Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Má deset nemocí, bere 16 druhů léků a kvůli Drábkově reformě živoří na ubytovně. Ministerstvo práce a sociálních věcí ztratilo dopis! Najde se pomoc?

28.02.2015
Má deset nemocí, bere 16 druhů léků a kvůli Drábkově reformě živoří na ubytovně.  Ministerstvo práce a sociálních věcí ztratilo dopis! Najde se pomoc?

Autor: ulekare.cz

Popisek: Léky, ilustrační foto

Důchodce ze Znojma Eduard Krutiš chodí o francouzských holích. Bylo mu diagnostikováno celkem deset onemocnění, na které bere celkem šestnáct druhů léků a musí živořit na ubytovně. V roce 2003 mu byl posudkovým lékařem určen třetí stupeň bezmocnosti.

Důsledkem tzv. Drábkovy reformy mu byla bezmocnost snížena na první stupeň, což automaticky znamenalo snížení nároku na péči. Eduard Krutiš má tak logicky problém vyjít se svým důchodem, a navíc se snížením stupně bezmocnosti nemá nárok na stálou péči. Pečovatelka za ním dochází pouze jednou týdně, což zdaleka nestačí.  

Vložil se do toho europoslanec

V listopadu 2014 upozornil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na nedůstojnou situaci pana Krutiše. Poté co ho osobně navštívil, poslal dopis starostovi Znojma Vlastimilu Gabrhelovi a také ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové-Tominové.

Ani po dvou měsících urgencí Ministerstva práce a sociálních věcí ohledně existenčních potíží Eduarda Krutiše nedostal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) žádné vyjádření.

Politik o věci řekne prezidentovi

„Velmi mě mrzí laxní přístup ministerstva práce a sociálních věcí. Po opakovaných urgencích stále nemáme žádnou zpětnou vazbu. Ministerstvo náš dopis nejdřív ztratilo, a tak jsme ho poslali znovu. Nicméně ani poté jsme nedostali reakci na náš podnět,“ vysvětluje Zdechovský.

Dodává, že je přístupem ministerstva hluboce zklamán a chce na něj upozornit i premiéra Bohuslava Sobotku a prezidenta Miloše Zemana.

Město se pokusí vyřešit to, na co ministerstvo kašle

Zcela opačně však reagovalo město Znojmo. Na základě upozornění na tíživou životní situaci Eduarda Krutiše, kterou způsobila nedávná Drábkova reforma sociálních služeb, znojemský odbor sociálních věcí a zdravotnictví nabídl důchodci pomoc a řešení.

„Starosta Znojma mi sdělil, že sociální pracovnice pana Krutiše navštíví a poskytne mu potřebné informace k řešení jeho situace. Opravdu se tak stalo a město nabídlo pomoc i možné řešení,“ ocenil Zdechovský vynikající práci odboru sociálních věcí a zdravotnictví ve Znojmě a také rychlou reakci starosty Gabrhela.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace