Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Znojmo umořilo obří dluhy prodejem městských bytů. Ještě něco zbylo na investice

17.06.2014
Znojmo umořilo obří dluhy prodejem městských bytů. Ještě něco zbylo na investice

Autor: Město Znojmo

Popisek: Znojmo, letecký pohled

Projekt Klíč 2018, tedy projekt privatizace městských bytů nájemníkům, přinesl Znojmu důležité peníze, které radnici umožnily nejen vyrovnávat se postupně s úhradou dluhů z minulosti, ale také investovat do rozvoje města a jeho infrastruktury.

Do pokladny města díky němu přibylo 450 milionů korun. „Bohužel dluhy spolkly podstatnou část příjmů z prodeje bytů. Zbylé utržené mimořádné finance se snažíme uvážlivě vynakládat na věci, které město potřebuje k udržení kvalitního běžného života. Nezapomínali jsme však ani na zlepšování nabídky pro vzdělávání, cestovní ruch nebo relaxaci,“ říká starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

První vlna je u konce

Prodej městských bytů svým nájemníků odstartovala znojemská radnice před dvěma lety. Nyní je proces prodeje první vlny bytů u konce. „Vzhledem ke špatné finanční situaci, do které se Znojmo bezhlavými investicemi v letech 2008 až 2010 dostalo, již dříve město avizovalo, že by v budoucnu nebylo schopno investovat do svého bytového fondu potřebné prostředky k jeho zvelebení,“ nechal se před dvěma lety slyšet starosta. Za této situace bylo pro město výhodnější nabídnout byty jejich nájemníkům k odkoupení. A rozjela se tak privatizace městských bytů.

Z prodeje bytů netěží však jen jejich noví majitelé, ale všichni občané. „To, že peníze získané z prodeje bytů napomáhají rozvoji celého Znojma, není jen klišé, ale skutečnost. Díky těmto mimořádným příjmům jsme například mohli opravit školy a školky, nebo začít s regenerací městské památkové rezervace. Investovat se bude i v městských částech Znojma, a to do komunikací nebo kanalizace,“ doplňuje starosta. Město navíc díky postupným revitalizacím domů, do kterých se jejich noví majitelé postupně pouštějí, může Znojmo dostat novou, přívětivější tvář. „Nehledě na to, že na rekonstrukcích bytů i domů se často podílejí místní firmy, které tím získávají práci, jež bychom jim my jako město nemohli nikdy dát,“ vysvětluje starosta.

Výborná spolupráce

Proces prodeje bytů spěje po dvou letech do finále. Byty, které nejsou zatížené tzv. odloženým prodejem, jsou již v rukách občanů Znojma. Proces, který administrovala společnost Murom – městská energie, skončil s více než ročním předstihem. „Chtěl bych poděkovat jak svým spolupracovníkům, tak všem občanům Znojma, kteří se do procesu zapojili. Se všemi byla výborná spolupráce a i díky nim jsme mohli odvést naši práci kvalitně a rychle,“ říká Jan Štrof ze společnosti Murom – městská energie.

Kam směřují prostředky získané z prodeje městských bytů

-        revitalizace škol a školek

-        rekonstrukce sportovišť

-        rekonstrukce chodníků a místních komunikací

-        rekonstrukce městské památkové rezervace

-        revitalizace parku

-        investice do městských částí (komunikace, kanalizace apod.)

-        rekonstrukce smuteční síně a oprava hřbitovních zdí

-        další opravy a investice do památek, městských budov, dětských hřišť apod.

 

Projekt Klíč 2018 v číslech

·        nabídku k odkupu bytu dostalo 1922 stávajících nájemníků, přičemž 92 %, tj. 1778 nájemníků, s odkupem souhlasilo

·        formou nabídkových řízení bylo prodáno dalších 224 volných bytů a nebytových prostor (130 bytů a 94 nebytových prostor)

·        proces privatizace končí s prakticky ročním předstihem oproti původním plánům

·        cca dalších 500 bytů je zařazeno do tzv. odloženého prodeje; jejich prodej je závislý na povolení ministerstva

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace