Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

20 minut v ledové vodě. Hasiči nasadili masáž srdce psíkovi, který se propadl dírou v ledu, a...

09.03.2018
20 minut v ledové vodě. Hasiči nasadili masáž srdce psíkovi, který se propadl dírou v ledu, a...

Foto: HZS Jihomoravského kraje

Popisek: Resuscitace psa po vylovení z vody

FOTOGALERIE Na Znojemsku se odehrálo drama, které se točilo kolem rozdováděného psa. Pes se při venčení proháněl po okolí a zaběhl se i na zamrzlý rybník. V běhu si ovšem nevšiml, že v ledu je díra a spadl do ní. Následovalo dlouhých dvacet minut, než přijeli hasiči a psa vytáhli. Ale pes již nejevil známky života. Hasiči pohotově nasadili masáž srdce. Nakonec pes otevřel oči. Nyní je v péči majitelky a veterináře.

Ve středu odpoledne na tísňové lince přijali informaci o psovi topícím se v rybníce v Mackovicích na Znojemsku. Pes se při venčení propadl do studené vody a nedokázal se vlastními silami dostat zpět. Na místo události vyrazila jednotka dobrovolných hasičů z Mackovic a profesionální jednotka ze stanice Hrušovany nad Jevišovkou. Dva příslušníci ze stanice Hrušovany se již po cestě k zásahu oblékli do tzv. suchých obleků, které jsou pro takový typ události určeny. Profesionální jednotka tak mohla ihned po příjezdu zasáhnout a pejska z ledové vody vyprostit. 

Po vytažení pes nedýchal, a proto jeden z hasičů přistoupil k resuscitaci. „Jednalo se o plemeno Jack Russell, což je druh teriéra. Hasiči pejskovi masírovali srdíčko a snažili se mu dostat co nejvíce vody z plic," sdělil nám pan Venclovský z HZS Brno. Resuscitace byla tedy úspěšná, zasahující hasiči se také, jak můžete vidět na snímku ve fotogalerii, snažili poloutopeného pejska důkladně usušit. Po těchto úkonech si psa převzala majitelka, která jej převezla k dalšímu ošetření k veterináři. Mluvčí Jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška pro Blesk zkonstatoval, že díru do ledu nejspíš udělali rybáři. 

Pozor na tající led

Nástup jara je tady. Příští týden se máme dočkat až 16 °C. Rybníky jsou ale po mrazech z konce února a začátku března stále pod ledem. A nejednoho z nás může lákat zajít se sklouznout. V ledové vodě bez speciálního oblečení vydržíte asi pět minut. Pak vás začnou ochromovat křeče v nohou a celé tělo může skončit pod ledem," varoval člen záchranného týmu Pavel Barák pro iDnes.

Obzvláště nebezpečné je, když se ledem propadne dítě do deseti let. Obvykle se člověku, pod kterým se prolomil led, pomáhá tím, že se mu hodí lano, větev, cokoliv, čeho se může chytit a za co jej můžete vytáhnout. Ale u dětí do deseti let je velká pravděpodobnost, že se neudrží. Přičemž hrozí, že do pěti minut prostě klesne ke dnu. Co dělat? I k tomu má Pavel Barták radu: „Děti do deseti let se neudrží klacku, kdybyste je chtěli takhle vytáhnout. Pokud byste se také propadli do vody, dítě vystrčte na led, tlačte ho před sebou, i když se led bude pod vámi dál prolamovat. Kvůli hrozícím křečím do nohou musíte dělat vše, abyste se co nejrychleji dostali ven.“

Co dělat, když ve vodě skončíte sami?

Člověk začne hned kopat nohama. A to je velká chyba. Popišme si přesný postup. První krok, nepanikařit. Chytit se okraje díry a uklidnit se. Nekopat nohama. Druhý krok, vykopnout nohy těsně pod led, dostat se tak do jakés takés vodorovné polohy, a teprve potom začít kopat. Tato poloha vám pomůže zvýšit možnost, že se z díry dostanete. Na povrch ledu tak vyklouznete jako ryba. Pokud se před vámi někdo propadne do ledu, ihned popadněte lano, větev, hokejku, cokoliv, za co se tonoucí může chytit.

Na ledě se nepohybujte po nohou nebo po kolenou, ale jen plazením. Led je prolomený na jednom místě, je velká pravděpodobnost, že praskne i pod vámi. Pokud to skutečně hrozí, před záchranou si sundejte teplé oblečení. Zůstaňte klidně i pouze ve spodním prádle. Teplé oblečení po propadnutí pod led ihned nasákne a začne vás táhnout ke dnu. Uvědomte si, že v ledu vydržíte jen chvilku. Jen pár minut. Pak dostanete křeče a je s vámi amen.

Záchrana je povinností, ale zároveň neskutečným riskem

Člen rychlé záchranné služby Luboš Miček k tomu řekl: „Záchrana někoho, kdo spadl do ledu je vždy velmi riskantním podnikem. Hrozí nejen to, že se propadneme také, ale hrozí i to, že osoba, která se v ledové vodě topí, nás může stáhnout s sebou pod vodu. Vlastně úplně stejně jako topící se v jakékoliv jiné vodě. Navíc podchlazení nastává v ledové vodě velmi rychle. Proto si dejte pozor. Zimní radovánky končí. Aby nám nekončily tragicky. Psa zachránili, vás nemusí.

Vložil: Štěpán Cháb

Galerie