Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Následek pádu z koně, jak vtipkují někteří? Na Karlovarsku startuje boj o senátora, ve hře je i legendární žokej Josef Váňa, „doživotní vládce obce Chyše“

25.08.2015
Následek pádu z koně, jak vtipkují někteří? Na Karlovarsku startuje boj o senátora, ve hře je i legendární žokej Josef Váňa, „doživotní vládce obce Chyše“

Autor: Facebook

Popisek: Josef Váňa

Karlovarský deník tento týden odtajnil jména několika možných kandidátů na post senátora v regionu. I když se senátní volby budou konat až příští rok na podzim, už nyní se na ně strany připravují, protože půjde o velký souboj několika osobností. Senátorské volby v nejmenším kraji u nás v minulosti přinesly mnohá překvapení, když například všechny kandidáty silných stran opakovaně porazil bezpartijní starosta Božího Daru Jan Horník.

A o post senátora  hodlá zabojovat i tentokrát. Zatímco při posledních volbách v roce 2010 mu ale nejvíce konkurovali političtí matadoři z ODS a ČSSD Josef Pavel a Jiří Vyvadil, tentokrát se musí připravit na úplně jinou sestavu. Jeho hlavním  rivalem se s největší pravděpodobností stane populární žokej Josef Váňa,  osminásobný vítěz Velké pardubické. V jeho případě rozhodně nehrozí, že by lidi odradila okolnost, že jde pouze o populární tvář. Váňa je totiž také zkušený politik, kromě toho, že je léta místostarostou západočeské obce Chyše, v minulých parlamentních volbách  kandidoval i do parlamentu. Ale více méně symbolicky, až na desátém místě, aby podpořil TOP 09.  A jeho účast této straně skutečně pomohla.  Nyní se ale proslýchá, že  se spíše objeví na kandidátce  hnutí ANO. Když jsme se ho na to zeptali, na náš písemný dotaz bohužel nereagoval. Připomeňme ale, že když v posledních parlamentních volbách podpořil Andreje Babiše, lidem se to příliš nelíbilo. Někteří dokonce zlomyslně vtipkovali, že jeho podpora je následkem pádu z koně.

Doživotní vládce Chyše

V Karlovarském kraji je Váňa ještě populárnější než kdekoliv jinde, mimo jiné  zde byl vyhlášen Sportovcem roku.  Vždy, když uspěl v nějakém dostihu, místní lidé ho přivítali se všemi poctami, v Chyši  byl dokonce pasován na doživotního vládce a již dávno předtím zde byl jmenován čestným občanem. Má zde pověst velkého pracanta, za kterým je vidět kus práce. Před pěti lety se ale v médiích objevily spekulace, že se z Chyše chystá odstěhovat, on já však vzápětí označil za nesmysl. Mimo jiné zdůraznil, že si s  manželkou v obci vybudoval „hnízdečko“ a stálo je to velké úsilí. 

Zase dilema

Kromě Jana Horníka a Josefa Váni  se senátorské křeslo pokusí získat i karlovarský primátor Petr Kulhánek. Ačkoliv do politiky vstoupil jako lídr Karlovarské občanské alternativy, v senátních volbách by  chtěl  kandidoval za Starosty a nezávislé. Jenže, totéž hodlá učinit i Horník, a tak  jsou členové tohoto hnutí postaveni před dilema, koho z těchto dvou možných adeptů na kandidátku upřednostní. Mimochodem, do podobné situace se dostal Horník i v minulých volbách, kdy   se musel rozhodnout, zda bude kandidovat za TOP 09 nebo Alternativu.

A co komunisté?

V Karlovarském kraji patří volební účast již tradičně k nejnižším v celé zemi. Druhého kola senátních voleb se před pěti lety zúčastnilo pouhých patnáct procent voličů a Janovi Horníkovi tak stačilo k vítězství pouhých  sedm a půl tisíce hlasů. Zda se stane senátorem potřetí, se rozhodne v souboji ještě napínavějším než byl ten před pěti lety.  Tehdy starosta Ježíškovy obce porazil dokonce bývalého hejtmana kraje. Pořadím může ale výrazně zamíchat také  kandidátka za KSČM Věra Bartůňková. Komunisté totiž v Karlovarském kraji s přehledem vyhrávají krajské volby.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace