Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smrtící letní zabijáci. Blesk usmrtil o víkendu ženu na zahrádce, rodina s dětmi unikla tragédii o vlásek. Nebezpečí číhá z nebe nebo z komína

12.08.2015
Smrtící letní zabijáci. Blesk usmrtil o víkendu ženu na zahrádce, rodina s dětmi unikla tragédii o vlásek. Nebezpečí číhá z nebe nebo z komína

Autor: Pixabay.com

Popisek: Ilustrační foto

KRIMI Horké letní počasí znamená velké ohrožení nejen pro nemocné lidi, ale i pro úplně zdravé. Na prudkou sobotní bouřku s průtrží mračen o víkendu doplatila žena středního věku z Karlových Varů, kterou ve zdejší oblíbené zahrádkářské kolonii zabil vteřinový úder blesku. Kvůli dalšímu vážnému letnímu riziku skončila v karlovarské nemocnici čtyřčlenná rodina, která se přiotrávila zplodinami z karmy.

Intoxikace  oxidem uhelnatým ročně v Česku usmrtí desítky osob, včetně malých děti. Rodina z Karlových Varů měla tentokrát velké štěstí, že ji záchranáři včas dopravili do nemocnice a po několika hodinové léčbě mohla být propuštěna domů. Řada jiných lidí ale u nás otravu tímto jedovatým plynem nepřežila.

Zákeřný oxid

Nejvíce obětí má oxid uhelnatý v extrémním počasí, když mrzne nebo když jsou naopak velká vedra. Aktuální klimatické podmínky  totiž dramaticky zhoršují odtah zplodin plynových spotřebičů komínem, ty se vracejí zpět do místnosti a dochází tak  k častým otravám oxidem uhelnatým. Jsou o to zákeřnější, že oxid uhelnatý je  jedovatý plyn bez zápachu, který nelze čichem rozpoznat. Velmi rychle napadá mozkové buňky, čímž dochází  k nedostatečnému okysličení  mozku, takže ten, kdo přežije,  je vystaven značnému riziku trvalého poškození. Nebezpečí otravy hrozí ve všech rodinách, kde se  používají plynové spotřebiče v  místnostech, nedostatečně větraných.

Riziko neklesá

Podle Petra Štefla, vedoucího Technické sekce Českého plynárenského svazu,  navíc nemá nepříznivý trend v počtu otrav  oxidem uhelnatým  klesající tendenci. A to přesto, že se jejich  technické  parametry stále zlepšují.  Hlavní příčinou otrav je totiž nedostatečný přívod vzduchu z venkovního prostoru do míst, v nichž je instalován plynový spotřebič, Dalším důvodem častých otrav oxidem uhelnatým je nedostatečný servis těchto spotřebičů, kvůli němuž se ve spalinách objevuje  značné množství  tohoto jedovatého plynu.   Pak stačí například spustit digestoř nebo otevřít dveře ke schodišti a může dojít k tragédii. Záchranáři popisují případ, kdy matka dcery, která se koupala ve vaně, otevřela dveře poštovní doručovatelce, vedla s ní několikaminutový rozhovor a došlo tak k přetahování spalin a následné otravě. Jednou z možností, jak takovým případům zabránit, je  detektor oxidu uhelnatého. 

Jedna otrava denně!

V České republice není vedena přesná statistika otrav ze spalin plynových spotřebičů, přesto lze počet případů odhadovat na zhruba tři sta  ročně, tedy v průměru  jeden za každý den,  smrtelné případy se počítají na desítky ročně. Jenom za minulý týden v Praze zemřeli na otravu oxidem uhelnatým dva muži.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
krimi,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace