Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Znojmo bojuje s opilci. Kde nepomůže pokuta, zabaví alkohol

26.05.2022
Znojmo bojuje s opilci. Kde nepomůže pokuta, zabaví alkohol

Foto: město Znojmo

Popisek: Pohled na Znojmo z výšky

Lidem, kteří nerespektují zákaz konzumace alkoholu na vybraných veřejných prostranstvích ve Znojmě, se jednoduše může stát, že jim strážníci alkohol prostě zabaví. K tomuto originálnímu, ale možná nejúčinnějšímu kroku přistoupí tehdy, když nepomůže předchozí domluva nebo udělení pokuty.

„Chceme tímto krokem řešit situaci, kdy někteří konzumenti alkoholu obtěžují své okolí, znečišťují veřejná prostranství či ruší noční klid,“ říká starosta města Znojma Jakub Malačka. Ve Znojmě platí vyhláška o vymezených prostranstvích se zákazem konzumace alkoholických nápojů. Na její dodržování dohlíží Městská policie Znojmo.

Komu není rady…

„V některých případech domluva či pokuty nikam nevedou. Strážníci městské policie proto v rámci svého zákonného oprávnění mohou a budou zabavovat alkohol osobám porušujícím městskou vyhlášku, pokud to vyhodnotí za důvodné,“ vysvětluje Malačka.

Začátkem května tento krok využili znojemští strážníci na Divišově náměstí. V tamním parčíku žena popíjela víno z PET láhve. Tato žena již opakovaně narušovala veřejný pořádek a porušovala městskou vyhlášku. Pokuty, které jí strážnici udělili v minulosti, neřešila. Strážníci proto přistoupili k zákonnému odejmutí alkoholu.

 

Jednání strážníků se ženě vůbec nelíbilo. Přišla o svůj alkohol a beze slova z místa uraženě odešla. Foto Městská policie Znojmo

Administrativa, kam se podíváš

Toto oprávnění vychází ze zákona o obecní policii a zákona o odpovědnosti za přestupky. „S tímto procesem je spojeno mnoho administrativy. Proto aktuálně zpracováváme vnitřní metodiku, která postup ujednotí. Ve věci spolupracujeme s odborem přestupků Městského úřadu Znojmo i s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Důvodem je to, že po uložení správního trestu se vlastníkem odejmutého alkoholu stává stát. Věc je následně předána Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Vnímáme tento krok velmi pozitivně. Na některé delikventy pokuty nezabírají a odejmutí alkoholu pro ně bude větší postih než samotná pokuta,“ říká Petr Hladký, ředitel Městské policie Znojmo.

 

Kde se nesmí pít alkohol

Město Znojmo rozšířilo vyhláškou z 18. května 2020 veřejná prostranství se zákazem konzumace alkoholických nápojů:

1) městská památková rezervace,

2) parky: Městský park - Horní park, Městský park - Střední park, Městský park - Dolní park, Jubilejní park, park Kolonka - park ve vnitrobloku obytných domů mezi ulicemi Pražská, Rumunská, Jugoslávská a Slovenská,

3) náměstí: Machovo náměstí, Mariánské náměstí, nám. Kpt. Otm. Chlupa, náměstí Komenského, náměstí Republiky, náměstí Svobody, Žižkovo náměstí,

4) ulice: 17. listopadu, 28. října, Alšova, Bezručova, Boženy Němcové, Čermáková, Dr. Mareše, Dr. Milady Horákové, Dukelských bojovníků, Dvořákova, F. J. Curie, Havlíčkova, Holandská, Hvězdová, Jana Palacha, Jarošova, K Sirotčinci, Bratří Čapků, Krylova, Kuchařovická, Lužická, Palliardiho, Písečná, Pontassievská, Poštovní, Pražská, Pražská sídl., Přímětická, Puškinova, Raisova, Rooseveltova, Sokolovská, Sokolská, Studentská, Tovární, Větrná, Vídeňská třída, Werichova.

Vyhlášky platí od roku 2008

Zmiňovaná vyhláška o zákazu pití alkoholu na některých znojemských veřejných místech z roku 2020 je přitom už třetím rozšířením –⁠ tentokrát na seznamu přibylo dalších pět ulic. Ta úplně první vyšla v roce 2008, druhé rozšíření nastalo v roce 2017: „Ve vyhlášce jsme rozšířili seznam ulic, kterých se omezení pití alkoholu týká, a to i v souvislosti se stížnostmi od občanů Znojma, bydlících v daných lokalitách,“ vysvětlil v roce 2017 starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Již dříve bylo ale zakázané pití alkoholu například v parcích a na dalších místech.

 

Divišovo náměstí ve Znojmě, jedno z míst, kde je zakázaná konzumace alkoholu na veřejnosti. Foto Městská policie Znojmo

Zákaz konzumace alkoholu se nevztahuje na kulturní akce vyjmenované ve vyhlášce, na dny 31. prosince a 1. ledna a na zahrádky a předzahrádky, které jsou součástí restaurací, přičemž za alkoholický nápoj se považuje nápoj s obsahem alkoholu vyšším než 0,5 %. Výjimky z vyhlášky povoluje v odůvodněných případech rada města.

Zdroj: město Znojmo

Vložil: Andrea Morkusová