Na Znojemsku byl spatřen nejtěžší evropský pták, který před 20 lety vymizel. Zázrak? Čtěte, co vše nejen ochránci přírody dělají, aby ho zde udrželi
18.05.2015
Foto: Wikipedia CC
Popisek: Poznali byste dropa velkého?
Nejtěžšího evropského ptáka, dropa velkého, před pár dny pozorovali nedaleko obce Hrádek na Znojemsku. Pravděpodobně sem zavítal z nedalekého Rakouska, kde se dropové poměrně běžně vyskytují. Zemědělci a ochránci přírody vymýšlejí vše možné, aby je zde udrželi.
Dorazil na výzvědy
Objevil se v místech, kde je na základě dohody mezi Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPPK) a společností Agrospol Hrádek upraveno zemědělské hospodaření tak, aby vyhovovalo právě tomuto jedinečnému opeřenci. Pro jeho život je totiž způsob hospodaření klíčový. ze Znojemska vymizel před dvaceti lety.
„To, že se velký nyní na Znojemsku objevil, je jednoznačně dobrá zpráva. Dohodu se společností Agrospol Hrádek o změně hospodaření jsme uzavřeli před necelým rokem a zdá se, že dorazil na výzvědy. Doufám, že ho budou následovat i další,“ komentuje pozorování František Pojer, ornitolog a ředitel odboru vnějších vztahů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Zemědělci obětují kus půdy
Zemědělci se zavázali vyčlenit přibližně sto hektarů velký blok půdy, kde je vyseta speciálně navržená mozaika plodin (jetelotravní směsky, proso, vičenec, pohanka, vojtěška, řepka či ozimá pšenice a krmná kapusta). Část plodin bude víceletých, některé se na podzim zaorají, nebo sklidí.
Nebudou se používat chemická hnojiva a pesticidy, při kosení plodin se bude důsledně postupovat od středu k okrajům, aby zejména polní ptáci a savci měli možnost přesunout se do sousedního porostu. Na dalších více než sto hektarech kolem bude zemědělské hospodaření uzpůsobeno tak, aby ptáci a další živočichové nebyli nadměrně rušeni a negativně ovlivňováni.
Do dlouho připravovaného řešení zapojí AOPK ČR 100 hektarů státních pozemků, kde má právo hospodařit. Součástí dohody je i trvalý monitoring zájmových druhů rostlin a živočichů na dotčených pozemcích a v jejich okolí. Popsaná změna hospodaření a očekávané zvýšení pestrosti uniformní zemědělské krajiny na jižní Moravě je příspěvkem České republiky k naplňování mezinárodního Memoranda o porozumění a spolupráci při ochraně dropa velkého, které podepsalo několik středoevropských zemí. ČR přistoupila k tomuto memorandu v roce 2009.
Rakušané vědí, jak prospět pestrosti motýlů i ptáků
„Vycházeli jsme ze zkušeností ze sousedního Rakouska. Jednoznačně se ukazuje, že citlivé obhospodařovaní krajiny prospívá motýlům, drobným ptákům či koroptvím. Protože velký žije v Rakousku o pár kilometrů dál, doufáme, že mu změnou hospodaření připravíme podmínky pro jeho návrat do České republiky. Místo systému příkazů a zákazů upřednostňujeme při zajišťování péče o krajinu spolupráci s místními hospodáři,“ dodává František Pojer, ředitel odboru vnějších vztahů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Opeřenec žije v nížinách a otevřené zvlněné krajině v sušších a teplejších oblastech. Je ohrožen zejména změnou ve skladbě pěstovaných rostlin, intenzivním využíváním ploch, které se dříve nechávaly ladem, likvidací hnízd zemědělskou technikou či rušením. V 70. letech minulého století se počet dropů na Znojemsku odhadoval na 40 jedinců, po roce 1996 byl však zaznamenán jediný případ hnízdění.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš