Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejsem pro úplný zákaz hazardu, to by nic dobrého nepřineslo. Lépe je ho mít pod kontrolou, říká starosta Znojma a poslanecký nováček Gabrhel

20.06.2014
Nejsem pro úplný zákaz hazardu, to by nic dobrého nepřineslo. Lépe je ho mít pod kontrolou, říká starosta Znojma a poslanecký nováček Gabrhel

Foto: Archiv

Popisek: Vlastimil Gabrhel

ROZHOVOR Již v předčasných volbách získal Vlastimil Gabrhel (ČSSD) vysoké procento preferenčních hlasů. Do sněmovny se dostal ale až nedávno jako náhradník Michala Haška. Jako svou prioritu vnímá dokončení obchvatu Znojma. Jaké další problémy kromě infrastruktury mu dělají vrásky? A jak se mu daří skloubit poslanecký mandát s funkcí starosty druhého největšího města jižní Moravy? Nejen na to se ptala naše redakce.

V dubnu jste ve sněmovně nahradil Michal Haška. Co vás jako nováčka nejvíce překvapilo? A především, co je vaším cílem? O co se budete chtít jako poslanec zasadit?

Poslanecká sněmovna funguje pochopitelně trochu jinak než správa města, takže překvapení určitě nebylo jen jedno. Já jsem však do sněmovny přišel s jasným úkolem a s jasnými cílem – naprosto prioritní pro mě je dokončení obchvatu Znojma. Není možné, aby centrum druhého největšího města jižní Moravy a dopravní uzel s Rakouskem nadále trpěly přetížením kamionovou dopravou.

Michal Hašek se rozhodl rezignovat na základě doporučení výkonného výboru ČSSD o neslučitelnosti souběhu funkcí hejtmana a poslance. Například hejtman Novotný ale považuje doporučení za diskriminační. Vadí mu, že se netýká například i senátorů či starostů. Sám se tak rozhodl ponechat oba mandáty. Co vy na to? I vy osobně jste se totiž rozhodl jako poslanec ponechat mandát starosty. Navíc jste zároveň zastupitelem kraje. Nepřijde vám to vůči hejtmanům, ale především občanům, nefér? Například váš kolega Toufar po svém zvolení do sněmovny na mandát starosty rezignoval.

Doporučení výkonného výboru plně respektuji. Souběh funkcí starosty a poslance je však v české politice běžnou záležitostí, proto se na něj toto doporučení nevztahuje. Po rezignaci Michala Haška na post poslance jsem byl postaven před otázku, zda funkci poslance přijmout či nikoliv. Vzhledem k velké podpoře, které si mi dostalo v podzimních volbách, a vzhledem k tomu, že Znojemsko nemělo zastoupení ve sněmovně, jsem se po poradě se svými blízkými rozhodl poslanecký mandát přijmout a souběžně jej vykonávat s funkcí starosty. Samozřejmě, že skloubení obou funkcí je časově náročné, na druhou stranu, mám kolem sebe tým schopných lidí, na které se mohu spolehnout.

Jak konkrétně se budete snažit souběhu funkcí využít? Přeci jen jste jedním zákonodárcem za Znojemsko.

Jak jsem již řekl, prioritní je dokončení obchvatu Znojma. Dopravní infrastruktura je na Znojemsku v žalostném stavu a obchvat by odlehčil nejen Znojmu jako takovému, ale také celkově dopravě v regionu. Důležité je také adekvátní dopravní napojení na Brno a Vídeň, které tu chybí. Region sužuje také vysoká nezaměstnanost, která je dle mého názoru právě spojená se špatnou dopravní infrastrukturou. Rovněž bych rád dotáhl do konce otázku návratu pracovníků celního referátu do Znojma.

V čele radnice jste první volební období, a to ne úplně celé. Opoziční ODS vaši volbu kritizovala s tím, že jste příliš mladý a v komunální politice působíte pouze rok. Vnímal jste to vy osobně jako nevýhodu? A podařilo se vám tak naopak vnést na radnici nějaké nové prvky? Jak se za vašeho starostování proměnil chod úřadu?

Zastávám názor, že člověk se pořád učí. Věkem jsem sice mladší než mí předchůdci, ale neberu to ani jako nevýhodu, ani jako výhodu. Navíc nejsem ve vedení města sám. Mí kolegové se v politice pohybují mnohem déle než já a právě skloubení těchto dvou pohledů vnímám jako velmi užitečný. Nezáleží na tom, jestli je politik mladý, nebo starý. To jediné, na čem záleží, je, jak svou práci vykonává.

Někteří obyvatelé ve městě volají po referendu kvůli zákazu hazardu. Co vy na to? Přeci jen příjmy z hazardu ve výši desítek milionů korun nejsou pro Znojmo zanedbatelné.

Nebavme se jen o penězích. Podstata problematiky hazardu spočívá v něčem jiném. Na podzim minulého roku jsme vydali obecně závaznou vyhlášku, která právě hazard ve městě reguluje. Navíc počet automatů ve Znojmě soustavně klesá. Všeobecně nejsem zastáncem úplného zákazu, ten s sebou většinou přináší šedou ekonomiku, černý trh a více problémů. Není lepší mít herny pod kontrolou, monitorovat je a klást důraz na prevenci? Dle mého názoru ano.

Zastupitelstvo již dříve schválilo, že z městské pokladny můžeme použít na rekonstrukci fotbalového stadionu deset milionů a víc ani korunu. Jak jste se nechal slyšet pro ParlamentníListy.cz , i vy jste tento postup považoval za rozumný a hodlal jste se jím řídit. Podle posledních informací má ale stadion od města slíbeno 29 milionů. Jak je to možné? A jaký vliv to bude mít na rozpočet města?

Jednání ohledně rekonstrukce městského stadionu ve Znojmě nadále pokračují. Plánovaná spoluúčast města je sice vyšší, nicméně nikde není psáno, že přislíbené dotace z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jsou ty jediné, které bychom rádi získali. Navíc není definitivní ani výše dotace. Naší snahou samozřejmě bude vyjednat co možná nejvyšší finanční prostředky pro náš stadion. Doufám, že se nám to podaří.

Podařilo se městu získat dotaci na rekonstrukci stadionu od Ministerstva školství?

Jak jsem již uvedl, jednání o dotacích zatím nejsou u konce.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová