Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsou nákupy v Německu opravdu tak výhodné? Zjistili jsme na vlastní oči, že i u sousedů prodávají stejné eurošunty. Květiny, co nevoní, jahody bez chuti

25.08.2015
Jsou nákupy v Německu opravdu tak výhodné? Zjistili jsme na vlastní oči, že i u sousedů prodávají stejné eurošunty. Květiny, co nevoní, jahody bez chuti

Foto: Archiv

Popisek: Ilustrační foto

V českých médiích se neustále objevují informace o tom, že nákupy v sousedním Německu jsou cenově výhodnější než u nás a především, že zboží v tamějších obchodech má lepší kvalitu. My jsme se však na vlastní oči přesvědčili, že jde o přetrvávající mýtus a že v německých obchodních řetězcích bohužel většinou nakoupíme stejné „eurošunty“ jako u nás.

Vydali jsme se na nákup do prvního nejbližšího německého obchodu, do půvabného saského horského střediska Oberwiesenthal. I v tak malé obci najdeme dva obchodní řetězce, jeden je masově  zastoupený i u nás, druhý nikoliv. Hned u vchodu narazíme na kontejner zvadlých, evidentně mizerně ošetřovaných květin.   Zato prodejna pečiva láká spoustou voňavých kousků, nicméně při pohledu na ceny nás rychle přejde chuť. A pec, umístěná přímo u pultu, prozrazuje, že také v tomto případě se pečivo dopéká. Zajímavá a pestrá je ale nabídka chleba, ale ani ten se nevyplatí kupovat.  Přece jenom se necháme zlákat celozrnnou bagetou, jenže, hned, jak se zakousneme, zjistíme, že je dobarvená karamelem.

Bez chuti a bez vůně

Nabídka v celém supermarketu je velmi pestrá a celkově působí luxusněji než většina obchodů tohoto typu u nás. Sortiment je opravdu zajímavější, ale při porovnání cen zjistíme, že výhodnější je pouze nákup několika druhů mléčných výrobků, kávy, pracích a kosmetických prostředků.  Započítáme-li cenu benzínu a  nejméně dvouhodinovou ztrátu času,  rozhodně na nákupu nevyděláme. Velkým zklamáním je úsek ovoce a zeleniny. Ačkoliv je Sasko proslulou zemědělskou oblastí, kde své výrobky produkuje řada farmářů, v regálech převážně narazíme na u nás obvyklý sortiment zeleniny ze Španělska a ovoce bůhví odkud. Jahody jsou evidentně nedozrálé a bez chutí, jablka navoskovaná. Krabička malin obsahuje nahnilé kousky. Totéž zjistíme v balení biojablek. Ve srovnání  s nabídkou tuzemského sezónního ovoce na nedalekém karlovarském tržišti opravdová bída.

To nejhorší pro děti

Podobně rozčarováni jsme i z anoncované lepší kvality, například u cukrovinek pro děti. Nugeta v akci je tak jako u nás plná nebezpečného palmového tuku, ten obsahují i různé müsli směsi a sušenky. Oblíbené gumové bonbony  deklarují, že jsou bez chemických barviv, ale z jejich složení zjistíme, že jejich hlavní součástí je velmi škodlivý glukózo-fruktozový sirup. Totéž platí o párcích pro děti,  na obalu slibujících, že neobsahují barviva a lepek. Ale řadu konzervantů samozřejmě ano. Patrně je v nich více masa než v českých, ale co naplat, když chemicky ošetřeného.  Obchod tak nakonec opouštíme s velkým balením značkové kávy,  bílými jogurty ve skle a kvalitními šampony a laky na vlasy.

Saské horské středisko Oberwiesenthal

Nákup pro kočku

V druhém, lacinějším supermarketu, už je nabídka zboží dost mizerná. U dveří nás vítají stojany s nádhernými svazky růží, jenže nevoní.  Opět šokujícím zjištěním je v letním období záplava  ovoce a zeleniny ze španělských nebo holandských  skleníků. Domácím produktem jsou akorát vejce ze Saska, která stojí přibližně jako u nás. Sortiment velmi omezený, naprostá většina zboží představuje tradiční eurošunt, potraviny plné přídatných látek a ochucovadel. Zatímco na poctivý  výrobek zákazník narazí jen stěží, atakují ho dlouhé regály s alkoholem a cukrovinkami. Necháme se však nalákat na údajně zaručeně „Pravé karlovarské oplatky“, které vyrábí firma, dříve působící v Karlových Varech. A nestačíme se divit. Ve srovnání s tím, co se jako pravé oplatky prodává v našich lázeňských městech, je to opravdová lahůdka, jenže podstatně dražší. Ale za skutečně výhodný nákup v tomto obchodě považujeme nízkotučné sýry, plenky pro děti a  konzervy pro kočky.

Popelnice Evropy

Sousední obchod s oblečením, který je rovněž součástí u nás známého řetězce, je totálním rozčarováním. Ve srovnání s tím, co visí na stojanech,  v naprosté většině nekvalitně ušité a zmačkané kousky, jsou vietnamské tržnice luxusními butiky. Dokonce se nemůžeme zbavit podezření, že tak špatná nabídka je zde s ohledem na blízkost českých hranic a vybavíme si dokumenty o tom, že jsme se stali popelnicí Evropy.  Je evidentní, že Češi už sem nejezdí tak jako dříve. Zatímco ještě  minulý rok zde zněla převážně čeština, dnes česky mluví pouze prodavačka u kasy. Potvrzuje nám, že čeští zákazníci tady  nakupují podstatně méně než  uplynulých letech. A nejen kvůli nevýhodnému kurzu eura a koruny.  Na cestě domů, na malém tržišti pod Božím Darem, nakoupíme borůvky a  oranžové moravské meruňky. Konečně něco opravdového a sezónního.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace