Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na novorozeneckém ve Znojmě dostávají každý rok zavinovačky pro miminka, letos jich Patchworkový klub ušil 62

13.12.2021
Na novorozeneckém ve Znojmě dostávají každý rok zavinovačky pro miminka, letos jich Patchworkový klub ušil 62

Foto: Se svolením Nemocnice Znojmo (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Jitka Kubíková z Patchworkového klubu Znojmo předává ušité zavinovačky nemocnici

ROZHOVOR Zavinovačky, taková drobnost, řekne si jeden. Ale co je drobnost pro rodinu s jedním dítětem, to je zátěž pro celou nemocnici, kde se drobnost musí násobit počtem narozených dětí a počtem vyprání. A nemocnice ve Znojmě má na zavinovačky své dobrovolné ‘permoníky‘. Nemusí je nakupovat a škudlit na ně z rozpočtu. Má totiž k ruce Patchworkový klub Znojmo. Každý z nás by takový klub ve své blízkosti uvítal.

Proč? Začalo to v roce 2006. Pár znojemských žen absolvovalo první kurz patchworku pro začátečníky. A činnost se rozjela. Proběhly další kurzy, spousta setkání a navazování přátelství. Až se přiblížil den 5. 2. 2007, kdy byl Patchworkový klub Znojmo založen oficiálně. Hlavní iniciátorkou založení klubu byla Jitka Kubíková (v té době vedoucí prodejny Šicí centrum Znojmo) s lektorkou kurzů Danielou Švábovou, ale ostatní se ochotně přidaly.

 

Slavnostní předání zavinovaček se uskutečnilo v úterý 23. listopadu před budovou nemocnice

Děláme pro nemocnici

A kdy začaly dámy šít pro nemocnici? Už v roce 2011. A nešily jen zavinovačky. Klub dodal znojemské nemocnici také přebalovací podložky, potahy na mantinely do postýlky nebo prostěradla do inkubátorů. A to musí být jemná, jemňoučká práce. Novorozeně se prostě jutovým pytlem odbýt nedá, řekněme takticky. Klubu šlo i o oživení nemocničního prostředí. Proč právě na dětském oddělení má být vše bílé a bez kouska barvy? A tak práce klubu rozveseluje tamní dětské oddělení k nepoznání. Rozveseluje a oživuje.

Letos se vrhly členky klubu do šití zavinovaček 13. listopadu. A to, nově, přímo na objednávku z nemocnice. Co potřebují? Zavinovačky, nejméně padesát. Je jich nedostatek. Ozvalo se z nemocnice. A tak se v osm hodin ráno sešly členky i nečlenky klubu a začalo se šít, urvané, ale nadšené pak skončily v půl čtvrté odpoledne, kdy se jim na stole (a všude okolo) kupilo 62 nových a krásných zavinovaček. „Stihly jsme to za sedm hodin, to už je pásová výroba. Požadavek z nemocnice zněl na zavinovačky, slíbily jsme jich padesát, nakonec jich bylo 62. Látky jsme zakoupily z našich klubových zdrojů, mívaly jsme dotace, ty ale skončily s covidem,“ odpověděla Krajským listům.cz na zvídavý dotaz Jitka Kubíková.

 

Primář dětského oddělení znojemské nemocnice Petr Bloudíček při předání zavinovaček od Patchworkového klubu

A co na to nemocnice? Dar přijímá s nadšením, protože zavinovaček je věčný nedostatek., „Zavinovačky častým praním dosluhují a jsme rádi, že je můžeme vždy jednou za rok doplnit. Pokud vím, podobné pěkné věci v ostatních nemocnicích nemají. Navíc je naše oddělení už roky zapojené v projektu nemocnice přátelská k dětem a barevné a originální věci pro novorozence s ním jdou ruku v ruce,“ řekl Deníku primář dětského oddělení v znojemské nemocnici Petr Bloudíček.

 

Hana Lorencová: Rukama mi prošlo 40 tisíc dětí

Za spoluprací znojemské nemocnice s Patchworkových klubem Znojmo stojí tak trochu i Hana Lorencová, dětská sestra se specializací v intenzivní péči, která pracuje u novorozenců přes 41 let, nyní jako staniční sestra novorozenecké jednotky intenzivní péče. V znojemské porodnici se ročně narodí více než 900 dětí. Nikdy by neměnila a věří, že kdyby se znovu narodila, bude dělat totéž.

Kde jste začínala pracovat?

Začínala jsem na úseku patologických novorozenců v Kojeneckém ústavu ve Znojmě. V roce 1988 se úsek přesunul do nově vybudovaného oddělení naší nemocnice, kam jsem nastoupila po mateřské.

Kolik dětí vám prošlo rukama?

Při vší skromnosti to bude víc než 40 tisíc dětí. Řada novorozenců, kteří mi prošli rukama, teda holčiček, jsou dnes maminky, kterým jsem pečovala o jejich děti. Zdá se mi to neuvěřitelné.

Co vás na práci baví?

Baví mě aktivní péče, kontakt s novorozencem. Mám ráda, když se něco děje, když člověk vidí pokroky a jak miminko prospívá, přibírá na váze, reaguje na dotek. Novorozenec je pro mne srdcová záležitost a za ty roky bych práci opravdu neměnila, nikdy mě to ani ve snu nenapadlo. Moje práce je nadevše.

Stýkáte se s některými maminkami?

S maminkami jsme se scházely kdysi v restauraci Diana. Byly to maminky, které otvíraly toto oddělení, byly tedy prvními, které zde porodily děti, a já s kolegy o ně pečovala. Přece jenom zde strávily s nedonošenými novorozenci spoustu času a člověk si s nimi udělal vztah. Nyní se občas stane, že maminky přijdou po čase ukázat miminko nebo už batole, aby se pochlubily, jak „jsme dítko vypiplaly“, nebo pošlou fotku.

Má vaše práce i neveselé okamžiky?

Ne vždy maminky docení naši péči. Mají jiný názor, mají spoustu informací ze sociálních sítí a internetu a nechtějí slyšet nic jiného, což mne mrzí, ale respektuji to. Nevzpomínám si na žádný můj osobní konflikt s rodiči. Většina maminek si však nechá poradit nebo se nějak domluvíme, snažíme se vzájemně respektovat.

Nemocnice již pojedenácté převzala od Patchworkového klubu zavinovačky pro novorozence, vy jste u zrodu této spolupráce byla, jak to vzniklo?

To byla náhoda. Přišly sem dvě ženy, které se patchworku věnují, a přišly se podívat na miminko. No a do té doby byla všechna miminka v klasických bílých šněrovacích zavinovačkách. Dámy říkaly, že mají nějaký spolek a že by nám něco ušily. Tenkrát jsem říkala, že nemám nic, co bychom jim za to mohly dát, žádné peníze, prostě nic. Před Vánocemi tenkrát paní Kubíková volala, že od Strojíren ve Znojmě a dalších znojemských podnikatelů získaly finanční prostředky a že našijí zavinovačky, mantinely, prostěradla, aby miminka nebyla v sterilní bílé. Od té doby nám předávají pravidelně na začátku adventu krásné, ručně šité věci. Nyní už jejich dárcovství přesáhlo částku 480 tisíc korun. Zavinovačky nejsou vázací, jsou na zip. Jsou na míru znojemské porodnici. Přikrývky a podložky pro přebalování miminek tak září pestrými barvami, a ty k novému životu patří.

Vložil: Kamil Fára