Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Experti se shodli, od kterého moravského vinaře je nejlepší letos kupovat jiskřivý mok. Máme podrobnosti

02.04.2015
Experti se shodli, od kterého moravského vinaře je nejlepší letos kupovat jiskřivý mok. Máme podrobnosti

Foto: VOC Znojmo

Popisek: Vinaři od Špalků.

FOTO Prestižní soutěž Vinařství roku 2014 zná své vítěze. Ti nejlepší prozrazují, že víno, to není jen o nápoji, ale také o vinařské turistice. Pestrost lahodného moku jde až tak, že si můžete pochutnat na vínku vypěstovaném pomocí historických metod. Znojemnské rodinné vinařství, které si ze soutěže odnáší vavříny, mimo jiné přechází do biorežimu. A do toho hmyzí hotel!

O titul bojovali mimo jiné tři členové spolku „Víno originální certifikace“ VOC Znojmo – Vinařství Kořínek, Vinařství LAHOFER  a Vinařství rodiny Špalkovy. Poslední jmenované rodinné vinařství Špalků zaznamenalo obrovský úspěch a zvítězilo v kategorii malé vinařství.

Z předávání cen. Rodina Špalků uspěla. 

Poctivá práce na vinici i ve sklepě. A k tomu zážitek

Vinařství Špalek je rodinným vinařstvím, které od roku 1970 vede František Špalek, syn Josefa Špalka, který do Nového Šaldorfa přišel v roce 1945 z Valašska. Skutečný rozvoj zažilo vinařství až po roce 1989, kdy stát konečně povolil soukromě podnikat. Kromě manželky Marty jsou výraznými posilami rodinného vinařství také synové Petr Ilgner a Marek Špalek. Oba dva vinařství vystudovali a mají za sebou bohaté zahraniční zkušenosti.

„S neskrývaným nadšením a zároveň pokorou se radujeme z takového ocenění naší dlouholeté snahy. Coby vinařství vyznáváme cestu poctivé práce, jak ve vinici, tak ve sklepě. Dlouhodobě se našim zákazníkům snažíme nabídnout nejen víno, ale i zážitek, který v nich zůstane po dlouhou dobu,“ dělí se o pocity František Špalek, zakladatel rodinného vinařství, a neopomíná připomenout: „Je pro nás velkou odměnou, že jsme vnímáni i odborníky jako kvalitní značka. Nemalou zásluhu na úspěchu vinařství mají nejen členové rodiny, ale také naši zaměstnanci.

Nejde jen o nápoj, ale i o turistiku

Mezi kritéria, která rozhodovala o vítězi, patřila nejen kvalita a produkce samotného vína, ale například také stav a péče o vinice, zapojení do vinařské turistiky, přístup k životnímu prostředí a marketing.

„Jsem rád, že se potvrdilo, že naše vinařství nejsou ve finálové devítce náhodou. Vítězství Vinařství rodiny Špalkovy považuji za ohromný úspěch a gratuluji jim. Za svou práci si titul rozhodně zasloužili,“ říká předseda VOC Znojmo František Koudela.

Historické metody versus moderní biorežim

„Věříme, že porotu zaujal charakter a různorodý styl našich vín. Vyrábíme vína jak svěží a srozumitelná, tak vína speciálních postupů, jako například sur lie, či dle historických metod, vína ledová, nebo likérová. Obzvláštní péči věnujeme našim vinicím o rozloze 10 hektarů, které se nacházejí v jedinečné lokalitě Kraví hora ve znojemské podoblasti. Od roku 2015 přecházíme do bio režimu,“ odhaduje možné důvody úspěchu vinař Petr Ilgner.

V loňském roce vinařství vybudovalo mimo jiné tři takzvané hmyzí hotely, aby podpořili biodiverzitu Kraví hory. „Návštěvníci se mohou pokochat výhledem na tuto krásnou viniční trať a historické Znojmo ze Špalkovy rozhledny. Během roku spolupořádáme v Novém Šaldorfu mnohé vinařské akce – například velikonoční výstavu vín, služby otevřených sklepů či recesistické kopání písku pro Vídeň. Jsme zakládajícími členy VOC Znojmo,“ dodal ještě Ilgner.

Vinařství rodiny Špalkovy je tradiční rodinné vinařství, které klade důraz na kvalitu pěstování vinné révy a kvalitu výroby vína. Jak vůbec první vinařství na Znojemsku zavedlo gravitační zpracování hroznů v novém, avšak historicky pojatém sklepní hospodářství v areálu Modrých sklepů v Novém Šaldorfu. Kromě tradičních bílých, růžových a červených vín vyrábí i vína speciální, jako jsou vína ledová, vína typu barrique, vína zrající na kvasnicích či vína likérová. Likérová vína, která jsou od roku 1995 uváděna na trh pod názvem Víno Šaler, se stala stálicí mezi likérovými víny na českém trhu.

Znojemská vinařská kolegialita

VOC Znojmo, které o úspěchu Šlapkových redakci informovalo, bylo založeno v roce 2009, je prvním apelačním systémem v České republice a představuje tak revoluční krok, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle místa původu. Vína VOC Znojmo sjednocuje mimořádná aromatičnost vín, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv právě na tvorbu aromatických látek. Právě díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná.

Značka VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená „vína originální certifikace“. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Do spolku VOC Znojmo patří v současné době sedmnáct vinařství. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš