Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Žádné ´dolisky´, vodou či jablečným moštem křtěné. Pravý burčák. Na co dát pozor, abyste nenaletěli

31.08.2018
Žádné ´dolisky´, vodou či jablečným moštem křtěné. Pravý burčák. Na co dát pozor, abyste nenaletěli

Foto: Znojemské historické vinobraní, Stanislav Nováček

Popisek: Velkolepá historická slavnost a ochutnávky vín a burčáku, to vše je Znojemské historické vinobraní. Znojmo, vidím tě dvojmo :-)

FOTO, PŘEHLED VINNÝCH A BURČÁKOVÝCH SLAVNOSTÍ Běžně začíná sezóna burčáku až v polovině srpna. Díky tropickému počasí a rekordně brzké sklizni vína se letošní burčák objevil na pultech už dříve. Spotřebitelská organizace dTest se podívala na to, jak probíhají jeho kontroly, jaká jsou jejich nejčastější zjištění a na co si dát při nákupu burčáku pozor.

Podle vinařského zákona je pančování burčáku, tedy ředění vodou, zakázáno. Přídavek vody je přitom jedním z nejčastějších prohřešků, které Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) každoročně objeví. Kontroloři SZPI letos zamířili do terénu již počátkem srpna, aby odebrali první vzorky burčáků a zkvašených moštů. V laboratoři pátrají kromě přidané vody také po syntetických barvivech, nedeklarovaném oxidu siřičitém a etanolu z přidaného cukru. Analýza trvá zhruba šest týdnů, takže letošní výsledky budou známy až v polovině září.

Burčák je z letošních českých hroznů

Občas dochází také ke zneužití názvu burčák. Použití výrazu burčák je totiž vyhrazeno pro nápoje, které jsou vyrobeny z hroznů vinné révy sklizených a zpracovaných na území České republiky v daném kalendářním roce. „Pokud někdo pod názvem burčák prodává zkvašený mošt z hroznů dovezených ze zahraničí, jedná se o podvodný výrobek. Na vině je buď neznalost prodejce, nebo úmyslně chybné označení,“ vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest a dodává: „Pokud by prodejce nápoj označil jako částečně zkvašený hroznový mošt, bylo by vše v pořádku.“

Burčák z bílého vína by měl mít žlutou až medově zlatavou barvu, foto Znojemské historické vinobraní

Označení, zda jde o burčák, či částečně zkvašený hroznový mošt, musí být podle zákona o vinohradnictví a vinařství vždy uvedeno na viditelném místě spolu s informací o místě původu a o tom, kdo je jeho výrobcem. Kromě toho nesmí chybět ani informace o možných alergenech. Pokud tedy narazíte na prodejní místo, kde toto označení chybí, můžete dát SZPI podnět ke kontrole.

Kupujte ho vychlazený

Jak ale může při nákupu odhalit pančovaný burčák běžný spotřebitel? Burčák z bílého vína by měl mít žlutou až medově zlatavou barvu. Rozhodně by neměl být nahnědlý. Naopak usazeniny nejsou na škodu. Okem patrné by měly být také bublinky oxidu uhličitého, které ostatně můžete i slyšet. Právě kvůli syčení se nedoporučuje lahve s burčákem dovírat. Dobrý burčák by neměl být cítit plísní, kvasinkami ani hnilobou.

Kromě vzhledu a vůně byste měli prověřit také prostředí, v jakém se prodává. Ideální je kupovat dobře vychlazený burčák. „Nedoporučujeme kupovat burčák, který je vystaven velkému teplu a přímému slunci. Teplo totiž urychluje kvašení. Dejte si pozor také na stáří. Správný burčák by neměl být starší tří dnů,“ doporučuje Hana Hoffmannová z dTestu. Litr burčáku lze vyrobit zhruba z dvou kilogramů vinné révy. Letošní burčák by se měl prodávat za podobné ceny jako loni, tedy 60 až 70 Kč za litr. Nižší cena by ve vás měla vzbudit podezření.

Správný burčák by neměl být starší tří dnů, foto Znojemské historické vinobraní

Jak vzniká burčák: Zpracování vinné révy v mošt začíná co nejdříve po sklizni, aby se uchovala kvalita hroznů. Vinný mošt kvasí v sudech či tancích při teplotě 15–30 °C po dobu jednoho či dvou týdnů. Cukr přirozeně obsažený v bobulích vinné révy přeměňují kvasinky na alkohol a oxid uhličitý. Burčák musí obsahovat alespoň 1 % alkoholu – obvykle se však jeho množství pohybuje okolo 4 až 6 %.

Kde ochutnat letošní kvalitní burčák (z části podle webu Kudy z nudy.cz)

Podzimní slavnosti vína a dětský den ve Valticích

Ochutnávky burčáků, mladých vín a sektů spojené s bohatým kulturním programem, včetně prohlídek Křížového sklepa z roku 1640 a nově vybudované Vinařské stodoly. Soutěže pro děti, bohatá tombola a večerní vystoupení hudebních hostů. Akce se koná 1. září od 14:00.

Pálavské vinobraní

71. ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne od 7. do 9. září program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý.

Hukvaldské hradní vinobraní

Pro všechny milovníky vína a cimbálovky se na Hradě Hukvaldy uskuteční 8. září akce ´Hukvaldské hradní vinobraní´.

Hukvaldské hradní vinobraní, foto Hrad Hukvaldy

Strážnické vinobraní

Strážnické vinobraní je nejvýznamnější slavností města Strážnice. Aktivně se ho účastní všichni obyvatelé města i okolních obcí. Jedná se o slavnost folkloru a vína, která se koná 8. září.

Vinobraní - Dožínky na zámku Kačina

V sobotu 8. září se opět koná v areálu zámku Kačina vinobraní a dožínky. Tradiční akce je věnována regionálním produktům a vodě. Nebude chybět ochutnávka burčáku a vín z produkce vinařů z Moravy, Čech i ze zahraničí a bohatý kulturní program.

Roudnické vinobraní

Slavnosti vína a burčáku a zároveň plnohodnotný hudební festival s programem na třech scénách. To je Roudnické vinobraní, které letos proběhne v sobotu 8. září v zámeckém areálu Roudnice nad Labem.

Putování za burčákem po Modrých Horách, foto modrehory.cz

Putování za burčákem po Modrých Horách

Dobrovolný svazek obcí Modré Hory zve všechny vyznavače pěší turistiky a cykloturistiky 8. září na podzimní putování mezi vinohrady a sklípky s chutí burčáku.

Litoměřické vinobraní

Oslavy vína a burčáku za doprovodu historického a kulturního programu pro nejširší veřejnost proběhnou v 14. a 15. září. Užijte si příjemné a pohodové zážitky s vínem a hudbou v centru královského města Litoměřice.

Vinohradské vinobraní

Ojedinělá degustační příležitost čeká v pátek a v sobotu 14. a 15. září na milovníky dobrého vína a burčáku. Na již 22. ročníku pražského Vinohradského vinobraní budou moci ochutnat především vína z menších vinařství z Moravy a z Čech a různé druhy oblíbeného burčáku.

Foto Znojemské historické vinobraní

Znojemské vinobraní - velkolepá historická slavnost

Velkolepá historická slavnost, rytířské turnaje, historické tržnice s ukázkami řemesel, vojenská ležení, ulička chudiny, bohatý kulturní program na 12 scénách, to vše můžete zažít 14. až 16. září ve Znojmě. Dominantou slavností je historický průvod městem. Ochutnávky vín a burčáku.

Mělnické vinobraní

Tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy, která bude probíhat na hlavní, country, dobové a dětské scéně na Mělníku od 14. do 16. září.

Kunětické vinobraní

Degustace vybraných českých, moravských i zahraničních vín, staročeské speciality a celodenní doprovodný kulturní program včetně prohlídek hradního paláce, to vše je na programu Kunětického vinobraní 15. září.

Vinobraní na Pražském hradě

V Královské zahradě se o víkendu 15. a 16. září uskuteční již 13. ročník Vinobraní na Pražském hradě.

Historická vinice sv. Kláry, foto Botanická zahrada hl. m. Prahy

Trojské vinobraní - Vinobraní sv. Kláry

Milujete víno? Pak si 15. a 16. září nenechte ujít vinobraní v prostředí historické vinice sv. Kláry s jedinečným výhledem na panoráma Prahy.

Vinobraní na Grébovce v Praze

Letošní ročník nejvýznamnějšího vinobraní v Praze proběhne 21. a 22. září. Tradiční akce Vinobraní na Grébovce láká nejen na oblíbený burčák z vlastních historických vinic, ale také na atraktivní hudební a doprovodný program.

Žernosecké vinobraní

Popíjení burčáku, kulturní program, folková a dobová představení zažijí Velké Žernoseky 21. a 22. září. Jako každý rok uvidíte průvod v čele s žernoseckým Bakchusem, králem a královnou, dražení obrovitých hroznů, večerní zábavu a finální ohňostroj u přívozu.

Hrad Točník, foto NPÚ

Královské vinobraní na Točníku

22. a 23. září se můžete vydat do roku 1409. Král Václav IV. s manželkou Žofií Bavorskou přijíždí na svůj oblíbený hrad Točník. Těší se, že ochutná letošní víno a užije si zábavu se šermíři, kejklíři, tanečnicemi a hudebníky. Vladařské povinnosti jej však dohoní i zde a tak bude muset přijmout jihočeského zemana Jana Žižku z Trocnova, jehož hodlá omilostnit a přijmout ke dvoru. Očekávány jsou také návštěvy českých velmožů a možná i poselstvo králova milovaného bratra Zikmunda Lucemburského, uherského krále. 

Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích

Tradiční podzimní Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů je jedinečná akce konající 22. září, snad i jediná svého druhu u nás. Co se děje na retro vinobraní? Sběr hroznů, svačinka ve vinohradě, čerstvý burčák a hlavně - sběr hroznů! Velké finále vinobraní je Mistrovství ve sběru hroznů na čas.

Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska

Zářijový díl seriálu cykloturistických akcí Krajem vína vás již tradičně zavede 22. září do podzimních, hrozny obtěžkaných vinic Znojemska.

Drnholecké vinobraní

22. a 23. září se koná 8. Drnholecké vinobraní, v rámci akce můžete navštívit i 20 sklepů místních vinařů. Již tradiční Drnholecké vinobraní s otevřenými sklepy vinařů pořádají místní nadšenci. Historický průvod s knížetem a kněžnou z Náměstí k hospodáři a kolem všech zúčastněných otevřených sklepů.

Karlštejnské vinobraní, foto karlstejnske-vinobrani.cz

Karlštejnské vinobraní

Historická slavnost vína za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora. Návštěvníky čeká na Karlštejně 29. a 30. září bohatý program z doby středověku, ochutnávky vín a kulinářských specialit, rytířský turnaj a vystoupení mágů.

Burčákfest v Louckém klášteře ve Znojmě

Pro milovníky dobrého pití i kvalitní zábavy je opět po roce připraven burčákový festival Burčákfest 2018. Odehrává se v příjemném prostředí areálu Louckého kláštera ve Znojmě 28. a 29. září.

Chrudimské svatováclavské vinobraní

Zapomenutá 500letá historie pěstování a výroby vína v Chrudimi zaslouží si návrat. Třetí ročník soutěže vín Svatováclavského fóra za mezinárodní účasti uznávaných degustátorů vín, kde se bude hodnotit na 300 vzorků vín z 60 vinařství i ze zahraničí se koná 28. září.

Svatováclavské vinobraní v Kadani

Návštěvníci si mohou 29. září prohlédnout výstavu zaměřenou na vinařství na Kadaňsku, celý areál zahrad a průběh zpracování hroznů - mletí, odzrnění, rmutování a lisování a mohou ochutnat letošní burčák, čerstvý vinný mošt a víno.

Burčení ve Vinařství Medek

Už jste někdy ochutnali skutečný burčák? Tedy žádné dolisky ředěné vodou nebo jablečným moštem, ale opravdový moravský burčák z kvalitních hroznů a zcela bez síry, ze kterého bude dobré víno. Což se kupovaným burčákům nestává. Degustace se odehrává ve Vinařství Medek v Uherském Hradišti 30. září od 14:00.

Burčákový pochod Milotice

Putování osadou vinných sklepů Šidleny u Milotic, s možností pokračovat v pochodu směrem Dubňany a dále do Mutěnic. 42. pokračování již velmi tradiční a hojně navštěvovaná akce, dříve pořádaná Klubem českých turistů vždy druhou sobotu v říjnu (letos se koná 13. října). Začátek je v 8:00.

Vložil: Markéta Vančová