Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Snažil se rvát se životem, ale postihla ho obrna a epilepsie. Teď na to doplácí. Zatímco flákači žijí ze sociálních dávek, těžce nemocný Eduard nemá na chleba. Životní K.O.

16.03.2015
Snažil se rvát se životem, ale postihla ho obrna a epilepsie. Teď na to doplácí. Zatímco flákači žijí ze sociálních dávek, těžce nemocný Eduard nemá na chleba. Životní K.O.

Autor: Ilustrační foto Pixabay.com

Popisek: Kam se poděla spravedlnost a logika? Na základě jakéhosi lékařského posudku byl panu Krutišovi snížen příspěvek na péči z osmi tisíc na osm korun měsíčně.

Jsem tvrdý k sobě i druhým, moje krédo je, zdravý člověk má makat a nefňukat a také se tím řídím. Fňukáním si totiž ještě nikdo život nevylepšil. Jiné to však je v případě invalidního seniora Eduarda Krutiše ze Znojma, o kterém informovala jihomoravská příloha MF Dnes. Ten člověk nemůže pracovat, není schopen sám se o sebe postarat a musí vyjít s pár korunami.

Na základě jakéhosi lékařského posudku byl panu Krutišovi snížen příspěvek na péči z osmi tisíc na osm korun měsíčně. Přitom potřebuje spoustu léků, v mládí onemocněl dětskou obrnou, trpí epilepsií, třesou se mu ruce a není schopen si pomalu dát na stůl ani talíř s jídlem. Jenomže na to, aby si platil sociální služby, nemá.

Zatím pomáhají obec a kamarádi

Jeho dva synové mají sami problémy, a tak mu nepomůžou. Nyní se o něj starají obec Přeskače na Znojemsku a europoslanec Tomáš Zdechovský, který mimo jiné na jeho osud upozornil ministerstvo práce a sociálních věcí a vyjednal pomoc u znojemského starosty, někdy pomůžou kamarádi. Přitom pan Krutiš se dříve vzdělával, snažil se pracovat ze všech sil, nebral sociální dávky, čili se snažil rvát se životem. Teď se však bez pomoci druhých lidí neobejde.

O potřebné se musí postarat společnost

„Na tomto případu mě zlobí, že živoří člověk, který si zdravotní problémy nezavinil. Naopak mnozí téměř profesionální zneužívači sociálních dávek, jejichž jedinou diagnózou je lenost, si celkem slušně žijí na státní útraty. Nejsem proti vyplácení sociálních dávek, ale ty musí dostávat lidi, kteří jsou těžce nemocní a nemohou pracovat, senioři atd. Čili společnost se musí o tyto lidi postarat. Avšak u těch, kteří pracovat nechtějí, bych spíš než peníze viděl účinnější řešení – velký bič a malý dvorek," píše v reakci na tento smutný příběh známý blogger Jan Ziegler.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace