Vlivný politik ČSSD má jít na dva roky do vězení. Hájí se, že dostal trest JEN za politickou trafiku. Podusili prý ale malou rybu a ty velké uplavaly do vyšších pater
02.09.2015
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soud, ilustační foto
Několik let se táhlo vyšetřování kauzy, týkající se údajného tunelování Podniku bytového hospodářství v Karlových Varech. Jeho hlavní aktér, bývalý vlivný politik ČSSD Petr Horký, byl již loni zatčen, když naboural do auta neznámé ženy a částečně jej poškodil. Podle svědků ho ale předtím sledovalo policejní auto. Nakonec se ukázalo, že příčinou politikova zatčení bylo právě jeho působení v karlovarském „byťáku“.
Horký, původní profesí pedagog, patřil dlouhá léta k nevlivnějším politikům ČSSD v Karlovarském kraji. Z postu místostarosty Mariánských let se vypracoval až na náměstka hejtmana pro oblast školství. Straně ale v poslední době dělal hluboké vrásky na čele. Loni v květnu byl totiž obžalován kvůli přečinu porušování povinností při správě cizího majetku a již v červenci stanul před soudem. Jako likvidátor karlovarského Podniku bytového hospodářství proplatil poradenské firmě více než milionovou částku, ačkoliv tyto práce nebyly podle obžaloby vůbec provedeny. Jeho odsouzení ke dvěma rokům vězení bylo velkým překvapením, protože před tím (jak už je v Karlovarském kraji zvykem), policie případ několikrát odložila.
Trafika, která se vymstila
Horkému se nakonec krutě vymstila trafika, kterou získal, když ve volbách v roce 2008 neobhájil post náměstka hejtmana. A tím, že šlo o trafiku, se hájil i u soudu. Bránil se, že vykonával svoji funkci pouze jako politik, a proto si prý musel najmout odbornou firmu. Na tom postavil své zásadní argumenty i jeho obhájce Lukáš Blahuš. Ten u soudu tvrdil, že Horký uzavíral smlouvy oprávněně, podle dohody s karlovarským magistrátem, a v souladu se svými kompetencemi. Soudkyně okresního soudu v Karlových Varech Ivana Fořtová k tomu však nepřihlédla a Horkému uložila dvouletý trest vězení. Podle ní má být rozsudek signálem veřejnosti, že by se měla taková pochybení veřejně činných osob trestat. Argumentovala také tím, že politik peníze vynaložil neúčelně a pokud potřeboval odborníky, měl se obrátit přímo na karlovarský magistrát, který je má k dispozici. Horkému sečetla i to, že tvrdošíjně odmítal svoji vinu a jakoukoliv sebereflexi.
Podusili malou rybu?
Veřejnost přesto odsouzení Horkého většinou kritizuje. Podle ní soud „podusil malou rybu a ty velké uplavaly do vyšších pater politiky“. Někteří zasvěcení lidé se zase ptají, kam vlastně z karlovarského „byťáku“ zmizelo sto milionů, zatímco se řeší pouze milion jediný. Navíc stále bez trestu zůstávají viníci mnohem závažnějších karlovarských kauz, jakými jsou nechvalně proslulá „losovačka“ nebo nevýhodný prodej městského majetku. Ačkoliv opoziční politici i protikorupční aktivisté podali na policii řadu podnětů, výsledky jejich úsilí jsou v nedohlednu. Nedávno se dokonce členové Hnutí O co jim jde?! obrátili na Evropskou komisi s žádostí, aby prošetřila prodej karlovarského golfového hřiště. Podle nich při prodeji lukrativního areálu město přišlo o desítky milionů korun.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová