hejtmana. A tím, že šlo o trafiku, se hájil i u soudu. Bránil se, že vykonával svoji funkci pouze jako politik,  a proto si prý musel najmout odbornou firmu. Na tom postavil své zásadní argumenty i jeho obhájce Lukáš Blahuš. Ten u soudu tvrdil, že Horký uzavíral smlouvy oprávněně, podle dohody s karlovarským magistrátem, a v souladu se svými kompetencemi.  Soudkyně okresního soudu v Karlových Varech Ivana  Fořtová k tomu však nepřihlédla a Horkému uložila dvouletý trest vězení. Podle ní má být rozsudek  signálem veřejnosti, že by se měla taková pochybení veřejně činných osob trestat. Argumentovala také tím, že politik peníze vynaložil neúčelně a pokud potřeboval odborníky, měl se obrátit přímo na karlovarský magistrát, který je má k dispozici. Horkému sečetla  i to, že tvrdošíjně odmítal svoji vinu a jakoukoliv sebereflexi.

Podusili malou rybu?

Veřejnost přesto odsouzení Horkého většinou kritizuje. Podle ní soud „podusil malou rybu a ty velké uplavaly do vyšších pater politiky“. Někteří zasvěcení lidé se zase ptají, kam vlastně  z karlovarského „byťáku“ zmizelo sto milionů,  zatímco se řeší pouze milion jediný.  Navíc stále bez trestu zůstávají viníci mnohem závažnějších karlovarských kauz, jakými jsou nechvalně proslulá „losovačka“ nebo nevýhodný prodej městského majetku. Ačkoliv opoziční politici i protikorupční aktivisté podali na policii řadu podnětů, výsledky jejich úsilí jsou v nedohlednu. Nedávno se dokonce členové Hnutí O co jim jde?! obrátili na Evropskou komisi s žádostí, aby prošetřila prodej  karlovarského golfového hřiště. Podle nich při prodeji lukrativního areálu město přišlo o desítky milionů korun.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová