Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

20 minut v ledové vodě. Hasiči nasadili masáž srdce psíkovi, který se propadl dírou v ledu, a...

09.03.2018
20 minut v ledové vodě. Hasiči nasadili masáž srdce psíkovi, který se propadl dírou v ledu, a...

Autor: HZS Jihomoravského kraje

Popisek: Resuscitace psa po vylovení z vody

FOTOGALERIE Na Znojemsku se odehrálo drama, které se točilo kolem rozdováděného psa. Pes se při venčení proháněl po okolí a zaběhl se i na zamrzlý rybník. V běhu si ovšem nevšiml, že v ledu je díra a spadl do ní. Následovalo dlouhých dvacet minut, než přijeli hasiči a psa vytáhli. Ale pes již nejevil známky života. Hasiči pohotově nasadili masáž srdce. Nakonec pes otevřel oči. Nyní je v péči majitelky a veterináře.

Ve středu odpoledne na tísňové lince přijali informaci o psovi topícím se v rybníce v Mackovicích na Znojemsku. Pes se při venčení propadl do studené vody a nedokázal se vlastními silami dostat zpět. Na místo události vyrazila jednotka dobrovolných hasičů z Mackovic a profesionální jednotka ze stanice Hrušovany nad Jevišovkou. Dva příslušníci ze stanice Hrušovany se již po cestě k zásahu oblékli do tzv. suchých obleků, které jsou pro takový typ události určeny. Profesionální jednotka tak mohla ihned po příjezdu zasáhnout a pejska z ledové vody vyprostit. 

Po vytažení pes nedýchal, a proto jeden z hasičů přistoupil k resuscitaci. „Jednalo se o plemeno Jack Russell, což je druh teriéra. Hasiči pejskovi masírovali srdíčko a snažili se mu dostat co nejvíce vody z plic," sdělil nám pan Venclovský z HZS Brno. Resuscitace byla tedy úspěšná, zasahující hasiči se také, jak můžete vidět na snímku ve fotogalerii, snažili poloutopeného pejska důkladně usušit. Po těchto úkonech si psa převzala majitelka, která jej převezla k dalšímu ošetření k veterináři. Mluvčí Jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška pro Blesk zkonstatoval, že díru do ledu nejspíš udělali rybáři. 

Pozor na tající led

Nástup jara je tady. Příští týden se máme dočkat až 16 °C. Rybníky jsou ale po mrazech z konce února a začátku března stále pod ledem. A nejednoho z nás může lákat zajít se sklouznout. V ledové vodě bez speciálního oblečení vydržíte asi pět minut. Pak vás začnou ochromovat křeče v nohou a celé tělo může skončit pod ledem," varoval člen záchranného týmu Pavel Barák pro iDnes.

Obzvláště nebezpečné je, když se ledem propadne dítě do deseti let. Obvykle se člověku, pod kterým se prolomil led, pomáhá tím, že se mu hodí lano, větev, cokoliv, čeho se může chytit a za co jej můžete vytáhnout. Ale u dětí do deseti let je velká pravděpodobnost, že se neudrží. Přičemž hrozí, že do pěti minut prostě klesne ke dnu. Co dělat? I k tomu má Pavel Barták radu: „Děti do deseti let se neudrží klacku, kdybyste je chtěli takhle vytáhnout. Pokud byste se také propadli do vody, dítě vystrčte na led, tlačte ho před sebou, i když se led bude pod vámi dál prolamovat. Kvůli hrozícím křečím do nohou musíte dělat vše, abyste se co nejrychleji dostali ven.“

Co dělat, když ve vodě skončíte sami?

Člověk začne hned kopat nohama. A to je velká chyba. Popišme si přesný postup. První krok, nepanikařit. Chytit se okraje díry a uklidnit se. Nekopat nohama. Druhý krok, vykopnout nohy těsně pod led, dostat se tak do jakés takés vodorovné polohy, a teprve potom začít kopat. Tato poloha vám pomůže zvýšit možnost, že se z díry dostanete. Na povrch ledu tak vyklouznete jako ryba. Pokud se před vámi někdo propadne do ledu, ihned popadněte lano, větev, hokejku, cokoliv, za co se tonoucí může chytit.

Na ledě se nepohybujte po nohou nebo po kolenou, ale jen plazením. Led je prolomený na jednom místě, je velká pravděpodobnost, že praskne i pod vámi. Pokud to skutečně hrozí, před záchranou si sundejte teplé oblečení. Zůstaňte klidně i pouze ve spodním prádle. Teplé oblečení po propadnutí pod led ihned nasákne a začne vás táhnout ke dnu. Uvědomte si, že v ledu vydržíte jen chvilku. Jen pár minut. Pak dostanete křeče a je s vámi amen.

Záchrana je povinností, ale zároveň neskutečným riskem

Člen rychlé záchranné služby Luboš Miček k tomu řekl: „Záchrana někoho, kdo spadl do ledu je vždy velmi riskantním podnikem. Hrozí nejen to, že se propadneme také, ale hrozí i to, že osoba, která se v ledové vodě topí, nás může stáhnout s sebou pod vodu. Vlastně úplně stejně jako topící se v jakékoliv jiné vodě. Navíc podchlazení nastává v ledové vodě velmi rychle. Proto si dejte pozor. Zimní radovánky končí. Aby nám nekončily tragicky. Psa zachránili, vás nemusí.

Vložil: Štěpán Cháb

Galerie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace