Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vykořisťovatelské praktiky našich zaměstnavatelů ženou Čechy pracovat do zahraničí, kde je zákoník práce samozřejmostí. Politici i majitelé firem jsou zděšeni

02.08.2015
Vykořisťovatelské praktiky našich zaměstnavatelů ženou Čechy pracovat do zahraničí, kde je zákoník práce samozřejmostí.  Politici i majitelé firem jsou zděšeni

Foto: Archiv

Popisek: Tak takhle si pohovět, o tom si české prodavačky mohou nechat leda zdát... Ilustrační foto

I když patří Karlovarský kraj k regionům s nejvyšší nezaměstnaností, paradoxně zde chybí hodně pracovních sil v řadě profesí a pracovní agentury se musí uchylovat k přetahování lidí lepšími nabídkami od konkurence. Jedním z důvodů je skutečnost, že Češi jsou až na výjimky velmi špatně placeni a to především ve srovnání s platy v sousedních zemích. Někteří zaměstnavatelé se chovají tak, že to nelze nazvat jinak než vykořisťováním, a vyhánějí tak lidi hledat si lépe placenou práci v blízkém zahraničí.

Svůj příběh nám popsal třicetiletý Tomáš z Karlovarska, který pomáhal jako montér u specializované firmy. Za práci dostával stovku  hrubého za hodinu a často musel zůstat  přesčas  nebo o víkendech, i když ve smlouvě o tom nebyla ani řeč. Kvůli manželce, která pracovala na odpoledních směnách, potřeboval  být doma včas, aby hlídal děti. Jenže to se mu podařilo málokdy. Navíc zjistil, že zaměstnavatel za jeho práci účtuje odběratelům čtyři sta korun za hodinu, nemluvě o tom, že Tomáš nedostal několik let přidáno. 

Řidič, to je terno

Jeho kamarád Martin mu poradil, aby si hledal místo v Německu, kde on sám nyní působí  jako řidič kamionu s trojnásobným platem, než měl doma. V obchodě, kde Martin dříve pracoval, měl dvanáctihodinové směny, bez přestávky na jídlo, v zimě se tam netopilo, a tak dal výpověď. Netrvalo to dlouho a Tomáš získal také místo řidiče, s nástupním platem patnáct eur. V Německu je přitom samozřejmostí dodržování  zákoníku práce a dalších práv zaměstnanců, stejně jako vyplácení diet a často i výhodné ubytování. To,  že je řidič ženatý, je navíc jeho nespornou výhodou. Důsledkem masového odchodu řidičů do zahraničí se tato profese stává najednou lukrativní i u nás.  Některé firmy v Karlovarském kraji dokonce nabízí šoférům nákladních aut plat kolem padesáti tisíc!

Pod kamerami  jako otrok

Téměř jako otrok si zase připadala prodavačka Jana, nucená s kolegyněmi pracovat dvanáct hodin denně pod kamerami. Z kanceláře je u kafíčka sledovala šéfová a pak je trestala třeba za to, že se šly během směny najíst nebo že si na chvilku sedly, když v prodejně nebyl žádný zákazník.  Dnes Jana pracuje za trojnásobný plat v obchodě v Německu, kde si navíc nakoupí  podstatně levněji než u nás. A podobné je to i bydlením. Vypráví nám, že jen lituje toho, že místo obchodní akademie nestudovala zdravotnickou školu, jako sestra by si v Německu vydělala ještě mnohem více:  „Moje známá, která dělá sestru v Bavorsku, mi říkala, že si vydělá víc než doktor u nás v nemocnici.“ Doma je díky blízkosti hranic za půl hodiny. „A v práci teď sedím celý den,“ směje se Jana.

Hrozí ekonomický útlum?

Masový odchod zaměstnanců do Německa začíná děsit firmy i politickou reprezentaci v kraji. To nám potvrdil i tiskový mluvčí Hnutí  Starostové a nezávislí Erich Kříž: „Začínají chybět pracovníci napříč ekonomikou. Karlovarský kraj musí tuto novou situaci vzít na vědomí a začít ji aktivně řešit. V opačném případě hrozí ekonomický útlum. Díky výrazně vyšším platům odchází ekonomicky aktivní obyvatelé pracovat do Německa. Platový rozdíl je tak výrazný, že se lidem vyplatí během pracovního týdne bydlet v Německu, leckdy dokonce denně dojíždět. Extrémně nízká nezaměstnanost na německé straně způsobuje, že tamní společnosti musí  hledat pracovní síly jinde.“ Vladislava Chalupková, krajská místopředsedkyně  STAN a starostka Drmoulu, dodává: „Nelze očekávat pomoc z centra, pomoc z Prahy. Ta situace je jedinečná pouze pro Karlovarský a částečně Ústecký kraj, především díky sousedství s ekonomicky výkonnějšími německými regiony.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová